Gebelikte 3. Hafta

Bebeğiniz şimdi hızlıca gelişen bir hücre ve anne rahmine yerleşmesiyle birlikte gebelik hormonu salgılanmaya başlanıyor. Rahminizde bebeğinizi koruyacak amniyotik sıvısı birikiyor.

Gebelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. Hafta

Gebelikte 3. hafta, bebeğin henüz rahimde olmadığı bir haftadır. Gebeliğin 3. Haftasında bebek rahme yerleşir ve gebeliğiniz başlamış olur. Bu hafta sperm, rahme doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Spermin yumurtayla birleşmesiyle birlikte, gebeliğin oluşması sağlanır. Bunun sağlanması ilk üç hafta içerisinde gerçekleşir bu nedenle üçüncü hafta önemlidir.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 3.haftada yüzlerce hücreden meydana gelen fetüs bölünmeye ve gelişmeye devam eder. Bu hücre topuna Blastosit adı verilir. Blastositin rahim duvarına tutunmasıyla birlikte, plasentaya dönüşen kısım, hCG’nin (hamilelik hormonu) salgılanması emrini vererek, yumurta üretiminin bir süreliğine durdurulmasını sağlar. Bunun yanı sıra progesteron ve östrojen hormonunun salgılanması da tetiklenmiş olur. Bu, rahim duvarının dökülmesini ve oluşacak bebeğinizin bırakılmasını önler.

3 HAFTALIK BEBEĞİN GÖRÜNTÜSÜ

Gebelikte 3. Hafta - 3 haftalık bebeğin anne karnındaki görüntüsü     

HCG hormonu, gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlar. Amniyotik keseye dönüşecek olan amniyotik sıvı blastosit ismi verilen hücre topu etrafında birikmeye başlar. Fetüsün etrafını sarıp onu koruyacak olan bu sıvı gebelik sonlanana kadar görevini yerine getirecektir.   

3 Haftalık Hamilelik Kaç Aylık Olur?    

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu haftada gebeliğinizde hissedebileceğiniz herhangi bir belirti yoktur. Bu dönemde sperm hücresi ve yumurta hücresi birleşerek döllenmeyi meydana getirir. Spermin vücudunuzdaki yolculuğu yaklaşık olarak 10 saat kadardır. Bu haftada annede progesteron dediğimiz hormonda yükselme görülebilir. Ancak vücutta herhangi bir şikâyet veya belirtiler olmadığından normal yaşantınıza devam ediyor olursunuz.

GEBELİKTE 3. HAFTA SAĞLIK & BESLENME

İyi bakım şart!

  • Kendinize ve bebeğinize iyi baktığınızdan emin olun. Gebe kalmanın en önemli haftalarından biri olan 3. haftada doktorunuza danışarak yeterli miktarda protein, vitamin, kalsiyum ve demir almayı ihmal etmeyin.
  • Beslenme programınızda süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagillerin bulunmasına özen gösterin.
  • Aynı zamanda gebeliğin ilk haftasından itibaren özellikle alkol, sigara ve ilaç tüketiminden kesinlikle uzak durun. İlk dönemlerde beslenmenin, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu unutmayın.

Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Beslenme

Gebelikten önce iki ay, gebeliğin ilk üç ayında Folik asit almanız gerekir.

Folik asit, nöral tüp defektlerinin (kusurunun) embriyoda daha oluşmadan %70 oranında önlenebilmesini sağlar. Nöral tüp denilen yapı, beyin dokusundan başlayarak, omuriliğe de içine alan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Bu gelişimin sorunlu olması, nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına sebep olur ve bu durum Nöral Tüp Defekti olarak adlandırılır. Nöral Tüp Defekti, en sık rastlanan doğumsal anomeller arasındadır. Bu nedenle folik asit bebeğiniz için hayati bir öneme sahiptir.   

Bakmanızda Fayda Var: Folik Asit Nedir? Neden Önemlidir?  

GEBELİKTE 3. HAFTA SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Gebeliğin ilk 20 haftası boyunca düşük ihtimali var.

Bu nedenle bu dönemde ağır egzersizler yapmaktan kaçının. Bedeninizi zorlayıcı, engelleyici ve sizi yoracak aktivitelerden uzak durun. Yürüyüş, bisiklete binme gibi sporları deneyebilirsiniz. 

Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Cinselliğinizi doyasıya yaşayın.

Gebelik döneminde cinsellik birçok kadının tabusudur. Gebelikte 3. Hafta da eşinden uzaklaşmak istemeyen anne adayları cinsellik yaşarken bebeğine zarar vereceğine inanır. Oysa gebeliğiniz için tehlike oluşturabilecek herhangi bir durum yoksa gebelik döneminde cinsellik yaşamanın zararı aksine yararı olduğu kanıtlanmıştır. 

Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.