Gebelikte 16. Hafta

Bebeğinizin bu hafta baş ve popo uzunluğu 11 ile 11,5 cm, kilosu ise 100 gram civarındadır. Artık yüz ifadeleri yapabildiği bir döneme girdi.

Gebelikte 16. Hafta

Gebelikte 16. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğinizin bu hafta baş ve popo uzunluğu 11 ile 11,5 cm, kilosu ise 100 gram civarındadır.  Bebeğinizin kilosu artık boyundan daha fazla artış göstermektedir ve neredeyse bir avokado boyutlarına ulaşmıştır. Diğer haftalara göre başınız daha dik tutabilme becerisine sahiptir. El ve ayak tırnakları da tamamen oluşmuştur. Bacakları artık daha uzundur. Sinir sistemi gelişimini neredeyse tamamlanmıştır.

Ultrasonda organları çok net görülebiliyor.

Gebelikte 16. hafta bebeğinizin organlarının ultrasonda çok daha net görülebildiği bir haftadır. Vücudundaki yapılar, kalp, böbrek, diyafram ve idrar kesesini gözlemleyebilmek mümkün. Plasenta ve kordon içindeki kan akışı da görülebiliyor.

Acaba kız mı erkek mi?

Evet, en heyecanlı haftalardan birini yaşıyorsunuz. Bu hafta bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimaliniz çok yüksek tabi size göstermek isterse.  

Bebeğiniz düzenli olarak amniyon sıvısını akciğerleri sayesinde alıp vermeye başlar.

Kalp atışları, anneye göre 2 kat daha hızlı şekilde atmaktadır. Bebeğinizin kalbi, gün içerisinde 10 litreden fazla kan pompalamaktadır. Plasenta ile bebeğinizin boyu neredeyse eşitlenmiştir.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

   

Bu haftalarda rahminiz göbek deliğinin hemen altındadır.

Bu bölgeye dokunduğunuz zaman, rahminizi hissedebileceksinizdir. Geçen hafta rahminiz 140 gramken bu hafta 250 grama kadar ulaşmıştır. Omurganız “S” şeklini almaya başlarken, bel kısmınız öne, sırt kısmınız ise arkaya doğru şekil değiştirmeye başlayacak. Bacaklarınızda oluşacak şişlikleri önlemenin yolu fırsat buldukça dinlenmenizden geçiyor.

Bebeğinizdeki hareketleri hissetmek için dayanılmaz bir istek duyduğunuza eminiz.

Ancak bu haftalarda biraz hareketlilik hissediyor olsanız da bebeğinizin asıl hareketlerini ileriki haftalarda daha net hissedeceksiniz. Bu nedenle acele etmenize gerek yok, gebeliğinizin keyfini çıkarın. Bu haftalardan sonra hem kendinizi hem de bebeğinizi tehlikeye atacak durumlardan uzak durun.

Ani duygu durumlarınız azalıyor.

Rahminizin göbek ve kasık kemiğinizin arasında yer alması ve rahminizi destekleyen bağların genişlemeye ve kalınlaşmaya devam etmesi sayesinde artık mide bulantılarınız azalacak, kendinizi daha enerjik ve iyi hissedeceksiniz. Damarlarınızdaki kan miktarının artması burun tıkanıklığı ve burun kanamasına neden olabilir. Bu durumlarda doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır.

SAĞLIK & BESLENME

Bu haftayla birlikte mide bulantılarınızın yok olmaya başlaması iştahınızın artmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz acıktığı an siz de acıkacaksınız. Ayrıca 16. hafta itibariyle aşermeye de başlayacaksınız. Bu nedenle daha besleyici ve sağlıklı gıdalar tüketmeniz gerekecek. Çünkü tükettiğiniz her yiyecek ve içecek bebeğinizin sağlığını doğrudan etkilemektedir. Doktorunuz bu haftalardan itibaren size yan yatarak uyumanızı tavsiye edebilir. Çünkü sırt üstü yatmak, kalpten çıkan damarlarda baskıya neden olur. Bu nedenle sol tarafınızda uyumak en uygun uyuma pozisyonudur.

Kabızlığınız geçmezse endişelenmeyin.

Bağırsaklarınızın yavaş çalıştığı bir hafta içerisindesiniz. Bu da kabızlığınızın devam etmesine neden olabilir. Bunu önlemenin yolu, mümkün oldukça posalı gıdalar ve bol sıvı tüketin. Su, posalı yiyecekler, meyve ve sebze, tahıl ürünleri ve bol egzersiz hızlanmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sindirim sisteminizin görevini de oldukça kolaylaştıracaktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Beslenme

Yeni testlerin zamanı geldi.

Gebeliğin 16 ile 20. hafta arasında üçlü test veya dörtlü test yapılmaktadır. Eğer bu testlerin sonucunda herhangi bir risk faktörü görülürse amniosentez (bebekten su alınması) yapılarak ileri bir tetkik aşamasına gidilir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Hamilelik öncesi düzeli spor yapan biriyseniz, doktorunuzun önerileri ve izni doğrultusunda devam edebilirsiniz. Yapacağınız egzersizler özellikle bacak ve bel kaslarınızı çalıştırmaya yönelik olan egzersizler olmalıdır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Spor ve Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Çiftlerin çoğu gebelikte cinsel ilişkiye girmenin düşüğe neden olacağından endişe eder. Ancak düşüklerin genel nedeni kromozom anomalilerine ya da farklı problemlere bağlıdır. Bu nedenle ilişkiye girmeniz düşüklüğe neden olmamaktadır. Gebelik nedeniyle yaşadığınız endişelerin cinsel hayatınızı engellemesine izin vermeyin. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Cinsellik

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.