Gebelikte 6. Hafta

Bu hafta bebeğinizin ağzı, kulağı, burnu, kolları ve bacakları oluşmaya başladı! Kalbi dakikada 100-160 kere atıyor.

Gebelikte 6. Hafta

Gebelikte 6. Hafta

Gebeliğinizin 6. Haftasında bebeğiniz ancak bir nar tohumu kadardır. Gebelikte 6. Haftada bebeğiniz hızla büyümeye devam etmektedir. Boyu 2,5 mm'ye ulaşmıştır. Bu hafta bebeğinizde yaşanan önemli değişim bir kilometre taşı olan sinir yolu olan bebeğinizin omuriliği olacak yapının üzerine kapanmaya başlar. 6. haftalık gebelik belirtilerinde artan kan akışı nedeniyle anne adayının göğüslerinde karıncalanma yaşanabilir ya da hassaslaşabilir. Bu durum endişe edilebilecek bir durum değildir. Söz konusu belirtiler vücudunuzun sadece bebeğinizi emzirmeye hazırlanmasıdır. 6. Haftada artan progesteron hormonu nedeniyle sindirim kanalını yavaşlatması sebebiyle kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.  

GEBELİĞİN 6. HAFTASINDA BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğinizde büyük değişimler yaşanıyor. Bu haftada bebeğinizin omuriliği gelişmekle birlikte bebeğinizin yüz olacak alanda çene, yanaklar, gözler ve burun haline dönüşecek çıkıntılar oluşmaya başlıyor. Gebelikte 6. Hafta da bebeğinizin ağzı, kulakları, burnu, kolları ve bacakları oluşmaya başladr. Bebeğiniz kap atışları dakikada 100 ile 160 arasındadır. Bu normal bir insanın kalp atışının neredeyse iki katıdır. Kan dolaşımı tüm vücudunda başlar. Bağırsakları gelişmeye, hipofiz bezi ve beynin geri kalanı, kemikleri, kasları şekillenmeye başlar. Akciğerleri tüp şeklini almaya başladı ve zamanla kese benzeri yapılara dönüşecek. Bu, bebeğinizin ilk nefes alışına hazır olması için gelişmeye devam edecektir. Gebelikte 6. haftanın ortalarında kollar ve ellerin gelişeceği yapı olan üst ekstremite tomurcuğu, birkaç gün sonra da bacaklar ve ayakların gelişeceği yapı olan alt ekstremite tomurcuğu oluşur.  

6 Haftalık Bebeğin Görüntüsü

Gebeliğin altıncı haftasında hızla büyümeye devam eden bebeğin anne karnındaki görüntüsü netleşmeye başlar. Bu haftada Kalbi 2 mm boyutunda ve kalp atışı hızlıdır. Bebeğinizin kalbi 2 mm boyutuna ulaşmış ve aktif bir şekilde çalışıyordur. Bu haftada bebeğinizin vücudunun hemen hemen büyük kısmı kalpten oluşur ve kalp tüpü dört ilkel odacık şeklinde yavaşça büyümeye başlar. Yüz ve göz bölgeleri oluşmaya başlar. Henüz ultrasonda göremeseniz de 6 haftalık bebeğinizin yüz ve göz bölgeleri oluşmaya başlmıştır. Şu an için göz organlar birer çıkıntı gibi görünse de ileriki haftalarda tam olarak oluşacaklar.   

Gebelikte 6. Hafta - 6 haftalık bebek görüntüsü

ANNE ADAYININ BEDENİNDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 6. haftada hormonlarınız çalışmaya devam ettiği için kendinizi duygusal açıdan dengesiz hissedebilirsiniz. Bir gün çok mutlu, bir gün çok mutsuz olabilirsiniz. Kendinizi çift karakterliymiş gibi hissedebilirsiniz ancak bu duygu karmaşasının normal olduğunu da unutmamalısınız. Hormonların yanı sıra hayatınızın da yavaş yavaş değişiyor olması bu durumları yaşıyor olmanızın önemli etkilerinden biridir.

