28 Aylık Bebek

28 aylık bebek vücudunu özellikle de cinsel organını tanımaya ve onlarla ilgilenmeye başlar. Ancak bu ona kızmanızı gerektiren bir durum değildir.

28 Aylık Bebek

28 AYLIK BEBEK

28 aylık bebek vücudunu özellikle de cinsel organını tanımaya ve onlarla ilgilenmeye başlar. Ancak bu ona kızmanızı gerektiren bir durum değildir. Bir uzmandan yardım alarak bebeğinize bu konuda nasıl bir eğitim verebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

28 aylık bebek  

28 AYLIK BEBEKLERDE FİZİKSEL GELİŞİM

Her bebeğin öğrenme hızı ve gelişimi birbirinden farklıdır. Ayrıca öğrenme ve öğrendiklerini uygulama stilleri de belli bir yaştan sonra farlılık gösterebilmektedir. Yine de bebeğinizin yaşıtlarına göre geri kaldığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.   Bebeğiniz her ne kadar oldukça gelişme gösterse de henüz kendi başına tam anlamıyla giyinemeyebilir, biraz zaman gereklidir. Büyüdükçe kendi başına yapabildikleri artacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin kendi kendine bakabilmesi hem sosyal hem de kişisel gelişimi için son derece önemlidir. Bebeğinizin bir şeyleri kendi başına denemesine izin verin çünkü her denemede biraz daha iyi öğrenecektir.   Oyun oynarken veya resim yaparken bebeğiniz etrafı fazlasıyla kirletebilir. Ancak kirlenmek oyunların birer parçasıdır ve bu kirlilik ve dağınıklık bebeğinizin yaratıcılığı sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle ona müdahale etmeyin. Ancak işi bittiğinde, temizlik yapmanın da oyunun bir parçası olduğunu ona öğretin. Zamanla daha az kirletip aynı şekilde oynayabilecektir.  

28 Aylık Bebeğin Kilosu

28 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır 9,8 kg, üst sınır 15,7 kg'dır.

28 aylık erkek bebeklerde kilo;alt sınır 10,4 kg, üst sınır 16,1 kg'dır.

28 Aylık Bebeğin Boyu

28 aylık kız bebeklerde boy; alt sınır 82,6 cm, üst sınır 95,6 cm'dir.

28 aylık erkek bebeklerde boy; alt sınır 84,2 cm, üst sınır 96,6 cm'dir.

28 aylık bebek  

28 AYLIK BEBEK VE SOSYAL/BİLİŞSEL GELİŞİM

Bu aylarda bebeğiniz benmerkezci olduğundan bencil davranışlar sergileyebilir. Ancak bu dönemseldir ve zamanla geçecektir. Bebeğiniz hiç bilmediği ve tanımadığı birisini hayali arkadaş olarak zihninde canlandırabilir. 2,5 yaşlarında ortaya çıkan hayali arkadaş edinme durumu bebeğinizin soyut zihin gelişimin bir parçası olarak kabul edilir ve normaldir. Bazen fikirlerini bu hayali arkadaşa onaylattığını, yaptığı bir yanlışta suçu ona attığını görebilirsiniz. Örneğin bir şeyi kırdıysa kendisinin kırmadığını söyleyebilir. Aslında bu tam olarak bir yalan değildir. Çünkü istediği şey onu kırmak değildir. Ona kızmak yerine öncelikle ne olduğunu anlatması için onu cesaretlendirin. Hayali arkadaşlar genellikle 6 yaşına gelmeden ortadan kalkmaktadır. Bunun nedeni henüz gerçek ve hayal arasındaki farkın net olmamasıdır.Bebeğiniz fikirlerini ve hislerini yaşıtlarıyla paylaştıkça, onlarla oynamaya daha çok ilgi duyacaktır. Yavaş yavaş da arkadaşlarının isimlerini öğrenir. Bebeğinizi yaşıtlarıyla zaman geçirmesi için onu motive edebilirsiniz. Bebeğinizin sizden farklı bir kişiliği olacağını unutmayın. Kendini doğal karakterini göstermeye başladıkça, onu yadırgamak yerine onaylayın. Sizin istediğiniz gibi biri olması için onu kesinlikle zorlamayın. Dünyayı kendisine göre algılayışını desteklemeniz, onu sağlıklı ve güvenli bir karakter gelişim sürecine sokacaktır. 

