Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?
30 Eylül 2017

Gebelik sürecinden doğuma kadar bebeğin gelişimi ve sağlık durumu ile ilgili bilgiler veren ultrason muayenesi sonucunda pek çok parametrik değer ortaya çıkmaktadır.

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri

Hamilelik sürecinden doğuma kadar hafta hafta bebeğin gelişiminden, sağlık durumuna kadar çok çeşitli konularda bilgiler veren ultrason muayenesi sonrasında pek çok parametrik değer ortaya çıkmaktadır. Söz konusu terimlerin farklı ve önemli anlamlarının bulunduğu belirtilir. Her anne adayının hamileliği süresince ultrason değerlendirilmesinde kullanılan bir takım ultrason terimleri bulunmaktadır. Hamilelikte yapılan ultrason terimleri ve gebelikte ultrason terimleri olarak gebelerin karşılarına çıkan FTA, GA (ga), GS, BPD, AUA (aua), D, DR ve bebeğin kalp atış hızını gösteren terimlerin normal değerlerinin bilinmesi tavsiye edilirken, buna neden olarak da ultrasonda bebeğin gelişiminin sürekli takip edilmesi gösterilir. Ultrasonda bunlar dışında farklı parametrelerin de olduğu belirtilirken; LMP, CRL, AC, HC ve FL gibi terimlerin de bilinmesinde fayda olduğu ifade edilir.   

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Gebelikte Ultrason Terimleri Nelerdir? Hangi Terim Ne Anlam Taşır?

Gebelikte ultrason terimlerinin hamileliğin ve bebeğin gelişiminin takibinde önemli olduğu belirtilir. Buna sebep olarak da ultrason terimlerinin normal değerlerinin kontrol edilmesiyle anne karnındaki bebeğin gelişimi hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gösterilirken, gebelik ultrason terimlerinin bilinmesi gereken özel parametreler olduğu belirtilir. Buna göre; hamilelikte ultrasonla yapılan ölçümler ve çıkan değerlerin anlamları ise şöyle ifade edilir;  

 • AC: Bebeğin karın çevresinin ölçüsü anlamına gelmektedir.
 • AD: Bebeğin karnının çapı anlamındadır.
 • AFI: Amniotik sıvı miktarının ultrasonla net bir şekilde ölçülebilmesi anlamında kullanılmaktadır.
 • CRL: Anne karnındaki bebeğin popo ve baş mesafesi anlamına gelmektedir. Crown Rump Length’ın kısaltılmış terimi olduğu belirtilir. Gebelikten önce bebeğin gelişimi hakkında en net bilgileri bu değere bakarak görüldüğü belirtilir. İçerisinde bulunulan gebelik haftasının, anne adayının son adet tarihi (SAT) ile karşılaştırılarak doğrulanmasında hata payı en az olan ölçüm olduğu belirtilir. SAT (son adet tarihi) şüpheli olan ya da son adet tarihini hatırlamayan anne adaylarının bebeklerinin gelişme geriliği ya da gün aşımı düşünülen gebeliklerde doğru haftanın belirlenmesinin sağladığı belirtilir.
 • DD: Söz konusu değer bebeğin tahmini doğum tarihini verir? Doğuma kaç gün var? Öğrenmek için tıklayın
 • EDD: Bebeğin tahmini doğum tarihidir ve diğer ultrason terimleriyle birlikte kullanılmaktadır.
 • EDD (LMP): Son adet tarihine göre doğum zamanı,
 • EDD (AUA): Bebeğin anne karnındaki ölçümlerine göre tahmini doğum zamanını verir.

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?  

Ultrason kağıdında bebeğin kalp atışı nerede yazar?

