Yenidoğan (0-6 Ay)

Yenidoğan bebeğiniz hakkında bilmeniz gerekenler, onun ay ay gelişimi, bebeğinizin bakımı ve beslenmesi, doğum sonrası bebeğin ilk bakımı, yenidoğan bebeğin ihtiyaçları, kıyafet seçimi, sağlığı gibi pek çok konuda bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Yenidoğan Bebeklere Hangi Tarama Testleri Yapılır?

Yenidoğan Tarama Testleri Nelerdir? Hangi Sağlık Sorunlarını İşaret Eder? işitme tarama, tarama programı ve Kistik Fibrozis testi neden yapılır?

Bebeğinizin Beslenmesine Avokadoyu Dahil Etmeniz İçin 8 Sebep!

Bebeklere avokadonun ne zaman verilebileceği, çoğu annenin merak ettiği konulardan biridir. Peki, bebeklere avokado nasıl ve ne zaman yedirilir?

Anne Sütünün Fazla Olması (Hiperlaktasyon)

Anne sütünün fazla olması anne ve bebek açısından zorlayıcı olabiliyor. Peki, anne sütünün fazla gelmesi (hiperlaktasyon) nasıl anlaşılır? Sütün çok gelmesi durumunda ne yapılır?

Tuzlama Geleneği Ölüme Davetiye Çıkarıyor

Bir anadolu geleneği olan yenidoğan bebeği tuzlamak zararlı mı? Bebek nasıl tuzlanır? Bebek tuzlama ile ilgili tüm merak ettikleriniz makalemizde....

Ek Gıdaya Geçerken Bu Hatalara Düşmeyin!

Bebeklerde beslenme hataları 0-6 aylık bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemine rastlar. Bu nedenle uzmanlar beslenme problemlerine karşı uyarıda bulunurlar.

İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği

İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında olan en iyi çocuk hastanelerini sıraladık. Sadece devlet hastanelerine yer verdiğimiz en iyi çocuk sağlığı ve hastaneleri listemizi okumak için tıklayın!

Bebeklerin Kafası Neden Daha Sıcak Olur?

Eğer bebeğimin vücudu soğuk başı sıcak diyorsanız, muhtemelen altında bir neden yoktur. Çünkü özellikle yenidoğan döneminde neredeyse tüm bebeklerde kafa sıcaklığı gözlemlenen bir durumdur.

Bebeklerde Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde uyku apnesi sık görülen bir durumdur. En önemli belirtisi uyku esnasında nefes alma zorluğu veya düzensiz nefes alma olan uyku apnesi, bebeklerde ameliyatsız veya ameliyatlı olarak tedavi edilebilmektedir.

Bebeklerde Fitil Neden ve Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde fitil kullanımı en çok kabızlık ve yüksek ateş için tercih edilir. Doğumdan itibaren kullanılabilen bebek fitilleri sürekli kullanıldığında zararlı olabilmektedir. Peki, bebeklere fitil kaç saat arayla verilir?

Devam Sütü Hangi Ayda Ne Kadar Verilir?

Devam sütünün ne kadar verileceği bebeğin yaşı ve fiziksel gelişimine göre değişebiliyor. Ayrıca 1 yaşından sonra devam sütü kullanımının yine doktor önerisiyle olması gerekiyor. Devam sütü ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda!

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.

Bebeklerde Kabızlık: Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kabızlık, birçok nedene bağlı gelişebilir. Peki, anne sütü veya formül mama ile beslenen bebeklerde kabızlık nasıl giderilir ve kabızlığa ne iyi gelir?