Doğum

Bebeğinize kucağa aldığınız en mucizevi an olan doğum zamanı geldi çattı! Doğuma hazırlık için yapılması gerekenlerden, doğumdan sonra merak ettiğiniz her konuya kadar tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Bebeklerde Doğum Travmasının Nedenleri ve Türleri

Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Doğum çantası nasıl hazırlanmalı? Hastane çantası için olması gerekenler listesi anne, bebek ve baba için resimli olarak yazımızda yer almaktadır.

Açılma Başladıktan Ne Kadar Sonra Doğum Gerçekleşir?

Perine Yırtığı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Perine yırtığı normal doğumlarda karşılaşılan bir komplikasyondur. Nadiren cinsellik ve şiddetli enfeksiyonlar da perine yırtığına neden olabilir. Perine yırtığının tedavisi, yırtığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Okunacak Dualar ve Sureler

Doğuma manevi olarak hazırlanmak isteyen anneler, kolay doğum için okunacak dualar ve sureleri merak eder. Doğumu kolaylaştırması için Meryem ve İnşirah surelerinin okunması önerilmektedir.

Doğumun En Önemli Komplikasyonu: Kordon Sarkması Nedir?

Kordon sarkması, doğum sırasında kordonun bebekten önce vajinaya doğru sarkmasıdır. Umbilikal kord prolapsusu olarak da bilinen kordon sarkması doğumun en önemli komplikasyonlarındandır.

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, pelvik kasların ve bağların zayıflaması nedeniyle rahmin vajinaya doğru inmesidir. Rahim sarkması belirtileri, nedenleri, tedavisi ve ameliyatı ile ilgili her şey yazımızda!

Sezaryenin Nadir Karşılaşılan Komplikasyonu: Doğum Sonrası Fıtık

Sezaryen sonrası fıtık, sezaryen ameliyatının nadir karşılaşılan bir komplikasyonudur. Ağrı, şişlik ve kabızlık gibi semptomlar sezaryen doğum sonrası fıtık belirtileri olabilmektedir.

Doğum Sonrası Endometrit (Postpartum Endometrit) Nedir?

Doğum sonrası endometrit, doğumdan kısa bir süre sonra rahim zarının enfeksiyon kapmasıdır. Postpartum endometrit olarak da bilinen bu durum bakterilerin rahme ulaşmasından kaynaklanır.

Doğumdan Sonra Karnınızın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Hamilelikte alınan fazla kiloların ne zaman gideceği merak konusudur. Doğum sonrası ağırlık kaybetme zaman sürecini hazırladık.

Spiral Doğumdan Sonra Ne Zaman Takılabilir?

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Sezaryen sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir? Sezaryen doğumdan sonra cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar makalemizde...