Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü, gebe kalmak istemeyen veya doğumdan sonra bir süre yeni bir gebeliğe başlamak istemeyen ve aktif bir cinsel yaşam içerisinde korunmak isteyen kadınlara özel oluşturduğumuz bir bölüm. Bu bölümde doğum kontrolü hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Sürtünme ile hamile kalmak mümkün olsa da bu olasılık azdır. Çiftler giyinik değilse, sperm vajinaya bulaşırsa ve kadın yumurtlama gününde ise sürtünmeyle hamile kalınabilir.

Prezervatifle Hamile Kalınır mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre prezervatiflerin gebelikten koruma oranı %98 civarıdır. Yani prezervatif doğru kullanılsa dahi %2 oranında hamile kalma olasılığı vardır.

Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

Oral yolla cinsel ilişki kuran çiftler, bunun hamileliğe yol açıp açmayacağını merak ediyor. Peki, ağızdan sperm girerse ne olur? Sperm yutmak ile hamile kalınır mı? Detaylar yazımızda.

Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

Zevk suyundan hamile kalınabilir. Çünkü zevk suyunun içinde canlı sperm bulunabilir. Bu da geri çekilme yönteminin güvenli olmadığı ve zevk suyundan hamile kalınabileceği anlamına gelir.

Spiral ile Hamile Kalınır mı? Spiralle Hamile Kalanlar Ne Yapmalı?

Spiral ile hamile kalmak nadir olsa da mümkündür. Diğer bir deyişle, spiralle hamile kalanlar azımsanmayacak kadar fazladır. Peki, spiralle hamile kalanlar ne yapmalı?

Tüpler Bağlıyken Hamile Kalınır mı?

Tüpleri bağlatmak güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olsa da %100 başarılı değildir. Tüpler bağlıyken de hamile kalınabilir. Tüpler bağlıyken hamile kalanlar nadir de olsa mevcuttur.

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Geri çekilme yöntemi, orgazmdan hemen önce erkeğin penisini vajinadan çıkartıp dışarı boşalmasıdır. Ancak geri çekme yöntemi ile hamile kalmak mümkündür.

Gebe Kalabilmek İçin En Uygun Zaman

Uzmanlar uzun süre gebe kalmayı erteleyecek çiftlerin rezervlerinin iyi olduğundan emin olmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Emzirirken Gebelikten Korunmak İçin Hangi Yöntem Tercih Edilmeli?

Doğum sonrası gebelikten korunma nasıl olmalı? Emzirirken doğum kontrol hapı kullanımı ve emzirirken aylık iğne. Emziren anneler nasıl korunmalı?

Gebelikten Yeni Korunma Yöntemi: Boncuklu Spiral

Boncuklu spiral gebelikten yeni korunma yöntemi olarak kullanılıyor. T spirale göre kadınlara büyük avantaj sağlayan sistem kimlere ve nasıl uygulanıyor?

Vazektomi Nedir? Geri Dönüşü Olur mu?

Vazektomi, meniye sperm akışını kesen bir cerrahi müdahaledir. Geri dönüşü zor bir ameliyat olan vazektomi sonrası hamilelik nadir de olsa gerçekleşebilir.

Deri Altı İmplantları ile Gebelikten Korunma

Deri altı implant uygulaması ile 3 yıl gebelikten korunma sağlanabiliyor. Küçük cerrahi işlemle kola yerleştirilen implant, yüksek oranda koruma sağlıyor.