13 Aylık Bebek

13 aylık bebek için dünya tam bir oyun alanı gibidir. Çevresindeki her şeyi keşfetmek, onun en sevdiği şeylerden birisidir.

13 Aylık Bebek

13 AYLIK BEBEK

13 Aylık bebeğin gelişim sürecinde size basit gibi görünen hareketler onun için büyük anlam taşır. Çevresindeki her şeyi keşfetmek en çok sevdiği şeylerden birisidir. 13 aylık bebek aktiviteleri arasında özellikle onun ilgisini çekecek görsel ağırlıklı kitaplar okumak, onun çok hoşuna gidecek uğraşlar arasındadır. Aynı kitabı defalarca okumanız gerekse de bunun bebeğinizin sözcükleri anlama, onları ezberleme ve bu şekide de dil gelişiminde etkili olacağını umutmamalısınız. 13 aylık bebeğinizin dil gelişimi için bebeği uzun süre televizyon karşısında bırakmak yerine bu tip aktiviteler yapmanızın onun sağlıklı öğrenmesine etki edeceğini unutmamalısınız. On üç aylık bebeğinizin boy ve kilo gelişimi daha önceki aylara oranla yavaşlar.  13 aylık bebeğin uyku düzeni bu ay sekteye uğrayabilir. Bu dönemde rüya görmeye başlayan bebeğiniz gece ara ara uyanabilir. 13 aylık bebek gelişimi sürecinde neler yaşanır?

ON ÜÇ AYLIK BEBEK FİZİKSEL GELİŞİMİ

13 aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz bu ay ve sonrasında sizin basit talimatlarınızı ve isteklerinizi kolayca anlayabilecektir. Şuan kelime hazinesinde çok kelime olmasa da bebeğiniz gelişmeye devam ettikçe, kelime hazinesi de artacaktır. Söylediği kelimeleri onunla tekrar etmeniz hem nasıl söylendiğini öğrenmesine yardımcı olur hem de başarısından mutluluk duyar.    Bazı bebekler bu dönemde yürümeye yeni yeni başlar. Yürüme hareketlerinin bir çoğu dengesiz de olsa 1-2 adım atabilir. Henüz pek kendi başına yürüyemeyebilir, bunun için ona zaman tanımalısınız. Unutmayın her bebeğin gelişim süreci farklıdır. Bebeğinizin 18 aylık olana kadar tek başına yürüyemeyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer yine de bu konuda endişeleriniz varsa doktora danışabilirsiniz.

13 aylık bebek gelişimi

13 Aylık Bebekler Neler Yapabilir?

 • Yardıma ihtiyaç duymadan desteksiz yürüyebilir,
 • Biberonu bardağı ve kaşığı tutabilir,
 • Yavaş yavaş konuşmaya başlayabilir, (basit cümleler kurar "baba gitti, anne ver gibi)
 • Yaptığınız hareketleri taklit edebilir,
 • Kulağını, burnunu, gözünü gösterebilir,
 • İstediği şeyleri işaretle gösterebilir,
 • Çeşitli nesneleri uzağa atma oyunu oynayabilir,
 • 13 aylık bebeğiniz artık rüya görebilir,
 • Birden fazla dili ana dili gibi öğrenebilir,

13 aylık bebek oyuncak   

 • Saklambaç en sevdiği oyunlardan birisidir,
 • Diş çıkarma dönemine girebilir,
 • Giysilerini giyip çıkarabilir,
 • İki küpten kule yapabilir,
 • Kitap sayfalarını çevirip, kalem tutabilir,
 • Kendi kendine gidip çekmeceleri karıştırabilir,
 • Merdivenleri emekleyerek inip çıkabilir,
 • Etrafındaki çocuklarla bir şeyleri paylaşabilir,
 • Çevresindeki kişileri taklit edebilir,
 • Daire ve kare şeklinde olan oyuncakları uygun delikten atabilir.

