Doğum

Bebeğinize kucağa aldığınız en mucizevi an olan doğum zamanı geldi çattı! Doğuma hazırlık için yapılması gerekenlerden, doğumdan sonra merak ettiğiniz her konuya kadar tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Perine Yırtığı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Perine yırtığı normal doğumlarda karşılaşılan bir komplikasyondur. Nadiren cinsellik ve şiddetli enfeksiyonlar da perine yırtığına neden olabilir. Perine yırtığının tedavisi, yırtığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Doğumun En Önemli Komplikasyonu: Kordon Sarkması Nedir?

Kordon sarkması, doğum sırasında kordonun bebekten önce vajinaya doğru sarkmasıdır. Umbilikal kord prolapsusu olarak da bilinen kordon sarkması doğumun en önemli komplikasyonlarındandır.

Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğumun Yaklaştığını Gösteren En Önemli Belirti: Nişan Gelmesi

Babalar Doğuma Girmeli mi?

Doğum Anında Rahat Edebileceğiniz 13 Pozisyon

Diastasis Recti (Karın Kası Ayrılması) Nedir?

Diastasis recti, midenin orta hattından başlayıp aşağıya doğru inen kasların kısmen veya tamamen ayrılmasıdır. Daha çok hamilelikte görülen diastazis recti egzersiz veya ameliyat ile tedavi edilebilir.

Doğum Yapan Arkadaşınıza Alabileceğiniz 10 Hediye Önerisi!

Yeni doğum yapan anneye ne hediye alınır sorusunun cevabı özellikle annenin yakın arkadaş ve iş çevresini meşgul eder. Biz de sizler için doğum hediyesi alternatiflerini listeledik! İşte lohusa anneye 10 doğum hediyesi önerisi!

Doğum Habercisi: Suyun Gelmesi Nasıl Olur?

Gebelikte sızıntı şeklinde su gelmesi genellikle doğuma işarettir. Peki, hamilelikte suyun gelmesi nasıl anlaşılır? İdrar ile su gelmesi arasındaki fark nedir?

Hamilelikte Alınan Kiloların Ne Kadarı Doğumda Gider?

Doğumda kaç kilo gider sorusu, çoğu anne adayının merak ettiği sorulardan biridir. Peki, doğumda verilen kilo miktarı kaçtır? Doğumda ortalama 5 - 6 kg verilir. Plasenta, amniyon sıvısı ve bebeğin çıkışıyla doğumdan sonra genelde 5 - 6 kilo kaybedilir.

Sezaryen Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Lohusalık Döneminde Oluşan Meme İltihabının Belirtileri ve Tedavi Önerileri

Lohusalıkta görülen meme iltihabı belirtileri süt ateşi ile karıştırılabilir. Bu nedenle doktor teşhisi doğrultusunda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.