Yapılacak Testler

Planlı bir gebelik sürecinde gebe kalmadan önce hem sizin hem de ileride doğacak bebeğinizin sağlık durumunun tespiti, gebeliği ve bebeğin durumunu tehlikeye sokacak herhangi bir hastalığın olup olmadığını anlayabilmek için bazı testler yapılmaktadır. Testler hakkında detaylı bilgileri yazılarımızda bulabilirsiniz.

Oksitosin Nedir? Hamilelikte ve Doğumda Oksitosin Ne İşe Yarar?

Oksitosin; doğumdan emzirmeye, cinsellikten duygusal ilişkilere kadar çoğu psikolojik ve fiziksel olayda önemli roller üstlenen bir hormondur. Oksitosin eksikliği olduğunda ise oksitosin takviyesi kullanmak gerekebilir.

FSH Hormonu Nedir? Hamile Kalabilmek İçin FSH Kaç Olmalı?

Hamile kalabilmek için FSH değerinin 5 - 10 mIU/mL’nin arasında olması gerekir. Diğer bir deyişle FSH’nin 10 üzerine çıkması, kadınlarda gebe kalma ihtimalini düşürmektedir.

Beta HCG Değerleri Kan Testinde Kaç Çıkmalı?

Kanda Gebelik Testi Değeri Kaç Olmalı? Hamilelik tespiti için önem taşır. Beta HCG hormonu baz alınarak yapılar. Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

LH Nedir? Hamilelik İçin LH Kaç Olmalı?

Luteinleştirici hormon veya Luteinizan hormon olarak da bilinen LH değeri, kadınlarda yaşa ve adet dönemine göre değişiklik gösterir. LH düşüklüğü gebeliğe engel olabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Hamileliğin Gizli Kahramanı: Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Estradiol Değeri Kaç Olmalı?

Estradiol, vücut tarafından üretilen üç östrojen hormonundan biridir. Estradiol düşüklüğü veya yüksekliği çeşitli sorunlara yol açabilir. Peki, estradiol kaç olmalı? Yaşa göre estradiol değerleri ve daha fazlası yazımızda!

AMH Nedir? Kadınlarda Hamilelik İçin AMH Kaç Olmalı?

AMH, kadınlarda yumurtalık rezervini gösteren önemli bir hormondur. Sağlıklı kadınlarda AMH değeri 1 ng/ml ile 4 ng/ml arası olmalıdır. 1 ng/ml altı değer AMH düşüklüğü olarak adlandırılır.

Yumurta Rezervi Düşüklüğü Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Gebeliğe Etkisi

Yumurta rezervi düşüklüğü yumurta sayısının azalmasıdır. En önemli sebep yaş iken, ameliyatlar, obezite ve sigara kullanımı gibi faktörler de yumurtalık rezervinin azalmasına neden olabilir.

Limonla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Limonla gebelik testi, plastik bir bardağa idrar yapıp üzerine yarım limon sıkılmasıyla yapılan bir testtir. Limonla hamilelik testi yapanlar limon parçalarının dibe çökmesinin gebelik belirtisi olduğunu düşünmektedir.

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

Gebelik testleri güvenilir olsa da bazı durumlar gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Örneğin testin yanlış zamanda okunması gebelik olmamasına rağmen testin pozitif sonuç vermesine neden olabilir.

Sperm Testi Nedir, Nasıl Yapılır? Sperm Testi Normal Değerleri

Spermiogram veya semen testi olarak da bilinen sperm testi, menideki sağlıklı sperm hücrelerinin miktarını ve kalitesini ölçmek amacıyla yapılan mikroskopik bir incelemedir.

Prolaktin Kaç Olmalı? Prolaktin Yüksekliği Belirtileri ve Tedavisi

Prolaktin hormonu kadınlarda 10 – 25 ng/ml, erkeklerde 5 - 10 ng/ml arası olmalıdır. Prolaktin yüksekliği belirtileri adet düzensizliği, gebe kalamama ve vajinal kuruluktur. Tedavisi medikal veya cerrahi olarak planlanabilir.

Limon ve Karbonat İle Gebelik Testi

Evde Limon ve Karbonat ile Gebelik Testi Nasıl Yapılır? limonla ve karbonatla yapılan hamilelik testi için hangi malzemeler gerekir?