2. Trimester

2. trimestır gebeliğin ikinci üç ayını kapsayan bir dönemdir. Bu döneme özel; beslenmenizden yapılması gereken testlere, yapabileceğiniz egzersizlerden cinsel yaşamınıza kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Gebelikte kalça ağrısı, batması ve bunun sonucunda yürüyememe ile çok sık karşılaşılır. Peki, Hamilelikte kalça ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Bebek Hareketlerinde Azalma Neden Olur?

Bebeğin hareketlerinde azalma olmasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin uyuması hareketlerinde azalmaya neden olabileceği gibi amniyon sıvısının azalması da bebekte hareketsizliğe yol açabilir.

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte makat ağrısı veya makata vuran sancı ve zonklama hissi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Ama gebelikte en sık karşılaşılan sebebi hemoroid ve anal fissürdür.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte akıntı olması beklenen bir durumdur. Özellikle beyaz ve sümüksü akıntı normaldir. Ancak gebelikte sarı, yeşil veya gri akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir.

Gebelikte Sarılık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sarılık, karaciğer bozukluklarından veya gebeliğe özgü durumlardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda gebelikte sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

Osurmak Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte gaz artışı kadınların sık karşılaştığı bir sorundur. Ancak osurmak hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Zira fazla gaz, mide bulantısı gibi gebeliğin yaygın bir belirtisi değildir.

Hamilelikte Renkli Ultrason Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Renkli ultrason annenin sağlığı ve bebeğin gelişimini incelemek için faydalanılan bir görüntüleme yöntemidir. Hamilelikte 18. - 23. haftalar arası yapılabilir. Fiyatı ise 300 - 600 TL arası değişmektedir.

Ultrasonda Bebeğin Karın Çevresinin Küçük Olması Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte bebeğin karın çevresinin küçük olması, gebelik yaşına göre bebeğin karın ölçüsünün küçük çıkmasıdır. Ultrasonda bebeğin karın çevresinin küçük olması sık rastlanılan bir durumdur.

Ultrasonda Bebeğin Bağırsağında Parlaklık Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin bağırsağında parlaklık olması (hiperekojen bağırsak), tek başına olduğunda pek bir anlam ifade etmemektedir. Peki, bebeklerde bağırsak parlaklığı neden olur?

Bebeğin Kalbinde Parlaklık (Beyaz Leke) Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin kalbinde parlaklık veya beyaz leke, hamilelerin %4'ünde görülür. Peki, ultrasonda bebeğin kalbindeki parlak nokta down sendromu belirtisi mi midir?

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Hamilelikte yapılan ultrason terimleri ve anlamları merak edilir. Ultrason kapıdında bulunan kalp atışı terimi şile ga (aua) Hangi terimin ne anlama gelir?