1. Trimester

1. trimestır gebeliğin ilk üç ayını kapsayan bir dönemdir. Bu döneme özel; beslenmenizden yapılması gereken testlere, yapabileceğiniz egzersizlerden cinsel yaşamınıza kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

Osurmak Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte gaz artışı kadınların sık karşılaştığı bir sorundur. Ancak osurmak hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Zira fazla gaz, mide bulantısı gibi gebeliğin yaygın bir belirtisi değildir.

Üzüm Gebelik Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Üzüm gebelik, spermin yumurtayı döllemesi sırasında oluşan genetik bir hatadan kaynaklanır. Bu yazıda üzüm gebelik belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

Hamilelik Ultrasonda Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik ultrasonda 5. haftadan sonra belli olur. Transvajinal ultrason daha duyarlı olduğundan, gebeliğin 5. haftasından itibaren kese görünebilir.

Baş Dönmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Baş dönmesi, ilk trimesterin yaygın bir semptomu olsa da hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Bu yazımızda hamilelikte baş dönmesi ile ilgili merak edilenleri derledik.

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Vardır?

Beta HCG 5 MlU/ml'den yüksek ise gebelik vardır denilebilir. Hamile olmayanlarda bu değer 5'ten az iken, hamilelerde beta hCG değeri 5 MlU/ml ve üzerinde çıkmaktadır.

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Hamilelikte baş dönmesi, bayılma hissi ve göz kararması, hamileliğin ilk aylarında yaşanır. Nedeni ise rahme giden kan akışının artmasıdır.

Gebelikte Sarılık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sarılık, karaciğer bozukluklarından veya gebeliğe özgü durumlardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda gebelikte sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

4 haftalık gebelik ultrasonda belli olmaz. Gebelik kesesi en erken 4,5 - 5. hafta civarı transvajinal ultrason ile görünür. Abdominal ultrasonda 6 ila 7. haftayı bulabilir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Gebelikte kalça ağrısı, batması ve bunun sonucunda yürüyememe ile çok sık karşılaşılır. Peki, Hamilelikte kalça ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Bebek Hareketlerinde Azalma Neden Olur?

Bebeğin hareketlerinde azalma olmasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin uyuması hareketlerinde azalmaya neden olabileceği gibi amniyon sıvısının azalması da bebekte hareketsizliğe yol açabilir.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte akıntı olması beklenen bir durumdur. Özellikle beyaz ve sümüksü akıntı normaldir. Ancak gebelikte sarı, yeşil veya gri akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir.