Bebeklerde Sakral Gamze Neden Olur? Tehlikeli midir?

Bebeklerde Sakral Gamze Neden Olur? Tehlikeli midir?
11 Temmuz 2023

Bebeklerde sakral gamze yaygındır ve her zaman omurga anormalliğine işaret etmez.

Bebeklerde sakral gamze, kalça kıvrımının hemen üzerindeki çukurluktur. Doğuştan gelen ve bebeklerin yaklaşık %1 ila %7’sinde görülen bu durum, rutin yenidoğan muayenesinde kolaylıkla fark edilir. Genellikle iyi huyludur ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak çukurluğa eşlik eden akıntı, kıl veya cilt rengi değişikliği gibi semptomlar varsa doktora başvurmak gerekir. Zira bunlar omurilik ile ilgili bazı problemlerin habercisi olabilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, yenidoğanlarda sakral gamze ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Sakral Gamze Nedir?

Sakral gamze, kalça kıvrımının hemen üzerindeki girinti veya çukurdur. Doğuştan gelen bu durumun nedeni henüz bilinmese de araştırmalara göre sakral gamzeler genellikle iyi huylu oluyor ve herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmiyor. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %1,8 – %7,2’sinde bulunan ve çoğu zaman rutin muayene sırasında fark edilen sakral gamzeler, nadiren de omurilik problemlerinin habercisi olabiliyor. Özellikle bebeklerde sakral gamze büyükse, anüsten uzaksa, gamzeye bir tutam kıl eşlik ediyorsa veya o bölgede cilt rengi değişikliği söz konusuysa, bunlar bir anormalliğin göstergesi olabilirler. Bu nedenle göze çarpan başka belirtilerin varlığında çocuk doktoruna danışılması önemlidir.

Bebeklerde Sakral Gamze Çeşitleri

Yenidoğan bebeklerde sakral gamze iki çeşittir. Bunlar:

1. Tipik Sakral Gamze

Tipik sakral gamzeler sırtın alt kısmında, kalça kıvrımının yakınında bulunur. Genellikle sığ çöküntü dışında herhangi bir cilt değişikliği eşlik etmez.

2. Atipik Sakral Gamze

Atipik sakral gamzeler sırtın yukarısına doğru veya yanlarında olur. Ayrıca cilt rengi değişikliği, kıl veya yumru gibi semptomlar eşlik edebilir. Böylesi bir durumda çocuk doktoruna muayene olmak gerekir.

Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikeli?

Yenidoğanlarda sakral gamze genellikle iyi huyludur ve endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, sakral gamzeye aşağıdaki semptomlardan bir veya birkaçı eşlik ediyorsa bu durumun altında yatan tıbbi bir neden olabilir. İşte, sakral gamzenin tehlikeli olabileceğini gösteren işaretler…

 • Saç tutamı
 • Akıntı
 • Zayıflık
 • Duyu kaybı
 • Skolyoz belirtileri
 • Erkek bebeklerde zayıf idrar çıkışı
 • Doğuştan kalça çıkığı
 • Omuriliğin anormal taraması
 • Deri değişikliği
 • Cilt rengi değişikliği

Bebeklerde Sakral Gamze Neden Olur? Tehlikeli midir?

Yenidoğanlarda Sakral Gamzenin Olası Komplikasyonları

Atipik sakral gamzeler çeşitli komplikasyonlarla ilişkili olabilir. Zira bu türü bazen omurilik sorunlarına işaret edebilmektedir. Olası sorunlardan bazıları ise şunlardır:

1. Spina Bifida

Omurgayı oluşturan kemiklerin omuriliği tam olarak kapatmadığı, omurilik ve sinirlerin açıkta kaldığı bir durumdur.

2. Bağlı Kordon Sendromu

Omuriliğin omurga çevresindeki dokuya bağlı olduğu tablodur. Bu nedenle omuriliğin omurga kanalı içindeki hareketi kısıtlıdır.

Yenidoğan Bebeklerde Sakral Gamze Nasıl Teşhis Edilir?

Sakral gamzeler genellikle rutin yenidoğan muayenesinde fark edilir. Tipik sakral gamzeler ileri tetkikler gerektirmezken atipik sakral gamze varlığında doktor ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak isteyebilir.

Bebeklerde Sakral Gamze Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde tipik sakral gamze tedavisi için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Yalnızca bölgedeki çukurluk enfeksiyon riskini artırabilen ter ve kiri toplayabilir. Bu nedenle o bölgenin temizliğine dikkat etmek yeterlidir. Ancak atipik sakral gamzelerde altta yatan nedeni saptayabilmek için öncelikle bazı test ve tetkikler yapılır. Bunların sonucuna göre farklı tedavi prosedürleri önerilebilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Spina Bifida Nedir, Neden Olur?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah