Sağlık&Beslenme

Gebeliğin en önemli konuların başında elbetteki sağlık ve beslenme gelir. Anne adayının gebeliği boyunca nasıl beslenmesi gerektiğini, gebeliğinde sağlık konusunda edineceği tüm bilgileri sizler için derledik.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Gebelikte kalça ağrısı, batması ve bunun sonucunda yürüyememe ile çok sık karşılaşılır. Peki, Hamilelikte kalça ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte akıntı olması beklenen bir durumdur. Özellikle beyaz ve sümüksü akıntı normaldir. Ancak gebelikte sarı, yeşil veya gri akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir.

Hamilelikte Kusarken Kan Gelmesi Normal mi?

Hamilelikte kusarken kan gelmesi normal değildir. Yemek borusu tahrişinden gastrointestinal enfeksiyonlara kadar pek çok faktör gebelikte kusarken kan gelmesine neden olabilir.

Gebelikte Sarılık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sarılık, karaciğer bozukluklarından veya gebeliğe özgü durumlardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda gebelikte sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

Osurmak Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte gaz artışı kadınların sık karşılaştığı bir sorundur. Ancak osurmak hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Zira fazla gaz, mide bulantısı gibi gebeliğin yaygın bir belirtisi değildir.

Hamilelik Ultrasonda Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik ultrasonda 5. haftadan sonra belli olur. Transvajinal ultrason daha duyarlı olduğundan, gebeliğin 5. haftasından itibaren kese görünebilir.

Ultrasonda Bebeğin Karın Çevresinin Küçük Olması Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte bebeğin karın çevresinin küçük olması, gebelik yaşına göre bebeğin karın ölçüsünün küçük çıkmasıdır. Ultrasonda bebeğin karın çevresinin küçük olması sık rastlanılan bir durumdur.

Ultrasonda Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık olması (hiperekojen bağırsak), tek başına olduğunda pek bir anlam ifade etmemektedir. Peki, bebeklerde bağırsak parlaklığı neden olur?

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik kesesi döllenmeyle birlikte oluşmaya başlayan, bebeğin içinde geliştiği geçici bir organdır. Vajinal ultrasonda 4.5 - 5. haftada, karından yapılan ultrasonda ise 6. haftada görünür.

Dış Gebelik Kan Testinde Belli Olur mu?

Dış gebelik kan testinde belli olabilir. Zira dış gebelik geçiren kadınlarda beta hCG olması gerekenden daha düşük düzeyde artış gösterir. Kesin tanı için ultrasondan da faydalanılır.

Gebelik Haftasının Önden Gitmesi Nedir, Neden Olur?

Halk arasında bebeğin önden gitmesi olarak bilinen gebelik haftasının önden gitmesi nedir, bebeğin 2 hafta önden gitmesi tehlikeli midir?