 • FHR - Fetal Heart Rate: (Anne karnındaki bebeğin kalp atış hızı) Ultrasonda bebeğin kalp atış hızını gösteren değer olarak belirtilir. Normal bir fetusun kalp atış hızının (FHR) değeridir. Bebeğin uterus döneminde kalp atışlarının dakikada 120 ila 160 atım (bpm) arasında değiştiği ifade edilir. Bebeğin kalp atışlarının yaklaşık olarak gebeliğin 6. Haftası içerisinde sonografik olarak ölçülebileceği belirtilir.
 • EFW: Ultrason ölçümleriyle birlikte kullanılır ve bebeğin tahmin edilen ağırlığını ifade eder.
 • FL: Uyluk kemiği uzunluğu anlamına gelir. Femur, vücudun en uzun kemiğidir ve Gebeliğin 4. Ayı itibariyle bebeğin boyu hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılır.
 • GA (AUA) : Ultrasonda ga(aua) ne demek? Sorusu anne adayları tarafından en fazla merak edilen ultrason terimleri arasında yer alır. Ultrasonda GA (AUA) terimin ultrasound ölçümlerine göre, tahmini bebek yaşını verdiği belirtilir.
 • GA (LMP) : Anne adayının son adet tarihinden ölçümün yapıldığı güne kadar olan zamanı gösterir. Buna aynı zamanda ilk yaş denilmektedir. Gebenin son adet döneminden bu yana 20 hafta 1 gün geçmiş anlamına gelmektedir. Diğer bir ifadeyle bu terime göre, 20 hafta 1 günlük bir bebeğimiz olması gerektiği olarak algılanır.
 • HL: Humerus uzunluğu yani kolun uzun kemiği anlamını taşmaktadır. Dirsek ve  Omuz arasındaki kolun uzun kemiği olan Humerus'u ifade eder. Down sendromlu bebeklerde bunun daha kısa olarak saptandığı belirtilir.
 • LMP: Bu terim genel anlamda bir ultrason terimi olmamakla birlikte anne adayının son adet tarihinin ilk günü anlamına gelmektedir. Bu terim genellikle ultrason raporlarında çok sık kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise, hamileliğin başlangıcı olduğu belirtilen yumurtanın döllendiği gün değil yumurtanın olgunlaşmaya başladığı gün olarak kabul edildiği olarak ifade edilir.
 • VALUE: Yazan kısmın altındaki yer bebeğin tahmini kilosu olarak ifade edilirken, Range terimi de standart sapmayı vermektedir. Yani bu rakamlar bebeğinizin hangi gramlar arasında olduğunu gösterir.

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Ultrason Terimleri Ölçüler

Hamilelikte yapılan ultrason terimlerinden birisi de ölçülerdir. Bu ölçülerin asla tek başına değerlendirilmediği belirtilirken, asıl önemli olanın bütün ölçüleri birlikte değerlendirerek sağlıklı bir sonucun elde edilmesi olduğudur.

 • BPD (BiParietal Diameter) : Bebeğin başının iki kulak arasında ölçülen çap anlamına gelmektedir.
 • OFD (Occipitofrontal diameter) : Bebek baş kısmından daha uzun olan ön ve arka çapını ifade eder.
 • HC (Head Circumference) : Bebeğin kafa çevresinin uzunluğu anlamına gelmektedir. Bu ultrason terimi bebeğin kafa çevresini simgeler.
 • NT: Bebeğin ense pilisi kalınlığını anlamına gelmektedir.
 • RV: Bebeğin kalbindeki sağ karıncığı ifade eder.
 • LA: Bebeğin kalbindeki sol kulakçığı ifade eder.
 • LV: Bebeğin kalbindeki sol karıncığı ifade eder.
 • RA: Bebeğin kalbindeki sağ kulakçığı ifade eder.
 • AO: Aort yani bebeğin kalbinden çıkan ana atardamarı ifade eder.

Hamilelikte Yapılan Ultrason Terimleri Ne Anlama Geliyor?  

Doppler Ultrasonografi Kısaltılmış Terimleri

Gebelik döneminde yapılan Doppler ultrasonografinin de kısaltılmış terimleri mevcuttur. Bu terimlerin anlamları ise şu şekilde tanımlanmaktadır.

 • D: Diastol sonu akım hızıdır. Ayrıca kalbin gevşeme safhasının en sonunda damardaki kan akım hızını ifade etmektedir.
 • S: Doppler dalga şeklinin en uç yani tepe noktasını ifade eder. Ayrıca kan akım hızının büyük oranda olduğu noktadır.
 • A: Ortalama kan akım hızını ifade eder.
 • PI: Pulsatilite indeksidir.
 • RI: Direnç indeksidir.
 • S/D: Sistol ve diyastoldeki kan akım hızı oranını ifade etmektedir.

Herhangi Bir Olumsuz Durumda Doktorunuz Sizi Bilgilendirecektir

Hamilelikte yapılan ultrason terimleri ile ilgili anne adaylarının unutmamaları gereken önemli konu, belirtilen bu ölçümlerin hepsinin milimetrik ölçüler olduğudur. Bu nedenle doktorunuzun ölçümleri yaparken birkaç milim fazla ya da eksik ölçebilme ya da birkaç gün saptırabilme olasılığı olabileceğini aklınızdan çıkarmamanızdır. Uzmanların bir haftalık sapmaları bile normal kabul ettikleri kabul edilir. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi olumsuz bir durum olduğunda doktorunuzun mutlaka sizi bilgilendireceğini bilmeniz gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi söz konusu değerlerin tek başına bir anlam ifade etmediği, en doğru değerlendirmenin sadece uzman doktor tarafından yapılacağını unutmayınız.

Ultrason Nedir? Detaylar İçin Tıklayın

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.