Yenidoğan Bebeğinizin Duyuları

Yenidoğan Bebeğinizin Duyuları
28 Ekim 2016

Yeni doğan bebeğiniz sadece emiyor, uyuyor ve bezini kirletiyor gibi görünebilir ama dikkatinizi verirseniz diğer beş duyusunun da gelişmekte olduğunu fark edersiniz.

Bebeğiniz sadece emiyor, uyuyor ve bezini kirletiyor gibi görünebilir ama dikkatinizi verirseniz başka duyularının da gelişmekte olduğunu fark edebilirsiniz.

GÖRME

Bebekler ancak çok yakınlarını görebilirler. Bunun için onlara yaklaşarak bakmanız daha uygun olacaktır. Gözleri parlak ışığa duyarlıdır. Kısık bir ışıkta gözlerini açma eğiliminde olmazlar. Bebeğiniz bazen gözlerini devirebilir ya da size şaşı görünebilir. Bu genellikle normaldir, çünkü göz kasları gelişmeye devam eder.

DUYMA

Bebeklerin duyma yetisi rahimde başlar. Annelerinin kalp atışının ve tüm sindirim sisteminin sesini işiterek büyürler. Ayrıca babalarının sesini de ayırt ederler. Bebeğiniz doğduktan sonra, dışarıdaki dünyadaki tüm sesler ona yüksek ve net gelir. Havlayan bir köpeğe dikkat kesilmeleri normaldir.

TAT ve KOKU

Bebekler tat alma duyusuyla doğarlar. Tatlıları acılardan ayırt edebilirler. Aynı şekilde sevdikleri kokulara yönelirler ve kötü kokulardan rahatsız olurlar. Ama en sevdikleri koku tartışmasız annelerinin kokusudur.

DOKUNMA

Dokunma duyusu, bebeklerin çevrelerindeki evreni algılama biçimleridir. Doğumdan sonra ilk defa soğuğu hissederler, dolayısıyla giydikleri kumaşın dokusu onlar için önemlidir. Aynı şekilde sizin dokunuşlarınızı ve öpücüklerinizi de ayırt eder ve hoşlarına gider.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Cahide Çok çalışan, çaba gösteren kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Vacip Yapılması gerekli olan.