Gebelikte 40. Hafta

Mutlu son! Bebeğiniz kafasından kalçasına yaklaşık 51 cm uzunluğunda ve 3,5 kilogram ağırlığında. Doğarken bebeğiniz plasentadan ayrıldı ve ilk nefesini aldı.

Gebelikte 40. Hafta

Gebelikte 40. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

40 haftalık olan bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 51.2 cm, kilosu ise 3 kilo 460 gram civarındadır.

Bu haftada bebeğinizin vücudundaki yağ oranı %15, su oranı ise %75 civarındadır. Vücudunda bulunan yağ katmanlarının kalınlaşması, geldiği dünyadaki ısıya uyum sağlayabilmesi için oldukça önemlidir. Beyninin büyüyüp gelişimini tamamlaması, doğduktan sonraki 3-4 yıl daha devam eder.

Rahimden kolayca çıkabilmesi için kafatasındaki kemikleri henüz sertleşmemiştir.

Doğduğunda kafası biraz yassı olabilir ancak bu ileriki haftalarda düzelecektir. Yeni deri katmanları gelişmeye, saç ve tırnakları uzamaya devam eder. Rahim içerisinde gelişimi ve büyümesi tamamlandığından artık hareket edebileceği çok yeri kalmamıştır. Bu nedenle hareketleri kısıtlıdır.  

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Eğer bedeninizde doğum belirtileri hala yoksa endişelenmenize gerek yok. Bazı kadınlar 41. veya 42. haftada doğum yapabilmektedir. Doktorunuz durumunuzla ilgili size bilgi verecektir.

Bu hafta mide ekşimesi ve hazımsızlık sorunlarınız oldukça fazladır.

Doğumla beraber bu sorunların hepsi normale dönecektir. Doğum sonrası oluşabilecek sorunları önlemek için bol su içmeniz önerilir. Bu haftada kasılmalar ve sancılar en üst seviyedir. Pelvise baskı yapan bebeğiniz, sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Bu baskı sonucu meydana gelen sancı, tıpkı regl dönemindeki sancılara benzer. Kasılmalar ve sancılar sürekli artmaya devam eder. Doğum yaklaştıkça bağırsaklarınızda gevşeme meydana gelir. Bu gevşeme, ishal oluşumuna neden olabilir.

Gebeliğin 40. haftasında mide bulantısı ve ishal en sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

İshal kişide su kaybına neden olur. Vücudunuzun kaybettiği suyu yeniden kazanması için bol bol su içmeniz gerekir. Şiddetli bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz. Önlemenin yolu ılık su ile duş almak olabilir.

Hastaneye gittikten sonra doktorunuz ilk muayeneniz yapacaktır.

Bu muayene sırasında rahim ağzı açıklığınız kontrol edilecektir. Aynı zamanda bebeğinizin son durumunu görebilmek için ultrason muayenesi yapılır. Bebeğinizin kalp atışları ve kasılma sıklığınız NST cihazı ile incelenir. Eğer normal doğum yapmanız elverişsiz ise sezaryen doğum yapılabilir.

SAĞLIK & BESLENME

Doğumdan sonrada LCP’ler ve DHA önemli rol taşır. Bunları anne sütü ile bebeğinize aktarabilmeniz için yeterli miktarda tüketmeniz gerekir. LCP’ler yağ grubudur ve belli besinlerde bulunur. DHA, omega 3 grubudur. Omega 3 grubu bebeğinizin beyin gelişimini sağlar. Balık yerine çerez, tohum, koyu yeşil sebzeler tüketebilirsiniz. Omega 3 kaynağı besinler: Izgara somon, buharda pişmiş sebze ve çerezdir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Üçüncü Döneminde Beslenme    

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Doğum yaptıktan sonra bebeğinizi doğru ve düzenli emzirmeniz kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Normal doğum sonrası dikişler fazla ağrıya neden olabilir. Dikişlerinizdeki ağrılar geçtikten ve doktorunuzun onayını aldıktan yaklaşık 1 hafta sonra egzersizlere başlayabilirsiniz. Ancak eğer sezaryen doğum gerçekleştiyse o zaman bu süre ameliyattan sonra 1 aydır. Bakmanızda Fayda Var: Doğum Sonrası Egzersiz

CİNSELLİK

Gebelik sonrasında oluşan dikişlerinizin kolayca iyileşebilmesi ve rahminizin herhangi bir enfeksiyona maruz kalmaması için doktorlar genellikle lohusalık döneminde cinsel ilişkiye girmeyi önermemektedirler. Bakmanızda Fayda Var: Doğumdan Sonra Cinsel Hayat

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.