2. Trimester

2. trimestır gebeliğin ikinci üç ayını kapsayan bir dönemdir. Bu döneme özel; beslenmenizden yapılması gereken testlere, yapabileceğiniz egzersizlerden cinsel yaşamınıza kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

Hepatit C Hamilelikte Bebeğe Bulaşır mı?

Hamilelikte hepatit C genellikle ciddi bir komplikasyona yol açmaz. Gebelikte hepatit c enfeksiyonunun bebeğe geçmesi ise oldukça nadirdir. Komplike vakalarda ise çeşitli riskler bulunur.

Gebelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi Normal mi?

Gebelikte göğüslerden süt gelmesi normal mi? Hamilelikte memeden sıvı gelmesi neye işaret ediyor? Detaylar makalemizde...

Amniyosentez Nedir, Nasıl Yapılır?

Amniyosentez, en çok ileri yaşta gebe kalan kişilerin ikili, üçlü veya dörtlü test incelemelerinde ve bebeklerin kromozom anomalisinin tanısında kullanılır.

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi

İstanbul'da bulunan en iyi kadın hastalıkları ve doğum hastanelerini sizler için listeledik. Devlet hastanelerine yer verdiğimiz listede, Avrupa ve Anadolu yakasından kadın doğum hastaneleri eklemeye dikkat ettik.

Ultrasonda Bebeğin Karın Çevresinin Küçük Olması Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte bebeğin karın çevresinin küçük olması, gebelik yaşına göre bebeğin karın ölçüsünün küçük çıkmasıdır. Ultrasonda bebeğin karın çevresinin küçük olması sık rastlanılan bir durumdur.

Hamilelikte Safra Kesesi Taşı: Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte safra kesesi taşı, hormonlara bağlı olarak sık görülür. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte safra kesesi taşı belirtileri, tedavisi, ameliyatı ve bebeğe etkisini yazdık.

Hamilelikte Aşırı Tüylenme Normal mi?

Hamilelikte tüylenmenin nedeni hormonâl dengenin değişmesidir. Gebelikte özellikle yüzde, göbek üstünde ve genital bölgede kıllanma problemi artabilir. Bunun cinsiyetle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

En Heyecanlı Bekleyiş: Hamilelikte Karın Ne Zaman Belirginleşmeye Başlar?

Hamilelikte karnın ne zaman ve kaçıncı hafta büyümeye başlayacağı kadınlar tarafından merak edilir. Peki, gebelikte karın ne zaman belirginleşmeye başlar?

Hamilelikte Dışkının Siyah Olması Normal mi?

Hamilelikte dışkının siyah olması kabızlık, demir takviyeleri veya tüketilen yiyeceğe bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle gebelikte siyah dışkının oldukça sık karşılaşılan bir durum olduğu söylenebilir.

Hamileler Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Hamilelikte yeterli miktarda su içmek, hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Peki, hamileler günde kaç litre (ne kadar) su içmeli?

Sizin de Gebelikle Birlikte Burun Kanamalarınızda Bir Artış Oldu mu?

Ense Kalınlığı Kaç Olmalı? Hafta Hafta Ense Kalınlığı Değerleri

Ense kalınlığı testi, 11. – 14. haftalarda kromozom anomalilerini saptamaya yarayan testtir. Bebeklerde ense kalınlığı 1.8 mm - 3 mm arası olmalıdır. Ense kalınlığı sınır değeri 3 mm 'dir.