Sağlık&Beslenme

Gebeliğin en önemli konuların başında elbetteki sağlık ve beslenme gelir. Anne adayının gebeliği boyunca nasıl beslenmesi gerektiğini, gebeliğinde sağlık konusunda edineceği tüm bilgileri sizler için derledik.

Hamilelikte Dudak Dolgusu veya Yüz Dolgusu Yaptırılır mı?

Hamilelikte dolgu gibi uygulamalar önerilmemektedir. Zira bu dönemde vücuda uygulanan her şeyin bebeği etkileme potansiyeli bulunuyor. Bu nedenle hamilelikte dudak dolgusu dahil tüm dolgu uygulamalarına ara verilmesi tavsiye ediliyor.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılabilir mi?

Hamilelikte hindistan cevizi yağı çatlakları önlemek için kullanılabildiği gibi yemeklerde de tercih edilebilir. Burada önemli olan, gebelikte hindistan cevizi yağını güvenli miktarlarda kullanmaktır.

Hamilelikte Fibromiyalji Nasıl Yönetilir?

Fibromiyalji olup hamile kalmak elbette mümkündür. Diğer bir deyişle, fibromiyalji ile hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Peki, fibromiyalji gebeliğin seyrini nasıl etkiler?

Hamilelikte Göbek Kaşıntısı: Neden Olur, Nasıl Rahatlatılır?

Hamilelikte karın kaşıntısı çoğu kadının ortak şikâyetidir. Cildin gerilmesi ve kuruluk gebelikte karın kaşıntısına neden olabilirken kolestaz ve PUPPP da hamilelikte göbek kaşıntısı ile belirti verebilir.

Hamilelikte Salmonella Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte salmonella, kana karıştığında veya dehidrasyona neden olduğunda anne ve bebek için tehlikeli olabilir. Bu nedenle gebelikte salmonella tedavisi doktor kontrolünde yürütülmelidir.

Hamilelikte Vajinal Kuruluk Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte vajinal kuruluk nadir görülen bir problem değildir. Zira bu dönemde hormonların dengesiz oluşu, gebelikte vajinal kuruluk gibi şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Hamilelikte IBS Semptomlarını Yönetmenize Yardımcı Olacak 7 Tavsiye!

IBS rahatsızlığı olan anne adaylarının hamilelikte IBS semptomları yoğunlaşabilir. Zira bu dönemde hormonlar ve rahmin sindirim organlarına baskısı gebelikte huzursuz bağırsak sendromunun semptomlarını şiddetlendirebilmektedir.

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Hamilelikte Diz Ağrısı Neden Olur ve Ne İyi Gelir?

Hormonal değişim ve kilo alımı gibi faktörler gebelikte diz ağrısına neden olabilir. Bu yazımızda hamilelikte diz ağrısı nasıl geçer sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

Dış Gebelik Kan Testinde Belli Olur mu?

Dış gebelik kan testinde belli olabilir. Zira dış gebelik geçiren kadınlarda beta hCG olması gerekenden daha düşük düzeyde artış gösterir. Kesin tanı için ultrasondan da faydalanılır.

Hamilelikte Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Hamilelikte diş eti iltihabı sık görülen bir sağlık sorunudur. Çünkü hormonlar ve artan kan akışı, gebelikte diş eti şişmesi, kanama ve diş eti iltihabı gibi problemlere neden olabilmektedir.

Hamilelikte Maydanoz Tüketimi Güvenli mi?

Hamilelikte maydanoz yemek anne ve bebek için güvenlidir. Ancak gebelikte yüksek miktarda maydanoz tüketmek rahim kasılmalarını tetikleyerek düşük veya erken doğuma neden olabilir.