Sağlık&Beslenme

Gebeliğin en önemli konuların başında elbetteki sağlık ve beslenme gelir. Anne adayının gebeliği boyunca nasıl beslenmesi gerektiğini, gebeliğinde sağlık konusunda edineceği tüm bilgileri sizler için derledik.

Gebelik Haftasına Göre Fundal Yükseklik Kaç Olmalı?

Fundal yükseklik, kasık kemiği ile rahmin en tepesi arasındaki dikey mesafenin cm cinsinden ölçümüdür. Peki, gebelik haftasına göre fundus yüksekliği kaç olmalı? Fundal yükseklik nasıl ölçülür?

Lupus Hastalığı (SLE) Hamileliği Nasıl Etkiler?

Lupus (SLE) hastası kadınlar, hastalıkları kontrol altına alındıkları sürece sıkı bir gözlem ile sağlıklı bir şekilde hamile kalabilirler ve doğum yapabilir. İşte lupus ve gebelik hakkında merak edilenler...

HELLP Sendromu: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Gebeliğin 20. haftasından sonra gelişen HELLP Sendromu, anne adayındaki karaciğer ve kan bozukluklarıdır. HELLP Sendromu belirtileri üst karında ağrı, mide bulantısı ve kusma olabilmektedir.

Hamilelikte Dehidrasyonun 14 Belirtisi!

Hamilelikte susuz kalmak ve az su içmek anne bebek sağlığı için riskli olabilir. Gebelikte şiddetli dehidrasyonun erken doğumu tetikleyebildiği bilinmektedir. İşte, hamilelikte susuzluk belirtileri...

Hamilelikte Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte siyatik ağrısı oldukça sık karşılaşılan bir durum. Alınan kilolar, hormonlar veya ödem gibi faktörler gebelikte siyatik sinir ağrısına neden olabilir. Peki, hamilelikte siyatik ağrısına ne iyi gelir?

Hamilelikte IBS Semptomlarını Yönetmenize Yardımcı Olacak 7 Tavsiye!

IBS rahatsızlığı olan anne adaylarının hamilelikte IBS semptomları yoğunlaşabilir. Zira bu dönemde hormonlar ve rahmin sindirim organlarına baskısı gebelikte huzursuz bağırsak sendromunun semptomlarını şiddetlendirebilmektedir.

MS (Multipl Skleroz) ve Gebelik Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Gebelikte MS hastalığı anne ve bebeğin sağlığını genellikle olumsuz etkilemez. MS hastası kadınlar hamile kalabilir, normal doğum yapabilir, gerekli görülürse anestezi alıp sezaryen de olabilir.

Hamilelikte Karnın Sertleşmesi ve Gerilmesi Normal mi?

Hamilelikte karın sertleşmesi gebelerin sık yaşadığı durumlardan biridir. Peki, gebelikte karın gerginliği ve sertleşme neden olur? Doğum belirtisi olabilir mi?

Hamilelikte Farenjite Ne İyi Gelir?

Hamilelikte geçmeyen boğaz ağrısı ile belirti verebilen farenjit, kış aylarında oldukça sık görülür. Sizler için bu yazıda hamilelikte farenjit belirtileri ve gebelikte farenjit tedavisi ile ilgili merak edilenleri derledik.

İnansak mı Bilemedik: Hamilelikte Nar Tüketimiyle İlgili İlginç Hurafeler

Hamilelikte nar yemek, çoğu hamile için kararsız kalınan bir konudur. Zira hamilelikte nar yemenin düşüğe veya bebekte lekeye neden olabileceği inancı çok yaygındır.

Hamilelikte Hangi Hafta Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte haftalara göre ideal kilo alımı kaç olmalı? Gebelikte ay ay ve hafta hafta kilo alımı kaç olmalı? Fazla kilo almak için ne yapılır?