Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

Gebelik testleri güvenilir olsa da bazı durumlar gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Örneğin testin yanlış zamanda okunması gebelik olmamasına rağmen testin pozitif sonuç vermesine neden olabilir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir?

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılıkların çoğu fizyolojik sarılıktır; yani belli bir tehlike sınırını aşmaz ve bir iki haftada kendiliğinden geçer.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla gebelik testi, plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. Limonla hamilelik testi yapanlar limon parçalarının dibe çökmesinin gebelik belirtisi olduğunu düşünmektedir.

Hamileliğin Gizli Kahramanı: Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Estradiol Değeri Kaç Olmalı?

Estradiol, vücut tarafından üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Estradiol düşüklüğü veya yüksekliği çeşitli sorunlara yol açabilir. Peki, estradiol kaç olmalı? Yaşa göre estradiol değerleri ve daha fazlası yazımızda!

FSH Hormonu Nedir? Hamile Kalabilmek İçin FSH Kaç Olmalı?

Hamile kalabilmek için FSH değerinin 5 - 10 mIU/mL’nin arasında olması gerekir. Diğer bir deyişle FSH’nin 10 üzerine çıkması, kadınlarda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir.

Oksitosin Nedir? Hamilelikte ve Doğumda Oksitosin Ne İşe Yarar?

Oksitosin; doğumdan emzirmeye, cinsellikten duygusal ilişkilere kadar çoğu psikolojik ve fiziksel olayda önemli roller üstlenen bir hormondur. Oksitosin eksikliği olduğunda ise oksitosin takviyesi kullanmak gerekebilir.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

LH Nedir? Hamilelik İçin LH Kaç Olmalı?

Luteinleştirici hormon veya Luteinizan hormon olarak da bilinen LH değeri, kadınlarda yaşa ve adet dönemine göre değişiklik gösterir. LH düşüklüğü gebeliğe engel olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Beta HCG Değerleri Kan Testinde Kaç Çıkmalı?

Kanda Gebelik Testi Değeri Kaç Olmalı? Hamilelik tespiti için önem taşır. Beta HCG hormonu baz alınarak yapılar. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Kalp Şeklinde Rahim (Arkuat Uterus) Nedir? Gebeliğe Engel mi?

Kalp şeklinde rahim olarak da bilinen arkuat uterus, neredeyse her 200 kadından 1’inde görülen bir rahim şekli bozukluğudur. Kalp şeklinde rahim genellikle gebeliğe engel olmaz. Bariz şekil bozukluğu olmadığı sürece tedavi de gerektirmez.

Prolaktin Kaç Olmalı? Prolaktin Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin hormonu kadınlarda 10 – 25 ng/ml, erkeklerde 5 - 10 ng/ml arası olmalıdır. Prolaktin yüksekliği belirtileri adet düzensizliği, gebe kalamama ve vajinal kuruluktur. Tedavisi medikal veya cerrahi olarak planlanabilir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı İğnesi ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı hafta yapılır? Kan uyuşmazlığı bebek için zararlı mı? İkinci gebelikte kan uyuşmazlığı için neler yapılmalı? Gebelikte kan uyuşmazlığı nedir?