Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Beta HCG Değerleri Kan Testinde Kaç Çıkmalı?

Kanda Gebelik Testi Değeri Kaç Olmalı? Hamilelik tespiti için önem taşır. Beta HCG hormonu baz alınarak yapılar. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik Testi Aç mı Tok mu Yapılır?

Gebelik testi aç veya tok karnına yapılabilir. Kişinin kan örneği verirken aç veya tok olması test sonucunu etkileyen bir faktör değildir.

Sağlık Ocağında Gebelik Testi Yapılır mı?

Sağlık ocağında gebelik testi yaptırılabilir. Bunun için aile hekiminize başvurmanız yeterlidir. Sağlık ocağında hamilelik testi yaptırırken aç veya tok olmanız önemli değildir.

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Gebeliğe Etkisi

Yumurta rezervi düşüklüğü yumurta sayısının azalmasıdır. En önemli sebep yaş iken, ameliyatlar, obezite ve sigara kullanımı gibi faktörler de yumurtalık rezervinin azalmasına neden olabilir.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla gebelik testi, plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. Limonla hamilelik testi yapanlar limon parçalarının dibe çökmesinin gebelik belirtisi olduğunu düşünmektedir.

Kalp Şeklinde Rahim (Arkuat Uterus) Nedir? Gebeliğe Engel mi?

Kalp şeklinde rahim olarak da bilinen arkuat uterus, neredeyse her 200 kadından 1’inde görülen bir rahim şekli bozukluğudur. Kalp şeklinde rahim genellikle gebeliğe engel olmaz. Bariz şekil bozukluğu olmadığı sürece tedavi de gerektirmez.

Adetliyken Gebelik Testi Yapılır mı?

Adetliyken gebelik testi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak adet kanamasının gebeliğin oluşmadığını gösteren önemli bir belirti olduğunu unutmamak gerekir.

Hamilelik Testi Sabah mı Yapılır?

Hamilelik testi günün her saatinde yapılabilir. Ancak sabahki ilk idrar daha fazla beta hCG konsantrasyonu içerdiğinden ilk idrarla gebelik testi yapılması daha güvenli sonuçlar verecektir.

FSH Hormonu Nedir? Hamile Kalabilmek İçin FSH Kaç Olmalı?

Hamile kalabilmek için FSH değerinin 5 - 10 mIU/mL’nin arasında olması gerekir. Diğer bir deyişle FSH’nin 10 üzerine çıkması, kadınlarda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir.

Gebelik Öncesi Yapılacak Testler Bebeğin Sağlığı İçin Önemlidir

AMH Nedir? Kadınlarda Hamilelik İçin AMH Kaç Olmalı?

AMH, kadınlarda yumurtalık rezervini gösteren önemli bir hormondur. Sağlıklı kadınlarda AMH değeri 1 ng/ml ile 4 ng/ml arası olmalıdır. 1 ng/ml altı değer AMH düşüklüğü olarak adlandırılır.

Ovulasyon Testi

Yumurtlamanın olduğu günler hamile kalabilmeniz için en doğru günlerdir ve yumurtlama gününüzü bilmeniz için ovulasyon testi yapmanız gerekir.