Gebe olan kadınların dörtte birinde leke veya kanama görülebilir.

Normal bir gebelik sürecinde lekelerin ve hafif kanamaların olması doğaldır. Ancak bu kanamalar bazen düşüğün veya dış gebeliğin ilk belirtileri de olabilmektedir. Bu nedenle leke veya kanamanız varsa mutlaka doktorunuza danışın.   

Gebelikte Kanama Nedenleri ve Detaylar İçin Tıklayın

Abaca ikiz mi?

Gebeliğin ilk başında pek çok anne adayı ultrasona girene kadar ikiz bebeklere hamile olduğunu düşünür. Eğer gebelik için tedavi gördüyseniz aşılanmış olan embriyoların sayısını görmek için henüz erken. Ultrason, 6 ile 8 haftadan sonra ikiz bebeklere sahip olup olmayacağınızı hatasız olarak size gösterebilir. Ancak gebelik için tedavi gören veya ailesinde ikizleri olan kişiler varsa, ikiz bebeklere hamile kalma olasılığınız vardır.

SAĞLIK & BESLENME

Hamile olma aşamanızda olduğunuz için bu dönemde özellikle alkol, sigara ve ilaç tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. İlk dönemlerde beslenmenin, bebeğin gelişimi açısından önemli olduğunu unutmayın. 

Gebeliğin Birinci Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı - Tıklayınız

Gebelikten önce iki ay, gebeliğin ilk üç ayında Folik asit almanız gerekir.

Gebelikte 6. Hafta folik asit, nöral tüp defektlerinin (kusurunun) embriyoda daha oluşmadan %70 oranında önlenebilmesini sağlar. Nöral tüp denilen yapı, beyin dokusundan başlayarak, omuriliğe de içine alan bir yapıdır. Bu yapı, döllenmeden sonraki 2. ile 3. hafta arasında gelişimini tamamlar. Bu gelişimin sorunlu olması, nöral tüpün herhangi bir bölgesinin açık kalmasına sebep olur ve bu durum Nöral Tüp Defekti olarak adlandırılır. Nöral Tüp Defekti, en sık rastlanan doğumsal anomeller arasındadır. Bu nedenle folik asit bebeğiniz için hayati bir öneme sahiptir.   

Folik Asit Nedir? Neden Önemlidir? Tüm Detaylar İçin Tıklayın

Ektopik gebelik (dış gebelik) olabilir mi?

Gebeliğin ilk 3 ayında halk arasında dış gebelik olarak bilinen ektopik gebelik, anne ölümlerinin sık yaşandığı sebeplerden biridir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında başka bir yere tutunması sonucunda görülür ve her 50 gebelikten birinde dış görülür. Dış gebelik maalesef normal gebeliğe dönüştürülemez. Bu nedenle dış gebelik mutlaka sonlandırılır.   

Ektopik Gebelik (Dış Gebelik) Nedir? Detaylar İçin Tıklayın

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı her daim sağlıklı beslenme ve egzersizden geçer. Bu durum gebelik döneminde daha fazla önem kazanmaktadır. İçinizde büyüyen ve sizden beslenen, duygularınızı anlayan bir varlığın yaşadığını düşündüğünüzde kendinize ne kadar dikkat etmeniz gerektiğini anlayacaksınızdır. Spor yapmak bedeninizi zinde tutarken, hormonlarınızın değişmesi nedeniyle yaşadığınız duygusal değişiklikleri de en normal şekilde atlatmanızı sağlayacaktır.   

Gebeliğin Birinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite İçin Tıklayın

CİNSELLİK

Kadın ve erkek arasında kuvvetli bir bağın oluşmasını sağlayan etkenlerden bir tanesi de sağlıklı bir cinsel yaşamdır. Gebelikte 6. Hafta ve gebelik döneminiz boyunca eşinizle geçireceğiniz güzel zamanlar, gebelik sürecini daha mutlu geçirmenizi sağlayacaktır.   

Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik Nasıl Olmalı Tıklayınız

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.