2 Aylık Bebek

2 aylık bebeğin duyuları gittikçe gelişmeye başladığından işittiklerine tepkiler vermeye, onları anlamdırmaya çalışacaktır. Kadın ve erkek seslerini, sert veya yumuşak ses tonlarını çok daha kolay ayırt edebilecek duruma gelir.

2 Aylık Bebek

2 AYLIK BEBEK

2 Aylık Bebek, duyuları gittikçe gelişmeye başladığından işittiklerine tepkiler vermeye, onları anlamdırmaya çalışacaktır. Kadın ve erkek seslerini, sert veya yumuşak ses tonlarını çok daha kolay ayırt edebilecek duruma gelir. Bu aydan itibaren ilk ayda ilgi çekici nesnelere, zıt ve kontrastlı renklere ve büyük şekillere gösterdiği tepki ve ilgiler daha fazla artmaya başlar. İlk aya göre bir şeye odaklanması daha iyi durumdadır. Bebeğinizle sık sık konuşmayı, ona ismiyle hitap etmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca ona hafif tonda sakinleştirici müzikler dinletebilir hatta siz de ona şarkı söyleyebilirsiniz. Müziği dinlerken ellerinin ve ayaklarının ritmik şekilde hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz. 2 Aylık bebek kilosu için uzmanlar 2 aylık erkek bebeğin kilosunun ortalama 4700 gr - 5400 gr arasında boyunun ise, 57,9 Kız bebeklerin kilosunun 4350-5000 gr aralığında boyunun ise, 39,3 cm. olması gerektiğini ifade ederler.

2 AYLIK BEBEK FİZİKSEL GELİŞİMİ

Sırt üstü yatan bebeğiniz kendiliğinden doğrulmaya çalışacaktır. Bu da onun boyun ve sırt kaslarının güçlenmesini sağlar. Ellerini yeni keşfettiği için etrafındaki oyuncakları veya nesneleri eliyle kavramaya çalışacaktır. Eline tutuşturduğunuz şeyleri daha iyi kavradığını görebilirsiniz. Bu nedenle ona zarar vermeyecek tehlikesiz ve yumuşak nesneler seçmelisiniz. Ellerini tutmaya çalıştığınızda parmağınızı sıkıca kavramaya çalışması da aslında bunun kanıtı gibidir. Bebeğiniz bu ayda başını daha dik tutmaya ve başını daha rahat kontrol edebilmeye başlayacaktır.İki aylık bebeklerde kilo

2 AYLIK BEBEĞİN KİLOSU

  • 2 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır; 3500 gr. ortalama kilo 5000 gr. üst sınır 6400 gr.dır.
  • 2 aylık erkek bebeklerde kilo, alt sınır, 3600 gr. ortalama kilo 5200 gr. üst sınır; 6600 gr. dır.

2 AYLIK BEBEK BOYU

  • 2 aylık kız bebeklerde boy; alt sınırı 52 cm, ortalama boy 57 cm. üst sınır; 62 cm'dir.
  • 2 aylık erkek bebeklerde boy; alt sınırı 53 cm, ortalama boy 57 cm. üst sınır ise, 63 cm. dir.

2 AYLIK BEBEK SOSYAL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

2 aylık bebek, konuşmanızı sürekli dinler ve ağız / yüz hareketlerinizi devamlı takip eder. Dilinizi nasıl hareket ettirdiğinizi fark ederek, sizin konuşmanıza benzer sesler çıkarmaya çalışacaktır. Ancak anlamlı sesler çıkarabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı var.   

2 aylık bebek  

2 aylık bebek artık sizi tanımaya başlar

Bu ay bebeğiniz bilinçli olarak ve isteyerek gülücükleriyle size karşılık vermeye başlayacaktır. Size gülümsüyor, sesler çıkarıyor ve size olan ifadesi daha canlıysa bu, onun keyifli ve mutlu olduğu anlamına gelir. Ancak ağlıyor, rahatsızlığını belli edecek türden tiz sesler çıkarıyorsa bu durum onun kendisini iyi hissetmediğine işaret olabilir.

