Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

Adetliyken gebelik testi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak adet kanamasının gebeliğin oluşmadığını gösteren önemli bir belirti olduğunu unutmamak gerekir.

AMH Nedir? Kadınlarda Hamilelik İçin AMH Kaç Olmalı?

AMH, kadınlarda yumurtalık rezervini gösteren önemli bir hormondur. Sağlıklı kadınlarda AMH değeri 1 ng/ml ile 4 ng/ml arası olmalıdır. 1 ng/ml altı değer AMH düşüklüğü olarak adlandırılır.

Ovulasyon Testi

Yumurtlamanın olduğu günler hamile kalabilmeniz için en doğru günlerdir ve yumurtlama gününüzü bilmeniz için ovulasyon testi yapmanız gerekir.

Bebek Hayallerinizin Önündeki Engelleri 5 Adımda Belirleyin

Gebeliğin önündeki engellerin belirlenmesi ve nedene yönelik tedavilerin yapılması çocuk sahibi olabilme şansını artırıyor.

Duyunca Kulaklarınıza İnanamayacağınız 'Gebelik Testi'

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı hafta yapılır? Kan uyuşmazlığı bebek için zararlı mı? İkinci gebelikte kan uyuşmazlığı için neler yapılmalı? Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir?

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.

LH Nedir? Hamilelik İçin LH Kaç Olmalı?

Luteinleştirici hormon veya Luteinizan hormon olarak da bilinen LH değeri, kadınlarda yaşa ve adet dönemine göre değişiklik gösterir. LH düşüklüğü gebeliğe engel olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Hamileliğin Gizli Kahramanı: Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Estradiol Değeri Kaç Olmalı?

Estradiol, vücut tarafından üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Estradiol düşüklüğü veya yüksekliği çeşitli sorunlara yol açabilir. Peki, estradiol kaç olmalı? Yaşa göre estradiol değerleri ve daha fazlası yazımızda!

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Gebeliğe Etkisi

Yumurta rezervi düşüklüğü yumurta sayısının azalmasıdır. En önemli sebep yaş iken, ameliyatlar, obezite ve sigara kullanımı gibi faktörler de yumurtalık rezervinin azalmasına neden olabilir.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla gebelik testi, plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. Limonla hamilelik testi yapanlar limon parçalarının dibe çökmesinin gebelik belirtisi olduğunu düşünmektedir.

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

Gebelik testleri güvenilir olsa da bazı durumlar gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Örneğin testin yanlış zamanda okunması gebelik olmamasına rağmen testin pozitif sonuç vermesine neden olabilir.