Sağlık&Beslenme

Gebeliğin en önemli konuların başında elbetteki sağlık ve beslenme gelir. Anne adayının gebeliği boyunca nasıl beslenmesi gerektiğini, gebeliğinde sağlık konusunda edineceği tüm bilgileri sizler için derledik.

Hepatit C Hamilelikte Bebeğe Bulaşır mı?

Hamilelikte hepatit C genellikle ciddi bir komplikasyona yol açmaz. Gebelikte hepatit c enfeksiyonunun bebeğe geçmesi ise oldukça nadirdir. Komplike vakalarda ise çeşitli riskler bulunur.

Ultrasonda Bebeğin Karın Çevresinin Küçük Olması Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte bebeğin karın çevresinin küçük olması, gebelik yaşına göre bebeğin karın ölçüsünün küçük çıkmasıdır. Ultrasonda bebeğin karın çevresinin küçük olması sık rastlanılan bir durumdur.

Hamilelikte Safra Kesesi Taşı: Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte safra kesesi taşı, hormonlara bağlı olarak sık görülür. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte safra kesesi taşı belirtileri, tedavisi, ameliyatı ve bebeğe etkisini yazdık.

Hamilelikte Dışkının Siyah Olması Normal mi?

Hamilelikte dışkının siyah olması kabızlık, demir takviyeleri veya tüketilen yiyeceğe bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle gebelikte siyah dışkının oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğu söylenebilir.

Hamileler Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Hamilelikte yeterli miktarda su içmek, hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Peki, hamileler günde kaç litre (ne kadar) su içmeli?

Hamilelikte Kalamar Yenir mi?

Hamilelikte kalamar yemek güvenlidir. Çünkü kalamar cıva içeriği düşük bir deniz ürünüdür. Bu nedenle gebelikte kalamar yemek anne ve bebek için zararlı değildir.

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı? Hafta Hafta Ense Kalınlığı Değerleri

Ense kalınlığı testi, 11. – 14. haftalarda kromozom anomalilerini saptamaya yarayan testtir. Bebeklerde ense kalınlığı 1.8 mm - 3 mm arası olmalıdır. Ense kalınlığı sınır değeri 3 mm 'dir.

Gebelik Haftasına Göre Fundal Yükseklik Kaç Olmalı?

Fundal yükseklik, kasık kemiği ile rahmin en tepesi arasındaki dikey mesafenin cm cinsinden ölçümüdür. Peki, gebelik haftasına göre fundus yüksekliği kaç olmalı? Fundal yükseklik nasıl ölçülür?

Anne Karnında Gelişim Geriliği: Sebepleri, Riskleri ve Tedavisi

Gebelikte gelişim geriliği, anne karnındaki bebeğin gebelik haftasına göre küçük olmasıdır. Rahim içi büyüme geriliği veya bebeğin geriden gelmesi olarak da bilinir.

Hamilelikte Kivi Yemenin 6 Faydası!

Hamilelikte kivi yemek oldukça faydalıdır. Zira kivi, A, C, E ve K vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca içinde bulunan folat, gebelikte bebeğin beyin ve sinir sistemi için yararlıdır.

Hamilelikte Karides Tüketimi Güvenli mi?

Hamilelikte karides yenip yenemeyeceği birçok kadının merak ettiği bir konudur. Peki, gebelikte karides yenir mi? Alerjiniz yoksa, düşük cıva seviyesi nedeniyle hamilelikte karides yiyebilirsiniz.

Hamilelikte Zona Hastalığı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte zona genellikle anne ve bebek için tehlikeli değildir. Hamilelikte zona belirtileri, nedenleri ve tedavisi ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri derledik. Keyifli okumalar.