Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?

Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?
09 Haziran 2017

Bebekler genellikle emerken sık sık boğazlarına ve genizlerine süt kaçırabilirler. Bu durum karşısında uzmanlar anne babalara bazı tavsiyelerde bulunurlar.

Bebeğin Emerken Boğazına - Genzine Süt Kaçması

Bebeklerin boğazına - genzine süt kaçması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bebekler genellikle emerlerken gerek sütün hızlı gelmesinden dolayı süte hakim olamamaktan gerekse de hızlı emmekten dolayı boğazına – genzine süt kaçırırlar. Uzmanlar bebeklerin boğazına süt kaçırmasının oldukça sık karşılaşılan ve normal bir durum olduğunu belirtirler. Bebeğin biberonla beslenirken ya da emerken boğazına süt kaçırmasını engellemek için uzmanlar tarafından bazı tavsiyelerde bulunurlar.

Bebeğin Başı Yüksekte Olmalı

Bebeğiniz her emişinde boğazına süt kaçıyor ve nefes almakta güçlük çekiyorsa, uzmanlar bebeğinizi yatarak değil daha çok kucağınızda tutarak ve başını yüksekte tutarak emzirilmesini tavsiye ederler.   

Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?   

Bakmanızda Fayda Var: En Uygun Emzirme Pozisyonları  

Bol Bol Güneşlensin

Yeni doğmuş bebeğiniz emerken sütü boğazına kaçırıyor ve öksürüyor ise, uzmanlar bu durumun en sık görülen doğuştan laringeal (gırtlak) anomalisi (laringomalazi) bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirtirler. Bunu durumu azaltmak için bebeğin bol bol güneşlenmesi gerektiğini ifade ederler.

Bebeğin Burnunun Açık Olmasına Dikkat Edin

Emerken sütü genzine kaçıran bebeğinizin, 45-60 derece ve dik pozisyonda emzirilmesi gerektiğinin yanında bebeğin emmeden önce burnunun açık olduğuna dikkat edilmesi gerektiği ifade edilir. Burnu tıkalı bebeğinize doktor tarafından önerilen burun açıcı damlaların her emmeden önce damlatılmasının fayda sağlayacağı belirtilir.   

Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?  

Bebeğin Boğazına - Genzine Süt Kaçtığında Yapılacak İlk Yardım Uygulamaları

Doktorlar bebeğinizin genzine süt kaçması durumunda, bebeğinizi yan çevirip, sırtına hafif hafif vurmanızı önerirler. Bebeğinizin emdiği sütün akciğere kaçmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Bu nedenle bebeğinizin emmediği zamanlarda da başının altına 45 derece açıyla yastık koyup yatırmanız, aniden gelecek kusmanın bebeğinizin genzine kaçmasını önlemiş olacağınız belirtilir.   

Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?  

Bebeğin Biberonla Beslenirken Genzine Süt Kaçması

Uzmanlar bebeklerin emerken ve biberonla beslenirken; emme, yutma ve nefes alma reflekslerinin koordinasyon gerektirdiğini ve bebeklerin bu konuda tecrübe kazanmasının biraz zaman alacağını belirtirler. Özellikle bebeklerde burun tıkanıklığı ve hırıltı durumunda bebeğin boğazına sütün kaçmasının sık rastlanan bir durum olduğu ifade edilir. Bu durum normal karşılanırken bazı durumlarda bebeğin doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Bebeğinizi emzirirken ya da biberonla beslerken genzine sürekli süt kaçırıyorsa ve beslenmesinde sorun yaratıyorsa gerekli araştırmanın yapılması için mutlaka doktora başvurmanız tavsiye edilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.