3. Trimester

3. trimestır gebeliğin üçüncü üç ayını kapsayan bir dönemdir. Bu döneme özel; beslenmenizden yapılması gereken testlere, yapabileceğiniz egzersizlerden cinsel yaşamınıza kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

Gebelikte İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur?

Hamilelikte protein kaçağı gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklampsinin en önemli belirtilerinden birisidir. Bu nedenle gebelikte protein kaçağı yaşayanlar tedavi ve kontrollerini kesinlikle aksatmamalıdır.

Trizomi 18 (Edward Sendromu) Nedir, Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir kromozom anomalisi olan Trizomi 18 nedir, nasıl anlaşılır, tekrarlar mı? Edward sendromu olan bebek ne kadar yaşar?

Osurmak Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte gaz artışı kadınların sık karşılaştığı bir sorundur. Ancak osurmak hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Zira fazla gaz, mide bulantısı gibi gebeliğin yaygın bir belirtisi değildir.

Kasık Ağrılarına Bu Belirtiler de Ekleniyorsa Dikkat!

Hamilelikte kasık ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Peki, gebelikte sağ ve sol kasık ağrısı ne zaman başlar, neden olur, bebeğin cinsiyetini belirler mi?

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte sol kasık ağrısı çoğu kadının yaşadığı normal bir durumdur. Çünkü embriyo rahime tutunurken özellikle 6. ve 8. haftalarda gebelikte sol kasık ağrısına neden olabilmektedir.

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Hamilelikte baş dönmesi, bayılma hissi ve göz kararması, hamileliğin ilk aylarında yaşanır. Nedeni ise rahme giden kan akışının artmasıdır.

Gebelikte Sarılık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sarılık, karaciğer bozukluklarından veya gebeliğe özgü durumlardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda gebelikte sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Bebek Hareketlerinde Azalma Neden Olur?

Bebeğin hareketlerinde azalma olmasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin uyuması hareketlerinde azalmaya neden olabileceği gibi amniyon sıvısının azalması da bebekte hareketsizliğe yol açabilir.

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte makat ağrısı veya makata vuran sancı ve zonklama hissi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Ama gebelikte en sık karşılaşılan sebebi hemoroid ve anal fissürdür.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte akıntı olması beklenen bir durumdur. Özellikle beyaz ve sümüksü akıntı normaldir. Ancak gebelikte sarı, yeşil veya gri akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir.

Hamilelikte Renkli Ultrason Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Renkli ultrason annenin sağlığı ve bebeğin gelişimini incelemek için faydalanılan bir görüntüleme yöntemidir. Hamilelikte 18. - 23. haftalar arası yapılabilir. Fiyatı ise 300 - 600 TL arası değişmektedir.