Gebelikte 23. Hafta

Bebeğiniz bu hafta artık gelişiminin büyük kısmını tamamlamıştır. El, ayak, kol ve bacaklarını çok daha düzenli hareket ettirebilir ve siz de bunu hissedebilirsiniz.

Gebelikte 23. Hafta

Gebelikte 23. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

23 haftalık olan bebeğinizin baş ve popo boyu yaklaşık olarak 28 cm, kilosu ise 500-530 gram civarındadır.

Bebeğiniz bu hafta artık gelişiminin büyük kısmını tamamlamıştır. El, ayak, kol ve bacaklarını çok daha düzenli hareket ettirebilir ve siz de bunu hissedebilirsiniz.

Kasları hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.

Aynı zamanda orta kulak kemikleri de sertleşiyor ve minik tırnakları da gelişimini tamamladı. Seslere karşı olan hassasiyeti gittikçe artar. Eskiden boğuk şekilde gelen sesleri daha net duyabilir.

Ciğerlerindeki kan damarları gelişimini tamamlamaya başlıyor.

Nefes almasını ve akciğerlerindeki hava keseciklerinin açık kalmasını sağlayacak olan surfaktanın (akciğerlerde yüzey gerilimini azaltarak ciğerlerin çökmesini engelleyen madde) gelişimi başlar. Gebelikte 23. hafta ile birlikte bebeğinizin pankreası daha düzenli bir şekilde insülin salgılamaya başlar. Ayrıca göz pigmenti de oluşmaya başlamıştır.  

23 haftalık olan bebeğinizin kalp odacıklarını ultrasonda görebilirsiniz.

Ancak bebeğinizin kalbi henüz oldukça küçüktür. Doğduğunda da kalbinin büyüklüğü yaklaşık olarak bir ceviz boyutunda olacaktır.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 23. haftada toplamda 5,5 ile 7 kilo almış olmanız gerekir.

Bu hafta ile birlikte siz ve bebeğiniz hızlı bir şekilde kilo almaya başlayacaksınız. Ayaklarınızda ve bileklerinizde şişkinlik, sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Mide yanmaları her geçen gün artmaya devam edecek.

Bebeğinizin büyüyüp rahminize baskı yapmasından dolayı yeniden sık sık idrara çıkabilirsiniz. 23. haftadan itibaren rahimde oluşan kasılma ve gevşemeler, size doğum sancısı gibi gelebilir. Ancak bunlar yalancı doğum sancılarıdır ve git gide kendini belli etmeye başlayacaktır.

Vajina genişliğiniz bu haftadan itibaren artacaktır.

Bu da sizin yavaş yavaş doğuma hazırlandığınızın göstergesidir. Bu dönemde de vajina akıntınız artabilir, genital bölgenizde mantar enfeksiyonu görülebilir. Genital bölgenizde kaşıntı ve kızarıklık varsa doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

SAĞLIK & BESLENME

Bacaklarınızda kramplar bu dönemlerde kendini daha fazla gösterecektir. Bu ağrıların nedeni magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Magnezyum ve kalsiyum kullanmanız bu ağrıların önüne geçecektir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Beslenme

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) olabilir mi?

İdrarda gereğinden fazla albümin cinsi proteine rastlanması ve yüksek tansiyon preeklampsinin yani gebelik zehirlenmesinin göstergesi olabilir. Preeklampsi, genel olarak doğuma çok yakın bir dönem olan gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif atlatılır. Ancak ağır geçerse bu bebeğin gelişiminde sorun yaşanabileceğini gösterir. Bu durumda en iyi yol bebeği doğurmaktır. Bulanık görme veya lekeler görme, el ve yüzde aşırı şişlik, ani ve şiddetli baş ağrıları, karın üst bölgesindeki ağrılar preeklampsinin belirtileri olabilir. Bu durumda hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Bakmanızda Fayda Var: Preeklampsinin (Gebelik Zehirlenmesi) Belirtileri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Gebelik döneminde özellikle daha önce spor yapan biri değildiyseniz yapacağınız egzersizleri mutlaka bir uzman kontrolünde yapmaya özen gösterin. Yürüyüş veya hafif tempolu koşu yapmayı tercih ediyorsanız, zamanı buna göre ayarlayın. Daha serin olacağından akşam saatleri uygun olacaktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Gebelikte yaşayacağınız cinsellikle eşinizle birlikte farklı deneyimler yaşayabilir ve birbirinize destek olabilirsiniz. Erkeklerin eşlerine bu şekilde gösterdiği ilgi, anne adayının kendisine olan güvenin yerine gelmesini ve yaşadığı psikolojik ve fiziksel değişimleri en az zararla atlatmasını sağlayacaktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Cinsellik

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.