Doğum

Bebeğinize kucağa aldığınız en mucizevi an olan doğum zamanı geldi çattı! Doğuma hazırlık için yapılması gerekenlerden, doğumdan sonra merak ettiğiniz her konuya kadar tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Anne Sütünü Artırdığı Bilimsel Olarak Kanıtlandı!

Anne Karnındaki Bebeğin Kakasını Yutması (Mekonyum Aspirasyonu)

Halk arasında ‘bebeğin anne karnında kakasını yemesi veya bebeğin anne karnında kakasını yapması’ olarak bilinen mekonyum aspirasyonu, aslında gebelik boyunca bebeğin bağırsaklarında biriken sıvının, bebeğin soluk borusuna veya akciğerine kaçmasıdır.

Erken Doğumun Nedenleri ve Alınabilecek Önlemler

Göbek Kordonu Hemen Kesilmeli midir?

Ana rahminde oluştuğu andan itibaren göbek kordonuyla plasentaya bağlı olan bebek, doğumun ardından bu kordonun kesilmesi ile plasentadan ayrılıyor.

Emziren Annelerde Sırt Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Emziren annelerde sırt ağrısı sık karşılaşılan bir sorundur. Bebeğin kucağa alınması, yanlış emzirme pozisyonları veya kas problemleri doğum yapan annelerde sırt ağrısına neden olabilir.

Emzirirken Gebelikten Korunmak İçin Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Doğum sonrası gebelikten korunma nasıl olmalı? Emzirirken doğum kontrol hapı kullanımı ve emzirirken aylık iğne. Emziren anneler nasıl korunmalı?

Lohusaları Çileden Çıkaran 15 Yaratıcı Akraba Sorusu

Lohusaları çileden çıkaran akraba soruları hemen her yeni annenin yaşadığı durumlar arasında yer alır. Bitmek bilmeyen soruların ardı arkası hiç kesilmez.

Bebek Sahibi Olmanın Masrafı Ortalama Ne Kadar?

Dünyanın Dört Bir Yanından Ağızları Açık Bırakan 9 Doğum Geleneği

Tüm dünyada günde binlerce bebek dünyaya gözlerini açıyor. Doğum, her ülkede aynı olsa da doğum sonrası uygulanan gelenekler, adetler veya ritüeller kültürden kültüre farklılık gösteriyor.

Annelerin Sıcacık Kucağının Gücü: Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı

Prematüre bebeklerde kanguru bakımı ile bebeğin toparlanma süreci hızlanıyor. Annesiyle kurduğu duygusal bağ, yeni dünyasına alışmasını kolaylaştırıyor.

Normal Doğumun Bebek İçin Bir Faydası Daha Ortaya Çıktı

Normal doğum bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bursa'da ebelere verilen eğitimde normal doğumun bebeğe ve anneye çok faydasının olduğu belirtildi.

Doğumdan Sonraki İlk 2 Haftayı ‘Kafanız Rahat’ Geçirmek İstiyorsanız, Bunları Yapmayın!