Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

Adetliyken gebelik testi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak adet kanamasının gebeliğin oluşmadığını gösteren önemli bir belirti olduğunu unutmamak gerekir.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gereken 6 Test ve Muayene

Sağlıklı bir gebelik süreci için hamile kalmadan önce yapılması gereken testler çiftler tarafından merak ediyor. Bu yazıda gebelikten önce yapılması gereken testleri sıraladık.

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Sağlık ocağında gebelik testi yaptırılabilir. Bunun için aile hekiminize başvurmanız yeterlidir. Sağlık ocağında hamilelik testi yaptırırken aç veya tok olmanız önemli değildir.

LH Nedir? Hamilelik İçin LH Kaç Olmalı?

Luteinleştirici hormon veya Luteinizan hormon olarak da bilinen LH değeri, kadınlarda yaşa ve adet dönemine göre değişiklik gösterir. LH düşüklüğü gebeliğe engel olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Prolaktin Kaç Olmalı? Prolaktin Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin hormonu kadınlarda 10 – 25 ng/ml, erkeklerde 5 - 10 ng/ml arası olmalıdır. Prolaktin yüksekliği belirtileri adet düzensizliği, gebe kalamama ve vajinal kuruluktur. Tedavisi medikal veya cerrahi olarak planlanabilir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testi markaları, beklenen adet gününden 4 - 5 gün öncesine kadar gebeliği tespit edebileceğini iddia ediyor. Bu yazımızda erken gebelik testleri ile ilgili merak edilenleri derledik.

Acilde Gebelik Testi Yapılır mı?

Acilde gebelik testi yapılabilir. Zira kişilerin sağlığını değerlendirirken veya tedavi uygularken gebeliği ekarte etmek gerekebilmektedir. Bu nedenle acilde hamilelik testi yapılmaktadır.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla gebelik testi, plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. Limonla hamilelik testi yapanlar limon parçalarının dibe çökmesinin gebelik belirtisi olduğunu düşünmektedir.

Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?

Hamilelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabahki ilk idrar daha fazla beta hCG konsantrasyonu içerdiğinden ilk idrarla gebelik testi yapılması daha güvenli sonuçlar verecektir.

Beta HCG Değerleri Kan Testinde Kaç Çıkmalı?

Kanda Gebelik Testi Değeri Kaç Olmalı? Hamilelik tespiti için önem taşır. Beta HCG hormonu baz alınarak yapılar. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Sperm Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Sperm Testi Normal Değerleri

Spermiogram veya semen testi olarak da bilinen sperm testi, menideki sağlıklı sperm hücrelerinin miktarını ve kalitesini ölçmek amacıyla yapılan mikroskopik bir incelemedir.