Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı

Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı
08 Mart 2017

Bebeğin cildinde pişik meydana gelmemesi için bezinin 3-4 saatte bir değiştirilmesi ve genital bölge bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Bu ve buna benzer nedenlerle bebeklerde alt temizliği ve genital bölge bakımı son derece önemli bir konudur.

Bebekler ilk doğdukları zaman günde 6-8 kez altlarını ıslatabilmektedirler. Bazı bebekler günde bir defa kaka yaparken, bazıları her emzirme sonrası kaka yapabilir. Yenidoğan bebeğin bezinin kapladığı bölgenin uzun süre ıslak kalması ile bebeğin hassas olan cildinde tahrişler meydana gelir. Bu tahrişlere pişik adı verilir. Bebeğin cildinde pişik meydana gelmemesi için bezinin en fazla 3-4 saatte bir değiştirilmesi ve genital bölge bakımının iyi yapılması gerekir. Bu ve buna benzer nedenlerle bebeklerde alt temizliği ve genital bölge bakımı son derece önemli bir konudur.

Bebeklerde Genital Bakım Nasıl Olmalı

Bebeğin genital bakımı daha çok bebeğin altını değiştirme sırasında gerçekleşir. Bebeğin altını değiştirilme işleminin genel olarak bebeğin emzirilmesi bittikten sonra yapılması tavsiye edilir. Bezi her değiştirme işleminde bebeğin genital bölgesinin pamuk yarımıyla su ile temizlenmesi ve kurulanması gerekir. Kız bebeklerde yapılacak genital temizliğin önden arkaya yapılması önemlidir. Bebeğinizde pişik oluşumunu önlemek için bebeğin bezini değiştirirken altının bir süre açık kalmasına dikkat edebilirsiniz. Buna rağmen pişik oluşumu durumunda doktorunuzun önerdiği çinko oksit içeren kremlerden kullanabilirsiniz. Yenidoğan kız bebeklerde ilk birkaç hafta beyaz bir akıntının olması da normal olarak karşılanır.

Güçlü Temizleyiciler Kullanmayın

Yenidoğan ve büyümekte olan bebeğiniz için genital bölgesin temiz tutulması doğru bir davranıştır. Fakat bu temizleme işleminde bebeğin cildini tahriş edecek oldukça güçlü temizleyiciler ve sabunların kullanılması uygun değildir. Çünkü bu temizleyiciler erkek ya da kız bebeğin üretrasındaki açıklığı tahriş ederek idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, bebekler 3 yaşına gelene kadar hassas yapıda olan tenleri için özel olarak üretilmiş banyo ürünlerinin kullanılması tavsiye edilir. 

Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı

Erkek Bebeklerde Genital Bölge Temizliği

Erkek bebeklerin genital bölgesi ister sünnetsiz olsun ister sünnetli, özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Bebeğinizin altını alırken yapılacak olan genital bölge temizliğinde bebeğin sünnet derisinin geri çekilip temizlemeye çalışılması yanlış bir davranıştır. 

Kız Bebeklerde Genital Bölge Temizliği

Bebeklerde Vulva adı verilen dış genital bölge, özellikle kız bebeklerin doğumlarından sonra yaklaşık olarak 1 ila 2 hafta boyunca şiş ve kızarık olabilmektedir. Hatta bununla beraber bebekte hafif kanlı veya şeffaf, beyaz renkli bir akıntı da dikkatinizi çekebilir. Bebekte olası bu durumların tümü normaldir ve endişe edilecek bir durum yoktur. Kız bebeklerde genital bölgede oluşan şişlik ve kızarıklığın nedeni, bebeğin gebelik boyunca karşılaştığı hormonlardır. Kızarıklıklar süresince bebeğinizi yıkamada herhangi bir sakınca olmamasına karşın söz konusu akıntıların 6 haftadan daha fazla sürmesi halinde, mutlaka bir çocuk doktoruna başvurmanız tavsiye edilir. Kız bebeklerinin bezini değiştirme sırasında genital bölge temizliğini, tıpkı yetişkinlerin yaptığı gibi önden arkaya doğru yani genital bölgeden anüse doğru yapmanız gerekir. Böylelikle bebeğin vajina kısmına dışkı bulaşma riskinin önüne geçmiş olursunuz.


Yenidoğan Bebeklerde Genital Bölge Bakımı


Pişik Oluşumu ve Dikkat Edilecek Konular

Pişik genel anlamıyla bebek cildinin bezle temas ettiği bölgede oluşan kızarıklık veya tahrişe denir.  Pişiğin oluşmasının asıl nedenin, bebeğin cildine temas eden ıslaklık olduğu belirtilir. Bebek bezinin oldukça hassas olan bebek cildine sürtünmesi ve kapalı bulunan bez bölgesindeki idrar ve dışkının da cildi tahriş etmesi pişiğe yol açan en önemli sebepler arasında yer alır. Bebek bezin ciltte uzun süre kalması, çok sıkı bağlanmış olması ya da bebeğin cildinin çok hassas ya da alerjiğe yatkın olması pişiğin hızlanmasına neden olan durumların başında gelir. Pişik oluşumunu engellemek tedavi etmekten daha kolay bir yoldur. Bebeğin altının temiz, kuru ve serin kalması sağlamalı, pişik kremini gün içinde her alt değişiminde kullanılmalıdır. Bebeğin altını sık sık açık bırakıp hava almasının sağlanmakta uygulanacak yöntemlerin başında gelir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah