32 Aylık Bebek

32 aylık bebek kendine kahramanlar ve hayal ürünü arkadaşlar bulup, onlarla konuşabilir. Arkadaşları arasında kendisine en yakın olanı seçer.

32 Aylık Bebek

32 AYLIK BEBEK

32 aylık olan bebeğiniz çizgiler çizebilir. Çizmeye başlamak yazı yazmanın ilk aşamasıdır. Bazı bebekler için bu biraz zor olabilir. Onunla birlikte sizde hoşuna gidecek çizgiler çizip ilgisini çekebilirsiniz. Böylece kalem tutmayı ve çizmeyi sizi taklit ederek öğrenecektir. Boyalar en sevdikleri şeylerdir. Özellikle farklı renklerde boyalar alabilirsiniz. Henüz resim yapamasa da boyaları kullanarak bir şeyler çizmesi oldukça hoşuna gidecektir. Ayrıca parmak boyalarda alarak, parmaklarını kullanmasını sağlayabilirsiniz. Bu, fırça kullanmaktan daha kolay ve geliştiricidir. Tıpkı su ve çamurla oynuyormuş gibi... Bir tabağa ve palete farklı renklerde boyalar koyun, boyaları karıştırmasını ve bu karışımdan hangi renklerin çıkacağını görmesini sağlayın. Siyah, diğer renklere göre daha dikkat çekici olduğundan favori rengi olabilir.

32 aylık bebek  

32 AYLIK BEBEKLERDE FİZİKSEL GELİŞİM

El becerilerinin gelişmesiyle kendi başına bir şeyler yapmaktan zevk alır. Ellerini kendi kendine yıkayabilir. Kıyafetlerini kendisi giyip çıkarmaya çalışabilir. Bu becerisini geliştirmek için daha rahat giyip çıkarabileceği geniş kıyafetler tercih edebilirsiniz. Bunu yapabildiğini gören bebeğinizin kendine olan güveni de artacaktır.   Bebeğinizin gelişen fiziksel kapasitesi, denge unsurları ve el becerilerinin gelişmiş olmasıyla birlikte küp oyunlarında daha başarılı olduğunu görebilirsiniz. Dengeli bir şekilde küpleri üst üste koymaya çalışır ve bunu da başarır. Bunu yapabildiğini gören bebeğiniz bu durumdan oldukça keyif alacak ve kendisine olan güveni artacaktır.  

32 AYLIK BEBEĞİN KİLOSU

32 aylık kız bebeğin kilosu; alt sınır 10,4 kg, üst sınır 16,8 kilogramdır.

32 aylık erkek bebeğin kilosu; alt sınır  10,9 kg, üst sınır 17,1 kilogramdır.

32 AYLIK BEBEĞİN BOYU

32 aylık kız bebeğin boyu; alt sınır 85,4 cm, üst sınır 99 cm'dir.

32 aylık erkek bebeğin boyu; alt sınır 86,8 cm, üst sınır 100 cm'dir.

32 aylık bebek  

32 AYLIK BEBEK VE SOSYAL/BİLİŞSEL GELİŞİM

Bu dönem bebeklerin sosyal beceriler geliştirmesi için uygun bir dönemdir. Bu aylardaki bebekler taklit yetenekleri sayesinde sizi taklit ederek sosyal becerilerini geliştirir.   32 aylık bebek kendine kahramanlar ve hayal ürünü arkadaşlar bulup, onlarla konuşabilir. Arkadaşları arasında kendisine en yakın olanı seçer. Paylaşım konusunda eskisine göre daha isteklidir. Ancak bazı bebekler oyuncaklarını ve odasını paylaşmamak için daha agresif olabilirler. Bu vurma ve ısırma gibi davranışlar sergilemesine neden olabilir. Yine de bu yaşlardaki bebekler için arkadaş gruplarıyla olması önemlidir. Bu, iletişim yeteneklerinin gelişmesini sağlayacaktır.    Etrafındaki diğer insanların duygularını anlar ve onlara karşı daha duyarlı ve farkında olabilir. Ancak ağırlıklı olarak yine de benmerkezci duyguları vardır. Yetişkinleri yaptığı pek çok şeyi yapmaktan ve taklit etmekten hoşlanırlar. Eğer bu dönemde bebeğinizin saldırganlığı ve agresifliği oldukça fazlaysa ve normal görünmüyorsa bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.   Bebeğiniz bilinç ve zihin durumunun gelişmesiyle birlikte kendisini daha iyi tanımaya başlar. Kendisi ve diğer insanlar arasındaki farkı anlamaya başlar. Bu dönem bebeğinizin cinsiyetinin farkına varabileceği bir dönemdir. Kendini ifade edebilme konusunda başarılıdır. Bu, bilişsel ve zihinsel gelişiminin yanı sıra dil gelişiminin de ilerlediğini gösterir. 

