3 Aylık Bebek

3 aylık bebek tutma ve kavrama becerilerini geliştirmeye devam eder ve oyuncaklarını kısa süre elinde tutabilir. Ellerini ve etrafındaki kişileri incelemeye başlar.

3 Aylık Bebek

3 AYLIK BEBEK

3 aylık bebek tutma ve kavrama becerilerini geliştirmeye devam eder ve oyuncaklarını kısa süre elinde tutabilir. Ellerini ve etrafındaki kişileri incelemeye başlar ve kendi kendine konuşmaya çabalaması hem kendini hem de etrafındakileri daha iyi tanımak istemesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda elinde tuttuğu şeyleri ağzına götürmeye çalışacaktır. Bu da onun dünya ile kurduğu ilişkiyi güçlendirmeye çalışması anlamına gelir. Bebeğinizle artık oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Çünkü etrafındaki oyuncakların renklerini ve şekillerini seçebilecek duruma gelmiştir. Çocuk doktorunuza da danışarak onun zeka gelişimine katkısı olacak oyuncakları, iletişim kurmasını desteleyecek olan ses çıkaran oyuncakları, zihinsel ve görsel gelişimine destek olacak renkli kitapları kullanabilirsiniz. 3 aylık bebeğin kilosu ve boyu ne kadar olmalıdı?  Her geçen gün gelişme süreci devam eden 3 aylık bebek neler yapabilir?  

3 AYLIK BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİM

Bebeğinizi farklı şekillerde tutarak, kaslarının gelişmesine yardımcı olurken onun bu hareketlerden keyif almasını da sağlamış olursunuz. Beslenme, uyku ve oyun oynama aktiviteleri daha da düzene girmeye başlar. Bebeğinizi aynayla tanıştırarak kendisini keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Bu onun için farklı bir deneyim olacaktır. Onunla iletişim halinde olurken yavaş yavaş vücudundaki organları da göstermeye başlayabilirsiniz. Oyun halısının kullanımı konusunda uzman bir pedagogtan bilgi almayı unutmayın. Oyun halısı için en uygun zamanı bulmak çok önemlidir, acele etmeyin. Bebekler etrafını dokunarak keşfederler bu yüzden farklı yüzeyleri olan oyuncakları seçmeye özen gösterin.   

3 aylık bebek kilosu

3 AYLIK BEBEK KİLOSU

  • 3 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır; 4000 gr. ortalama 5400 gr. üst sınır 7200 gr. dır.
  • 3 aylık erkek bebeklerde kilo; alt sınır; 4100 gr. ortalama kilo 5900 gr. üst sınır ise, 7500 gr. dır.

3 AYLIK BEBEKLERDE BOY

  • 3 aylık kız bebeklerin boyu; alt sınır; 54 cm. ortalama boy 58 cm. üst sınırı 65 cm dir.
  • 3 aylık erkek bebeklerin boyu; alt sınır; 55 cm. ortalama 60 cm. üst sınır ise, 65 cm. dir.

  3 aylık bebek  

SOSYAL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

3 aylık bebek kaydettiği gelişmelerle sizi de şaşırtacak. Siz odasına girdiğiniz andan itibaren heyecanlanmaya ve gülümsemeye başlayarak sizi tanıdığını gösterir. Aynı şekilde yabancılara karşı da bu tutumunu gösterebilir. Neşesinde, sıcaklığında ve iletişim kabiliyetlerinde hızlı bir gelişmeye şahit olursunuz. Nesneleri algılama ve onları takip etme konusundaki beceri ve algısı güçlenecektir. Sizin yardımınız olmadan kendi başına, bebek sesleri çıkarmaya başlayacaktır. Bazen kendiliğinden güldüğünü ve bu gülüşünün daha sesli olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Size duyduğu sevgiyi artık çok daha net görebilirsiniz. Bunu sizi gördüğündeki heyecanından ve mimiklerinden anlayabilirsiniz. Onunla sürekli konuşmayı, ona gülümsemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu ona olan ilginizi gösterir ve bunu görmek onun oldukça hoşuna gidecektir.   

3 aylık bebekte beslenme

3 AYLIK BEBEK BESLENME

Bebeğinizi anne sütüyle beslemeye devam edin. Çalışıyorsanız mutlaka önceden sütünüzü sağarak depolama yapmayı unutmayın. Bebeğiniz için en önemli besin sadece anne sütüdür. Sütünüzün az gelmesi durumunda hemen hazır mamaya geçiş yapmayın. Öncelikli olarak buna neden olan etkenleri öğrenin ve doğal yollarla buna çözüm bulmaya çalışın. Doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmayı da unutmayın.   

Bakmanızda Fayda Var: Sütünüzü Artıracak Çözümler

3 AYLIK BEBEK UYKU

Bu ayda bebeğiniz ara sıra uyansa da geceleri ortalama 10 saate kadar uyuyabilir. Sabahları çok erkenden uyanabilir ve gün içinde belirli aralıklarla kısa da olsa uykuya dalabilir. Uyku düzenini oluşturabilmeniz için çocuk doktorunuzdan destek almayı unutmayın. Doğru zamanlarda uyumasını sağlamak, hem sağlığı hem de uyku düzeni için gereklidir.   

Bakmanızda Fayda Var: Yenidoğan Uyku Düzeni

3 AYLIK BEBEK DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Genellikle doktorlar bu ay düzenli bir kontrol vermezler. Ancak yine de doktor kontrolüne gidecekse bu ayda yapılacak olan kontroller şunlardır:

  • Bebeğin beslenmesi, beslenme uyumu ve gelişimi gözden geçirilir.
  • Bebeğin kilosu, boyu, kafa çevresi ölçülür ve gelişim tablosuna işaretlenir.
  • Daha önce tespit edilen bir sorun varsa bunun kontrolü yapılır.
  • Bebek güvenliği, beslenme, uyuma ve gelişme gibi konularda neler yapılabileceği aileye aktarılır.
  • Bu ayda herhangi bir aşı yapılmaz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.