SOSYAL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

Bebeğinizin size olan bağımlılığı bu ay da artacaktır. Ayrıldığınız zaman arkanızdan ağlayabilir ve bu durum yaklaşık 18. aya kadar artış gösterebilir. Ancak zamanla azalacaktır. Azalması için de onun yanından her ayrıldığınızda geri geleceğinizi söylemeyi unutmayın. Oyuncaklarıyla ona al-ver oyunu oynatabilirsiniz. Oyuncağı size verdiğinde ona teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Gelişimi açısından önemlidir. Daha önce hiç görmediği nesneleri ona tanıtarak, farklı nesneleri öğrenmesini ve tanımasını sağlayabilirsiniz. Onunla saklambaç oynayabilirsiniz. Onu arıyor ama bulamıyormuş gibi yapmanız, onu oldukça eğlendirecektir. Eğer o sizi arıyorsa hemen bulmasını sağlayın. Çünkü başarma hissi onu mutlu edecektir.

13 aylık bebek sosyo kültürel gelişimi  

Yürümeye Başlayan Bebekler İçin Güvenliği Sağlama

Bebeğiniz ayaklandıkça güvenlik uygulamalarınızı sık sık gözden geçirmelisiniz. Onun içindeki merak duygusu hiç tahmin etmeyeceğiniz aksiyonlara gebe olabilir. Birkaç ay içinde tırmanma onun için bir çocuk oyuncağı(!) haline gelecektir. Ev kazalarına karşı dikkatli olun ve ilkyardım konusunda bilgi alın.     

Evde Bebek Güveliğini Sağlamak İçin Yapmanız Gerekenler İçin Tıklayabilirsiniz   

13 aylık bebek güvenliği  

13 Aylık Bebek Dil Gelişimi ve Konuşma

On üç aylık bebeklerin dil ve konuşma gelişiminde 12- 18 ay arasındaki gelişme temel alındığında bebeğin konuşma aşamaları şöyle sıralanır.

 • 12 Ay Kendi adını bilir, seslenince döner.
 • Ses tonunu kendi kendine değiştirir
 • Aile bireylerinin ismini bilir.
 • Hiç durmadan yüksek sesle konuşabilir.
 • Sesli harfleri daha çok kullanır.
 • Süt, su gibi kelimelerle istediğini belirtir .
 • Pisi pisi, hav hav gibi kavramları anlar, el çırpma , onu bana getir gibi kavramları anlar
 • Derdini anlamlı sözcüklerle anlatabilir, su ver gibi
 • Cisimleri sembollerle anlatır. Düt düt, çuf çuf gibi

Bebeklerin konuşmaya hazır oluşu 12-18 aylık bebeklerde görülmeye başlar. Bu aylardaki bebekler ayda 1-2 kelime öğrenmeyi artırarak, konuşmaya gidilir. Bebenizin konuşması ilk etapta sizi taklit ederek gerçekleşir, bu taklitler yavaş yavaş ilerler. Öğrendiği sözcükleri genelleyebilir. Örneğin tüm erkeklere baba ya da dede diyebilir. 13'üncü aydaki bebekler sözcüğü anlayabilirler.   

Bebeklerin Dil Becerisinin Gelişimi İçin Yapılabilecek Aktiviteler İçin Tıklayın!   

13 aylık bebek beslenme

BESLENME

13 aylık bir bebeğin beslenmesinde anne sütünün yeri daha az , katı gıdaların ise, yeri daha çoktur. 13 aylık bebek çoğunlukla yetişkinlerin yiyebildiği birçok besini tüketebilmektedir. Bebeğinize sofra alışkanlığı edindirmek istiyorsanız, sofraya beraber oturmanız gerekir. Mümkün oldukça kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri için bebeğinizin de dahil olabileceği bir sofra düzeni kurulmalıdır. Bebeğinizin sizinle birlikte sofraya oturması çok önemlidir.Bebeğiniz bu dönemde kendisi yemekleri yavaş yavaş eline alıp ağzına götürebilmektedir. Yemek yeme konusunda bebeğinize baskı yapmanız veya yemek zamanını onun yerine sizin karar vermeniz aslında ona yapılan bir iyilik değildir. Acıkmasına izin vermek ve yemeğini istediği zaman, isteyerek yemesini sağlamak gerekir.   