İhtiyaçlarını belli etmek için ağlar

Bebeklerin bir çoğu yüzlerinin annelerine dönük olmasını severler. Ancak dışa dönük şekilde tutarak ona dış dünyayı da tanıştırmış olursunuz. Bebeğinizin tüm gereksinmelerini sağladığınız sürece, beslenme ve uyku düzeni de yavaş yavaş daha düzenli hale gelecektir. Henüz konuşmadığından dolayı ihtiyaçlarını belli etmek için ağlama refleksi gösterecektir. Bebeğinizde bir düzen oluşmaya başladıysa bu, onun daha stressiz ve mutlu hissetmesini de sağlayacaktır. Böylece sizin hayatınıza ve etrafındaki yaşama daha çabuk uyum sağladığını görebilirsiniz.

2 AYLIK BEBEK BESLENME

İlk aya göre daha da gelişmeye başlayan bebeğinizin beslenme talebinde bir artış olacak ve beslenmesi de düzene girmeye başlayacaktır. Çocuk doktorunuzla konuşarak kilo alımına göre beslenme şeklini siz de düzene sokabilirsiniz. Anne sütü haricinde doktorunuz aksini söylemedikçe herhangi bir ek gıda vermemeye dikkat edin. Bebekler için en temel besin kaynağının anne sütü olduğunu unutmayın. Eğer çalışmaya başladıysanız, bebeğiniz için süt sağmayı ve uygun koşullarda saklanmasını sağlamayı ihmal etmeyin. Biriken süt torbalarını üzerine tarih yazarak dondurucuya koyun. bu şekilde saklanan anne sütü 4-6 aya kadar kullanılabilmektedir. En sağlıklı ve doğru biberonu bulmak için iyi bir araştırma yapmanız ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.   

Bakmanızda Fayda Var: Biberon Seçimi ve Bakım   

2 aylık bebek uykusu

2 AYLIK BEBEK UYKU

Bebeğiniz bu dönemde gündüzleri daha fazla uyanık kalmaya, geceleri ise daha uzun süre uyumaya başlayacaktır. Ortalama 7 saat uyuyabilir. Bebeğinizin karanlığı ayırt etmeye başladığını unutmayın. Bu nedenle mümkün oldukça gece emzirmelerinizde onu çok sarsmamaya ve uykusunun bölünmesine neden olacak aktiviteler yapmamaya çalışın. Farklı pozisyonlarda yatmayı deneyebilir. Ancak bu aydan itibaren sırtüstü veya kafası bir yana dönük yatması sağlıklı bir yatma pozisyonudur.   Bakmanızda Fayda Var: Yenidoğan Uyku Düzeni

DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Bebeğinizin bireysel ihtiyaçlarına göre doktor kontrolünüz farklılık gösterebilir. Ancak iki aylık bebek için rutin muayenede şunlar yapılmaktadır: Bebeğin beslenmesi, uyku durumu ve genel gelişimi incelenir. Ailenin ve bebeğin evdeki durumuyla ilgili detaylı bilgiler alınır.

  1. Bebeğin kilosu, boyu ve kafa çevresi ölçülerek gelişim grafiğine işaretlenir.
  2. Kafasını dik tutabilmesi, el kullanımı, işitme ve göreme becerileri, sosyal etkileşimlerle ilgili testler yapılır.
  3. Bir sonraki ay için; beslenme, uyku ve gelişim konularında neler yapılabileceği aktarılır.
  4. Gerekiyorsa D vitamini ve Flor desteği konusunda önerilerde bulunulur.
  5. Aşıların yan etkilerine karşı bilgiler verilir.

Yapılacak Aşı/Aşılar

İki aylık bebek için yapılacak aşılar; eşli Karma Aşı (DaBT, İPA, Hib), BCG - (Verem), KPA (Pnömokok) 1.doz , Rotavirüs (RVA) 2. doz

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.