Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları
17 Aralık 2017

Anneler bebeklerini ilk defa kucaklarına aldıkları andan itibaren onunla ilgili pek çok endişe duymaya başlarlar. Bu endişelerden en önemlilerinden bir tanesi de bebeklerinin yeteri kadar doyup doymadığıdır.

Bebeklerin Doyduğunu Nasıl Anlarız?

Anneler bebeklerini kucaklarına aldıkları ilk andan itibaren onunla ilgili pek çok endişe duymaya başlarlar. Duymuş oldukları bu endişelerden belki de en önemlisi bebeklerini yeterli derecede besleyip besleyemedikleridir. Bebeğin henüz küçük ve kendini ifade edemiyor olması, annenin bu konuda tam olarak bilgi sahibi olabilmesini zorlaştırır. Halbuki uzmanlara göre, bebeklerin doyduklarını anlamanın birçok yolu vardır. Peki, bebeklerin doyduğunu nasıl anlarız? Uzmanlar bebeğin doyduğunu anlamak için annelerin bazı püf noktalarını bilmeleri gerektiğini ifade ederler. İşte doymayan bebeğin yaptığı hareketler ve bebeğin doyduğunu anlamanın basit yolları...

Hareketlerini Gözlemleyin

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğin doyup doymadığını anlamanın en temel kuralı onun hareketlerini gözlemlemektir. Örneğin ek gıdaya başlayan bebeğiniz acıktığında hafifçe öne doğru eğilmiş şekilde oturur. Doyduğunda ise kendilerini geriye doğru atarlar yani, arkasına yaslanır.

Emzirirken Memeyi Bırakıyorsa 

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Anne sütü emen bebeklerin doyup doymadığı, emerken memeyi bırakıp bırakmamasından anlaşılır. Eğer bebeğiniz onu emzirdikten bir süre sonra memeyi bırakıyor ve sizin tüm çabalarınıza rağmen yeniden ağzına almıyorsa karnının doymuş olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bebeğinizi emmesi için zorlamayın. Zira emmeye devam etmesi durumunda kusmaya başlaması olası bir durumdur. 

Kaşığı Uzattığınızda Kafasını Çeviriyorsa


Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğinizin doymuş olduğunu anlamanın bir diğer yolu da onun yemek yerken vermiş olduğu tepkilerdir. Bebeğinizi beslerken kaşığın ağzına gelmesini sabırsızlıkla bekleyen bebeğiniz bir süre sonra siz kaşığı uzattığınızda başını çeviriyorsa ya da ağzını açmak istemiyorsa bu bebeğinizin doymuş olduğunu gösterir. Burada iyi bir gözlemci olmanız önemli bir yer tutar. Zira bebeğiniz ağzında yemek varken de başını çevirebilir. Burada dikkat etmeniz gereken konu, kaşığı uzattığınız zaman bebeğinizin ağzının boş olduğu durumda vermiş olduğu tepkidir. 

 Bebeğiniz Kilo Alıyorsa


Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğinizin doyduğunu anlamanın bir diğer yolu da kilo kontrolüdür. Eğer bebeğiniz aylık alması gereken miktarda kilo alıyorsa, bu yeteri kadar besleniyor demenin yanında, beslenme saatlerinde karnının doyduğu anlamına gelmektedir. 

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalılar?

Cilt Tonu

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğiniz yeteri kadar anne sütü aldığında ve doyduğu zaman cilt tonu iyi ve yanakları pembemsi görünür.

Kabız Olmuyorsa

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeğin kabız olmaması ve normal dışkılaması onun yeterli miktarda anne sütü aldığını ve doyduğunu gösteren en önemli işaretlerden birisidir. Bebeklerin doğdukları ilk günlerde günde 3 defa dışkılama görülürken, ilk aylardan sonra dışkılama azalır ve 1 yaşına gelene kadar günde 1 defa dışkılama başlar.

Bebek Mutlu ve Rahatsa

Bebeğinizin Doyup Doymadığını Anlamanın Püf Noktaları

Bebeklerin doymuş olduklarını anlamanın bir diğer yolu da onların ruh halini gözlemlemektir. Yetişkinlerde açlık; agresiflik, huzursuzluk vb. durumlara neden olurken, bebeğin yetersiz beslenmesi durumunda bebek huysuzlanır, mızmızlanır ve mutsuz hale gelir. Yeterli anne sütü alan bebeklerde genellikle emzirme işleminden sonra bebek hemen uykuya dalar, sakin ve huzurlu görünür.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.