Bebeğe Sofra Alışkanlığı Kazandırmada Uygulanacak Çok Basit Yöntemler İçin Tıklayın  

Bebeği Emzirmeye Devam Edin

Bebeğiniz her ne kadar katı besinlerle beslense de bu dönemde de normal besinlerin yanında anne sütü vermeye devam etmeniz önerilir. Bebeğiniz için özel bir yemek hazırlamanız gerekmez. Sadece hazırlanan yemeklerin çok tuzlu, baharatlı, sulu ve salçalı olmamasına özen göstermeniz yeterlidir. Sağlıklı besinler tüketmek, hem bebeğinizin hem de kendinizin sağlıklı yaşamı için en ideal olanıdır. Bebeğinize uygun olmayan besinleri sofraya koymamaya dikkat etmelisiniz. Böylece sofrada oluşabilecek çatışmaların da önüne geçmiş olursunuz. Ağırlıklı olarak geceleri emzirmeye devam edebilirsiniz. Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadar emzirmeyi önermekte. O nedenle sizler eğer emziriyorsanız, ne güzel bebeğiniz ve siz kendiniz iyi hissettikçe 2 yaşına kadar ek gıdaların yanı sıra emzirmeye de devam edebilirsiniz.

13 AYLIK (ON ÜÇ AYLIK) BEBEĞİN KİLOSU

13 aylık bebeğin kilosu ortalama 10 400 - 12 900 gram arasında olması beklenir. Uzmanlar bebek kilo tablosunu kız ve erkek bebek olarak iki şekilde hazırlamışlardır. Buna göre,

 • 13 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır 7200 gr ortalama kilo 9900 gr. üst sınır ise, 12 200 gr. dır.
 • 13 aylık erkek bebeklerde kilo; alt sınır; 7600 gr. ortalama kilo 10 400 gr. üst sınır ise, 12 900 gr. olarak ifade edilir.

13 AYLIK BEBEĞİN BOYU

 • 13 aylık kız bebeklerde boy; alt sınır 66 cm, ortalama boy 74 cm, üst sınır ise, 82 cm'dir.
 • 13 aylık erkek bebeklerde boy; alt sınır 70 cm, ortalama boy 77  cm. üst sınır ise, 84 cm'dir.

  13 aylık bebeklerde uyku düzeni

UYKU

Uyku düzeni konusunda her bebek farklıdır. Siz bebeğinizin işaretlerinden onun ne zaman uyuyacağını anlayabilirsiniz. Bebeğinizin rüya görmeye başlaması ve bu rüyaların onu uyandırabilmesinden dolayı, son aylarda kesintisiz uykuyla geçen dönemi biraz sekteye uğrayabilir.  

13 Aylık Bebeklerin Uykusu Kaç Saat Olmalı?

On üçüncü ayında rüya görmeye başlayan bebeğinizin bu aylarda uyku düzeni biraz sekteye uğrayabilir. Bu nedenle geceleri ara ara uyanan bebeğinizi sakinleştirmek için ona sarılın ve tekrar uyutmaya çalışın. 13 aylık olan bir bebeğin 3-4 saatte bir, iki kere gündüz uykusu yapması, sabah 07:00-07:30 gibi erken bir saatte kalkıp, akşam da 19:00-20:00 civarında uyuması tavsiye edilir.

DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Bu ay doktorlar özellikle bir kontrol yapmayabilir. Yine de kontrole götürmek istiyorsanız, genel fiziksel bir muayene ve gelişim takibi yapılabilir.

Yapılacak Aşı/Aşılar 

Bazı doktorlar 12. ayda yapılan Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak aşısından 1-1,5 ay sonra Suçiçeği aşısını yapmayı tercih ederler. Eğer geçen ay Suçiçeği aşısı yaptırmadıysanız, bu ay onu yaptırabilirsiniz. Eğer 12. ayda Suçiçeği aşısı yapıldıysa, bu ay yapılacak başka aşısı bulunmaz.   

On Üç Aylık Bebeklere Uygulanacak Aşı Takvimi İçin Tıklayınız

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.