28 aylık bebek   

Bu dönemlerde bebeğinizi bir oyun aktivitesine veya bir müzik grubuna götürebilirsiniz. Bu diğer bebeklerle sosyalleşmesini de sağlayacaktır. Kısa zamanda arkadaş edinmeyi öğrenir ve aktif bir sosyal hayata sahip olur.Bebeğiniz sizinle ve yaşıtlarıyla konuşurken farklı ses tonları ve kelimeler kullanabilir. Hatta kendisinden daha küçük biriyle daha basit konuştuğunu görebilirsiniz. Yetişkinleri ve diğer bebekleri algısı değiştikçe, kiminle konuştuğuna bağlı olarak konuşmasını değiştirecektir. Bebeğinize bir şey öğretmek istiyorsanız bunu mutlaka göstererek ve açıklamalarda bulunarak yapmanız daha etkili olacaktır.  

28 AYLIK BEBEK VE BESLENME

2 yaşından itibaren yemek konusunda dahi kendi kararlarını verebilen ve bağımsızlığını kazanan bebeğiniz için yemek zamanları biraz zorlayıcı olabilir. Bebeklerin sağlıklı beslenme alışkanlığı ve disiplini kazanmasında anne ve babaların rolü büyük. Bu nedenle yeme konusunda ısrar etmeniz, ödül veya ceza gibi uygulamalar aslında bebeğinizin yeme alışkanlığını olumsuz olarak etkiler. Yapmanız gereken, bebeğinizin iştahına saygı göstermektir.   

28 aylık bebek   

Ana öğün ve ara öğünleri atlamamak, abur cubur tüketimine özendirmemek sağlıklı beslenmenin temel koşuludur. Bu dönemlerde özellikle süt ve süt ürünler, yumurta, peynir, taze ve mevsiminde sebze-meyve, tahıllar, kırmızı et, kümes hayvanları, balık ve kuru baklagilller önemli besin gıdalarındandır. Bunlar bebeğinizin beslenme programında dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır. Yemekleri hazırlarken mutlaka sağlıklı pişirme tekniklerini uygulamalısınız. Yemekler; acılı, baharatlı, fazla tuzlu, salçalı ve sulu hazırlanmamalı, besin değerlerinin kaybolmamasına dikkat edilmelidir.   Bebeklerde ay ay beslenme hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.  

28 AYLIK BEBEK VE UYKU DÜZENİ

Uyku sorunları genellikle bebeklerde 2 yaşından itibaren başlar. Uyuma güçlüğü, uyku sorunları arasında en sık görülenidir. Aşırı disiplinci veya hoşgörülü bir ailede büyüyen bebeklerde bu sorun görülebilmektedir. Aynı zamanda gündüz uykusunu ihtiyacından fazla alması da gece uyumasına engel olabilir. Elbette bunun gibi pek çok sorun da vardır. Bunu önlemenin en iyi yollarından birisi bebeğinize bir uyku arkadaşı almanızdır. Bunu gördüğü zaman uyuması gerektiğini anlayacaktır. Ayrıca kısa bir masal veya müzik de bebeğinizin uykuya rahat geçmesini sağlayacaktır. Uyku sorunlarını denemelerinize rağmen çözemiyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.Bu yaşlardaki bebekler toplamda ortalama 13 saate kadar uykuya ihtiyaç duyabilirler. Eğer bebeğiniz henüz gündüz uykusunu bırakmadıysa biraz daha zaman tanıyabilirsiniz.  

DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Bu ay doktorlar özellikle bir kontrol yapmayabilir. Yine de kontrole götürmek istiyorsanız, genel fiziksel bir muayene ve gelişim takibi yapılabilir. İlköğretim 1. sınıfa kadar yapılacak herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.