Gebelik Öncesi

Gebelik öncesi dönemde gebeliğinizin planlanmasından, gebe kalabilmenin yollarına, gebelik öncesi yapmanız gerekenlerden, gebeliğe hazırlığa kadar pek çok konuda bilgi ve deneyimlerle yanınızda yer alıyoruz. Gebeliğinizi birlikte yaşıyor, tüm adımları birlikte atıyoruz.

Sperm Sayısını Doğal Yollarla Artırmanın 7 Yolu

Sperm sayısını artırmak için yapılabilecekleri bu yazımızda listeledik! İşte, sperm sayısını doğal yollarla artırmak için bilmeniz gereken her şey...

Klomen Nedir? Neden ve Nasıl Kullanılır?

Klomen, yumurtalıkların uyarılmasını sağlayarak gebelik oluşmasına yardımcı olan bir ilaçtır. Ovulasyon uyarıcı ve yumurta çatlatma ilacı olarak da bilinen klomen, infertilite tedavilerinde tercih edilir.

Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

Adetliyken gebelik testi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak adet kanamasının gebeliğin oluşmadığını gösteren önemli bir belirti olduğunu unutmamak gerekir.

Beta HCG Değerleri Kan Testinde Kaç Çıkmalı?

Kanda Gebelik Testi Değeri Kaç Olmalı? Hamilelik tespiti için önem taşır. Beta HCG hormonu baz alınarak yapılar. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

FSH Hormonu Nedir? Hamile Kalabilmek İçin FSH Kaç Olmalı?

Hamile kalabilmek için FSH değerinin 5 - 10 mIU/mL’nin arasında olması gerekir. Diğer bir deyişle FSH’nin 10 üzerine çıkması, kadınlarda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir.

Adet Söktürücü Nedir, Neden Kullanılır?

Adet söktürücü ilaçlar veya iğneler, östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlardır. Soğan gibi adet söktürücü yiyecekler veya kekik gibi bitki çayları ise adet sökücü özelliği bilinen doğal yöntemlerdir.

Adet Kanamasının Azalmasına Yol Açan 17 Faktör

Adetin az gelmesi, konforlu gibi görülse de sağlığı etkileyebilen bir konudur. Adet kanamasının az olması, hormonâl bozukluk veya yapısal farklılıklardan kaynaklanabilir.

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile hamile kalmak mümkün olsa da bu olasılık azdır. Çiftler giyinik değilse, sperm vajinaya bulaşırsa ve kadın yumurtlama gününde ise sürtünmeyle hamile kalınabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Zira kızlık zarının ortasında adet kanamasının dışarı akmasını sağlayacak bir delik vardır. Erkek oraya boşalırsa kızlık bozulmadan hamile kalınabilir.

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre prezervatiflerin gebelikten koruma oranı %98 civarıdır. Yani prezervatif doğru kullanılsa dahi %2 oranında hamile kalma olasılığı vardır.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde hamile kalmak düşük bir ihtimal de olsa mümkündür. Yani adetliyken (regliyken) girilen korunmasız cinsel ilişki sonucu gebe kalınabilir.

Progesteron Kaç Olursa Hamile Kalınır?

Progesteron hamileliğin olmazsa olmaz hormonudur. Hamile kalmak için progesteronun en az 4 ng/ml olması gerekir. Progesteron yumurtlama döneminde 4 ng/ml ve üzeri olursa hamile kalınabilir.