Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü, gebe kalmak istemeyen veya doğumdan sonra bir süre yeni bir gebeliğe başlamak istemeyen ve aktif bir cinsel yaşam içerisinde korunmak isteyen kadınlara özel oluşturduğumuz bir bölüm. Bu bölümde doğum kontrolü hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Vajina Üstüne Sperm Gelirse Hamile Kalınır mı?

Vajina üstüne sperm gelirse hamile kalınabilir. Bu olasılık, spermin vajina girişine yakın olması ve kadının yumurtlama döneminde olmasıyla daha da artar.

Spiral ile Hamile Kalınır mı? Spiralle Hamile Kalanlar Ne Yapmalı?

Spiral ile hamile kalmak nadir olsa da mümkündür. Diğer bir deyişle, spiralle hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Peki, spiralle hamile kalanlar ne yapmalı?

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre prezervatiflerin gebelikten koruma oranı %98 civarıdır. Yani prezervatif doğru kullanılsa dahi %2 oranında hamile kalma olasılığı vardır.

3 Aylık İğne Sonrası Hamilelik Ne Zaman Gerçekleşir?

Doğum kontrol iğnesi ve depo provera olarak da bilinen 3 aylık iğne alternatif bir doğum kontrol yöntemidir. Progesteron sayesinde gebeliği önler ve bıraktıktan ortalama 1 yıl sonra hamile kalınabilir.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalınır mı?

Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkündür. Diğer bir deyişle, doğum kontrol hapına rağmen hamile kalma olasılığı az da olsa vardır.

Eyvah! Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unuttum...

Doğum kontrol hapını içmeyi unuttum diyorsanız, hamilelik konusunda risk almışsınız demektir. Çünkü doğum kontrol hapının saatini kaçırmak ilacın koruyucu etkisini azaltır.

Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?

Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu genellikle ilk haptan itibaren başlar. Diğer bir deyişle, düzenli olarak kullanılan doğum kontrol ilacı ilk günden itibaren koruma sağlar.

En Etkili Doğum Kontrol Yöntemi Nedir?

En etkili doğum kontrol yöntemleri, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler tarafından merak ediliyor. İşte, en iyi ve en güvenilir doğum kontrol yöntemleri...

Gebe Kalabilmek İçin En Uygun Zaman

Uzmanlar uzun süre gebe kalmayı erteleyecek çiftlerin rezervlerinin iyi olduğundan emin olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol haplarının yan etkileri ve doğum kontrol hapı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? Kimler kullanabilir ve tüm bilinmesi gerekenler.

Emzirirken Gebelikten Korunmak İçin Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Doğum sonrası gebelikten korunma nasıl olmalı? Emzirirken doğum kontrol hapı kullanımı ve emzirirken aylık iğne. Emziren anneler nasıl korunmalı?

Vazektomi Nedir? Geri Dönüşü Olur mu?

Vazektomi, meniye sperm akışını kesen bir cerrahi müdahaledir. Geri dönüşü zor bir ameliyat olan vazektomi sonrası hamilelik nadir de olsa gerçekleşebilir.