Doğum

Bebeğinize kucağa aldığınız en mucizevi an olan doğum zamanı geldi çattı! Doğuma hazırlık için yapılması gerekenlerden, doğumdan sonra merak ettiğiniz her konuya kadar tüm bilgileri burada bulabilirsiniz.

Lohusalık Döneminde Oluşan Meme İltihabının Belirtileri ve Tedavi Önerileri

Lohusalıkta görülen meme iltihabı belirtileri süt ateşi ile karıştırılabilir. Bu nedenle doktor teşhisi doğrultusunda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, pelvik kasların ve bağların zayıflaması nedeniyle rahmin vajinaya doğru inmesidir. Rahim sarkması belirtileri, nedenleri, tedavisi ve ameliyatı ile ilgili her şey yazımızda!

Doğum Sonrasında Aşırı Kanama Neden Olur?

Doğum sonrası aşırı kanama neden olur? Doğum sonrası kanama normal mi? Doğumdan sonra kanama ne kadar sürer? Doğum sonrası kanama miktarı

Bu Yöntemler Annelerin Süt Sağmalarını Çok Kolaylaştıracak!

Anne Sütü Nasıl Sağılır? Elle ve göğüs pompası ile süt sağma yöntemi nasıl olmalı, sağma koşulları ve süt çekme kaç dakika olmalıdır?

Doğumu Daha Sakin ve Ağrısız Geçirmenizi Sağlayacak 12 Öneri

Doğumu kolaylaştıran öneriler ile daha rahat bir doğum süreci mümkün! Hepsi bilimsel olarak kanıtlanmış bu öneriler, doğumda çok işinize yarayacak.

Emzirme Döneminde Göğüs Bakımı Nasıl Olmalı?

Emzirme döneminde göğüs bakımı nasıl olmalı? Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler neler? Emzirirken oluşan göğüs çatlakları nasıl geçer? Ağrı ve şişlik

En İnce Ayrıntısına Kadar Spinal Anestezi ile Doğum Süreci

Spinal anestezi nedir, nasıl yapılır? Epidural ve spinal arasındaki fark ne? Spinal anestezi felç yapar mı? Spinal sonrası baş ağrısı nasıl geçer?

Epidural Anestezi İle Ağrısız Normal Doğum ve Yan Etkileri

Epidural anesteziyle ağrısız doğum annenin doğum annenin duyacağı acıyı azaltmak amacıyla yapılır. Baş ağrısı gibi yan etkileri ve riskleri vardır.

Normal Doğumda Karşılaşılabilen 7 Komplikasyon

Normal doğum elbette en sağlıklı olanıdır. Peki, normal doğumun komplikasyonları var mı? Vajinal doğumun riskleri nelerdir?

Doğum Dikişlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Epizyotomi kesisi daha çok ilk doğumunu yapan kadınlarda uygulanır. Doğum dikişlerinin amacı rahat bir doğum yapılmasını sağlamaktır. Bakımı evde yapılır.

Doğumu Kolaylaştırmak İçin Okunacak Dualar ve Sureler

Doğuma manevi olarak hazırlanmak isteyen anneler, kolay doğum için okunacak dualar ve sureleri merak eder. Doğumu kolaylaştırması için Meryem ve İnşirah surelerinin okunması önerilmektedir.

Doğumun En Önemli Komplikasyonu: Kordon Sarkması Nedir?

Kordon sarkması, doğum sırasında kordonun bebekten önce vajinaya doğru sarkmasıdır. Umbilikal kord prolapsusu olarak da bilinen kordon sarkması doğumun en önemli komplikasyonlarındandır.