32 aylık bebek  

32 Aylık Bebek Dünyayı Tanıyabilmek İçin Sürekli Soru Sorar

  Kelime haznesi yaklaşık olarak 250 kelime civarındadır. 3 kelimelik cümleleri rahatça kurabilir. İki dil öğrenen bebeklerin kelime hazneleri diğerlerine göre daha düşüktür ancak zamanla normal seviyeye gelir. İki dili birden öğrenmiş olan bebekler büyüdükleri zaman kiminle hangi dilde konuşacaklarını iyi bilirler.   Bu dönemlerdeki bebeklerin en önemli özelliği sürekli soru soruyor olmalarıdır. Yetişkinler için bazen sıkıcı olabilen bu sorular, bebeklerin öğrenme ve dünyayı daha iyi anlayabilmesi için önemlidir. Bu yüzden bebeğinizin sürekli soru sormasından sıkılmak yerine, sorusunun cevabını anlayabileceği şekilde vermenizdir.   Kelimelerin bazıları ya yanlış söyleyebilir ya da bazı kelimeleri hiç söyleyemeyebilirler. Eğer telaffuz konusundaki hataları fazlaysa bu işitmesiyle ilgili bazı sorunlara işaret olabilir. Bebeğinizi bir uzmana götürmeniz gerekir.  

32 Aylık Bebek Oyuncakları

Binildiğinde iyi denge sağlayan üç tekerlikli bir bisiklet alabilirsiniz. Bunun yanı sıra değişik toplar, yutamayacağı büyüklükte legolar ve yap-bozlar, bebeklere uygun boyalar alabilirsiniz. Bebekler müzik ritmini oldukça severler ve bu ritimle dans ettiğini görebilirsiniz. Bu yüzden ona uygun müzik aletleri alabilirsiniz.  

32 AYLIK BEBEK VE BESLENME

Bebeğiniz artık 32 aylık oldu ve eskisine göre beslenme çeşitliliği de daha fazla artmış durumda. Eskiden yiyemediği pek çok besini rahatlıkla tüketebiliyor. Bu dönemler bebeğinizin farklı gıdaları tatma arzusunda artışın meydana geldiği dönemler. Bu, da bebeğinizin daha önce hiç tatmadığı ve etrafındaki diğer çocuklardan gördüğü birçok sağlıksız gıdayı istemesine neden olabilir. Siz evde tüketmeseniz bile, bebeğiniz dışarıda veya kreşte diğer çocuklardan gördüğü şeyleri tatmak isteyecektir. Bunun için bebeğiniz fazla ısrarcı olabilir hatta ağlama ve öfke krizlerine de girebilir. Ancak sırf bebeğiniz ağlıyor diye sağlıksız gıdalardan vermeniz, sadece ileri ki yaşamını olumsuz etkileyecek bir adım olur. Evde hazırlayacağınız değişik tatlar ile bebeğinizin bu isteğinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, eğlenceli hamur kalıpları alarak sağlıklı kurabiyeler yapabilirsiniz.   

32 aylık bebek   

Bebeğinizin beslenme programından; tahılları, sebze ve meyveyi, süt ve süt ürünlerini, yağı, lifli gıdaları, et, balık ve tavuğu eksik etmeyin. Her birinin günlük öğünlere dengeli ve düzenli şekilde dağılmasını sağlayın. Ara öğünlerde sağlıklı gıdalar tüketimine özen gösterin. Bebeklerde ay ay beslenme için buraya tıklayabilirsiniz.  

32 AYLIK BEBEK VE UYKU DÜZENİ

Bebeğiniz gün içerisinde çok hareketli ve aktif olduğundan dolayı yorulur. Bu nedenle uyku kalitesi ve düzeni çok önemlidir. Bu dönemdeki bebekler genellikle toplamda 13 saat kadar uykuya ihtiyaç duyarlar. Bunun 11 saati gece, 2 saate yakını da gündüz uykusudur. 3 yaşına gelen bebeklerin bazılarının gündüz uykusunu tamamen bıraktığı görülür ancak bazı bebekler de 4 yaşına kadar öğlen uyuyabilir.   Kaliteli bir uyku uyumasını istiyorsanız bebeğinizin uyuma ve uyanma saatlerinin belirlendiği bir uyku düzeni oluşturmanız gerekir. Bu yaşlarda uyumama konusunda bir direniş gösterebilir. Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız, onun neye ihtiyacı olduğunu ve ne zaman uyumasını gerektiğini siz bilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizin ihtiyaçlarına göre onun uyku sorununu da çözebilirsiniz.   Bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştıracak öneriler için buraya tıklayabilirsiniz.  

DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Bu ay doktorlar özellikle bir kontrol yapmayabilir. Yine de kontrole götürmek istiyorsanız, genel fiziksel bir muayene ve gelişim takibi yapılabilir. İlköğretim 1. sınıfa kadar yapılacak herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.