2. Trimester

2. trimestır gebeliğin ikinci üç ayını kapsayan bir dönemdir. Bu döneme özel; beslenmenizden yapılması gereken testlere, yapabileceğiniz egzersizlerden cinsel yaşamınıza kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

Bebeğin Kalbinde Parlaklık (Beyaz Leke) Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin kalbinde parlaklık veya beyaz leke, hamilelerin %4'ünde görülür. Peki, ultrasonda bebeğin kalbindeki parlak nokta down sendromu belirtisi mi midir?

Hamilelikte Migrene Ne İyi Gelir?

Hamilelikte migreni tutanlar elbette ilk olarak hamilelikte migrene ne iyi gelir, gebelikte migren tedavisi nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını merak eder. İşte, hamilelikte migren belirtileri ve tedavisi!

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Hamilelikte kalp çarpıntısı, kan hacminin artmasına bağlı olarak gelişen normal bir durumdur. Ancak çeşitli hastalıklar da gebelikte çarpıntı ile belirti verebilir. Bu nedenle hamilelikte çarpıntı şiddetli ise doktora danışmak gerekir.

Hamilelikte Göbek Kaşıntısı: Neden Olur, Nasıl Rahatlatılır?

Hamilelikte karın kaşıntısı çoğu kadının ortak şikâyetidir. Cildin gerilmesi ve kuruluk gebelikte karın kaşıntısına neden olabilirken kolestaz ve PUPPP da hamilelikte göbek kaşıntısı ile belirti verebilir.

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Neye İşaret Ediyor?

Hamilelikte bebeğin kafasının büyük olması ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gibi genetik özelliklerden de kaynaklanabilir. Özellikle beyinde sıvı birikimi yoksa, bebeğin başının 1 - 2 hafta önden gitmesi sorun teşkil etmemektedir.

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Anne Karnındaki Bebekler Hıçkırır mı? Fetal Hıçkırık Neden Olur?

Anne karnındaki bebeğin hıçkırması (fetal hıçkırık) oldukça normaldir. Zira bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı akciğere girerek bebeğin anne karnında hıçkırmasına neden olabilir.

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Hamilelikte İshal Neden Olur?

Hamilelikte ishal nedenleri arasında virüsler, bakteriler, kullanılan takviyeler veya hormonal değişim olabilmektedir. Peki, hamilelikte ishal nasıl geçer? Gebelikte ishale iyi gelecek önerileri sizler için derledik.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajinal kaşıntı mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz veya alerji gibi nedenlerden oluşabilir. Peki, gebelikte vajina kaşıntısı nasıl geçer?

Hamilelikte İdrar Kokusunun Değişmesi Normal mi?

Hamilelikte idrar kokusu, hormonlara bağlı olarak değişebilir ve hafif keskinleşebilir. Bu durum genellikle normal kabul edilir. Gebelikte idrar kokusu ve cinsiyet arasında ise herhangi bir bağ bulunmamaktadır.

Mide Ekşimesinden Dert Yananlara 10 Doğal Öneri!

Hamilelikte mide ekşimesi çok sık karşılaşılan bir şikâyettir. Peki, gebelikte mide ekşimesine ne iyi gelir? Bebeğin saçının çıkması mide ekşimesine neden olur mu?