Gebelikte 38. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 50 cm boya ve 2,9 kilogram ağırlığa ulaştı. İyi haber, sesini duyabilirsiniz!

Gebelikte 38. Hafta

Gebelikte 38. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

38 haftalık olan bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 49.8 cm, kilosu ise 3 kilo 80 gram civarındadır.

Bebeğinizin beynindeki nöronlar arasındaki bağlantı devam etmesine rağmen, bebeğiniz gelişimini tamamlamıştır. Dünyaya gelmek için sabırsızlanan bebeğiniz, normalden daha fazla hareketlenmeye başlamıştır. Bu da sizin daha fazla kasılma yaşamanıza neden olur.

Bebeğinizin cildini kaplayan ve onu dış etkenlerden koruyan lanugo denen ince tüyler, bu hafta içerisinde dökülür.

Ancak vücudunun bazı bölgelerinde (omuz, boyun, alın gibi) lanugo tüylerinden kaldığını görebilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizi amniyotik sıvıdan koruyan, kremsi bir madde olan verniksin birçoğu yok olmaktadır ancak doğumdan sonra bebeğinizin cildinde biraz da olsa bu maddeden kalacaktır.  

Atıkların bebeğinizin bağırsağında depolanma işlemi artmıştır.

Lanugo denilen tüyler ve verniks maddesinin yanı sıra karaciğer, böbrek, safra kesesi ve pankreasından gelen ölü hücre ve dokular, bağırsakta mekonyumun yani ilk dışkının oluşmasını sağlar. Doğumdan sonra, ilk bağırsak hareketlerini oluşturan mekonyum, yeşilimsi ve siyahi bir renktedir. Anne karnında da birçok atığı arıtabilen bebeğiniz tam fonksiyonlarını doğumdan sonra kazanacaktır.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu haftalarda göğsünüzden kolostrum adı verilen sarı renkli sıvı gelmeye başlar.

Bileklerinizde şişkinlik, karnınızda ağrılar olabilir. Aynı zamanda gözlerinizde bulanık görme veya şişkinlikler meydana gelebilir. Sırt, boyun ve bel ağrılarınız artabilir bu nedenle de kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Bu haftada fazlasıyla tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz.

Aynı zamanda yine bu haftalarda akıntılarınız artmaya başlar. Bazen akıntılar kanlı olabilir. Karnınız ve bebeğiniz fazlasıyla büyüdüğünden karın bölgenizde kaşıntı hissedebilirsiniz. Gerilen karnınız bu kaşıntıların artmasına neden olmaktadır. Bunu önlemek için doktorunuza danışarak krem kullanabilirsiniz.

SAĞLIK & BESLENME

Kendinizi yormamaya ve sizi ferahlatacak içecekler tüketmeye özen gösterin. Çok fazla yemek yiyemeyebilirsiniz ancak besin değeri yüksek yiyecekler tüketin. Az ve sık beslenin.

Doğumunuza az kaldığı için enerjiye ihtiyacınız olacak.

Sağlıklı, enerji veren yiyecekler almak, emzirme sırasında vücudunuza ve bebeğinize destek sağlayacaktır. Enerji oranı yüksek besinler; muz, kayısı, üzüm ve diğer kuru meyveler, tahıl barları, yulaflı kek ve fındıktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Üçüncü Döneminde Beslenme

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) olabilir mi?

İdrarda gereğinden fazla albümin cinsi proteine rastlanması ve yüksek tansiyon preeklampsinin yani gebelik zehirlenmesinin göstergesi olabilir. Preeklampsi, genel olarak doğuma çok yakın bir dönem olan gebeliğin üçüncü döneminde görülür ve hafif atlatılır. Ancak ağır geçerse bu bebeğin gelişiminde sorun yaşanabileceğini gösterir. Bu durumda en iyi yol bebeği doğurmaktır. Bulanık görme veya lekeler görme, el ve yüzde aşırı şişlik, ani ve şiddetli baş ağrıları, karın üst bölgesindeki ağrılar preeklampsinin belirtileri olabilir. Bu durumda hemen doktorunuzla görüşmelisiniz. Bakmanızda Fayda Var: Preeklampsinin (Gebelik Zehirlenmesi) Belirtileri ve Çözüm Yolları Nelerdir?    

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Bu haftalarda yapacağınız en güzel egzersiz bol bol dinlenmek olmalıdır. Bebeğiniz için hazırlıklarınızı yeniden gözden geçirmeyi unutmayın. Doğum çantanızdaki eksiklikleri belirleyin ve hemen tamamlamaya çalışın. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin Üçüncü Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Bebeğinizin geliş hazırlıkları artık tamamlandı. Bu da bebeğinizin her an gelebileceği anlamına geliyor. Bu nedenle doğuma kadar cinselliğe ara vermeniz daha iyi olacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.