Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

FSH Hormonu Nedir? Hamile Kalabilmek İçin FSH Kaç Olmalı?

Hamile kalabilmek için FSH değerinin 5 - 10 mIU/mL’nin arasında olması gerekir. Diğer bir deyişle FSH’nin 10 üzerine çıkması, kadınlarda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

AMH Nedir? Kadınlarda Hamilelik İçin AMH Kaç Olmalı?

AMH, kadınlarda yumurtalık rezervini gösteren önemli bir hormondur. Sağlıklı kadınlarda AMH değeri 1 ng/ml ile 4 ng/ml arası olmalıdır. 1 ng/ml altı değer AMH düşüklüğü olarak adlandırılır.

Rahim Filmi (HSG) Nedir, Nasıl Çekilir?

Rahim filmi (HSG), üreme organlarını görüntülemek için kullanılan bir tanı yöntemidir. Genellikle adetten 3 - 4 gün sonra çekilen ilaçlı rahim filmi sırasında çok az bir ağrı ve acı hissedilebilir.

LH Nedir? Hamilelik İçin LH Kaç Olmalı?

Luteinleştirici hormon veya Luteinizan hormon olarak da bilinen LH değeri, kadınlarda yaşa ve adet dönemine göre değişiklik gösterir. LH düşüklüğü gebeliğe engel olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Hamileliğin Gizli Kahramanı: Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Estradiol Değeri Kaç Olmalı?

Estradiol, vücut tarafından üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Estradiol düşüklüğü veya yüksekliği çeşitli sorunlara yol açabilir. Peki, estradiol kaç olmalı? Yaşa göre estradiol değerleri ve daha fazlası yazımızda!

Kalp Şeklinde Rahim (Arkuat Uterus) Nedir? Gebeliğe Engel mi?

Kalp şeklinde rahim olarak da bilinen arkuat uterus, neredeyse her 200 kadından 1’inde görülen bir rahim şekli bozukluğudur. Kalp şeklinde rahim genellikle gebeliğe engel olmaz. Bariz şekil bozukluğu olmadığı sürece tedavi de gerektirmez.

Limon ve Karbonat İle Gebelik Testi

Evde Limon ve Karbonat ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır? limonla ve karbonatla yapılan hamilelik testi için hangi malzemeler gerekir?

Gebelik Testi Yapmak İçin En İyi Zaman!

Gebelik Testi ne zaman yapılır? Anne adayları tarafından merak edilirken, uzmanlar evde yapılan hamilelik testlerinin bazen hatalı çıktığını belirtirler.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı hafta yapılır? Kan uyuşmazlığı bebek için zararlı mı? İkinci gebelikte kan uyuşmazlığı için neler yapılmalı? Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir?

Prolaktin Kaç Olmalı? Prolaktin Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin hormonu kadınlarda 10 – 25 ng/ml, erkeklerde 5 - 10 ng/ml arası olmalıdır. Prolaktin yüksekliği belirtileri adet düzensizliği, gebe kalamama ve vajinal kuruluktur. Tedavisi medikal veya cerrahi olarak planlanabilir.

Oksitosin Nedir? Hamilelikte ve Doğumda Oksitosin Ne İşe Yarar?

Oksitosin; doğumdan emzirmeye, cinsellikten duygusal ilişkilere kadar çoğu psikolojik ve fiziksel olayda önemli roller üstlenen bir hormondur. Oksitosin eksikliği olduğunda ise oksitosin takviyesi kullanmak gerekebilir.