Baba Olmak

Baba Olmak
26 Mayıs 2016

Bütün çocuklar babalarını "evin direği" ya da "para getiren kişi" olarak tanımlar. Çocuklarınız için "süper bir baba" olmak istiyorsanız formül basit, tek yapmanız gereken onlara zaman ayırmak. Sağlam ilişki temelleri için işte size bir kaç ipucu.

Baba Olmak

Bütün çocuklar babalarını "evin direği" ya da "para getiren kişi" olarak tanımlar. Çocuklarınız için "süper bir baba" olmak istiyorsanız formül basit, tek yapmanız gereken onlara zaman ayırmak. Sağlam ilişki temelleri için işte size bir kaç ipucu.  

Ailenize zaman ayırın

  Açıklamadan önce size bir soru soralım, bir baba olarak, çocuklarınıza sizin için önemli olduklarını nasıl gösteriyorsunuz? Elbette çocuklarınız için bir sürü şey yapıyorsunuz; örneğin onları doyurabilmek ve düzgün bir evde yaşamalarını sağlamak için özverilerde bulunuyorsunuz. Çocuklarınız sizin için önemli olmasaydı bunları yapmazdınız. Yine de çocuklarınızla yeterince kaliteli zaman geçirmezseniz işiniz, arkadaşlarınız ya da hobilerinizle onlardan daha çok ilgilendiğinizi düşünebilirler.  

Peki, bir baba çocuğuyla vakit geçirmeye ne zaman başlamalı?

  Bir anne çocuğu daha anne karnındayken onunla bağ kurmaya başlar. Hamile kaldıktan yaklaşık 16 hafta sonra bebek duymaya başlayabilir. Bu evrede baba da, daha doğmamış olan çocuğuyla eşsiz bir bağ kurabilir. Bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir, tekmelerini hissedebilir, onunla konuşabilir ve ona şarkı söyleyebilir.  

İyi babalar iyi iletişim kurar

  Çocuğunuzla etkili iletişim kurabilmek için dikkatli bir dinleyici olmalısınız. Çocuğunuzu aşırı tepki göstermeden dinlemek konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Çocuğunuz çabucak öfkeleneceğinizi ve onu yargılayacağınızı düşünüyorsa duygularını sizinle paylaşmaya pek istekli olmayacaktır. Fakat sakince dinlerseniz onlarla gerçekten ilgilendiğinizi gösterirsiniz. Böylece çocuklarınızın, değerli düşünce ve duygularını sizinle paylaşma ihtimali artar.  

Sevgiyle terbiye edin ve övün

  Sinirlendiğinizde ya da hayal kırıklığına uğradığınızda bile verdiğiniz terbiye çocuğunuzun uzun vadede iyiliğini düşündüğünüzü ve onu sevdiğinizi göstersin. Bu öğüt vermeyi, yanlışını düzeltmeyi, eğitmeyi ve gerekirse ceza vermeyi içerir. Unutmayın bir baba çocuğunu sık sık överse verdiği terbiye çok daha etkili olur. Eski bir özdeyiş şöyle der: “Yerinde söylenen söz, gümüş oymalar içindeki altın elmalar gibidir” Övgü çocuğun kişiliğini geliştirir. Çocuklar anne babalarının onları onayladığını ve takdir ettiğini görürlerse iyi nitelikler geliştirirler. Çocuğunu övmek için fırsat kollayan bir baba, çocuğun kendine güveninin gelişmesine yardım etmiş ve iyi olanı yapmaktan vazgeçmemesi için ona cesaret vermiş olur.  

Eşinize saygı ve sevgi gösterin

  Bir babanın eşine davranış tarzı da şüphesiz çocukları etkiler. Çocuk gelişimi uzmanlarından oluşan bir grup şöyle açıklıyor: “Bir babanın çocukları için yapabileceği en iyi şeylerden biri annelerine saygı göstermektir. Birbirine saygı duyan ve çocukların bunu fark etmesini sağlayan anne babalar çocukları için güvenli bir ortam oluştururlar.”

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.