Bebeklerde El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur?

Bebeklerde El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur?
08 Ağustos 2023

Bebeklerde el ve ayak soğukluğu, soğuk hava gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi altta yatan karmaşık bir tıbbi duruma da işaret edebilir.

Bebeklerde el ve ayak soğukluğu, çoğu ebeveyni endişelendirse de genellikle zararsızdır. Zira kan dolaşımının en uç noktası olan el ve ayaklar, bebeklerde çoğu zaman daha soğuk olur. Bununla birlikte vücut yüzey alanlarının ağırlık oranlarına göre yüksek olması, bebekleri ısı kaybetmeye eğilimli hâle getirir. Bu da ellerinin ve ayaklarının daha soğuk olmasına yol açabilir. Öte yandan, bazı enfeksiyonlar ve dolaşım bozuklukları da bebeklerde el ayak soğukluğuna neden olabileceğinden olağandışı bir durum fark edildiğinde çocuk doktoruna danışmak en güvenli seçenektir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde el ayak soğukluğu ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Bebeklerde El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur?

Bebeklerde el ve ayak soğukluğu, soğuk hava gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi altta yatan karmaşık bir tıbbi duruma da işaret edebilir. Bu nedenle bebeği yakından izlemek ve olağandışı durumlarda doktora danışmak en güvenli seçenektir. Gelin şimdi bebeklerde el ayak soğukluğu nedenleri neler, daha detaylı incelelim:

1. Gelişmemiş Termoregülasyon

Yenidoğanlar, harici termal koruma olmadan vücut sıcaklıklarını korumakta zorlanırlar. Zira vücut yüzey alanlarının ağırlık oranlarına göre yüksek olması nedeniyle ısı kaybetme eğilimindedirler. Bu nedenle doğumdan sonra yenidoğan bebeklerin ısı kaybını önlemek için ellerini, ayaklarını ve başını eldiven ya da şapka gibi aksesuarlarla korumak gerekebilir. Özellikle prematüre veya düşük doğum ağırlıklı doğan bebekler vücut ısılarını düzenleyemedikleri için uzuvların soğuk olması bu bebeklerde daha sık görülür.

2. Kan Dolaşımı

Bebeklerin kan dolaşım sistemi tam olarak gelişmemiş olduğundan kan, oksijeni ellere ve bacaklara etkili bir şekilde taşıyamayabilir. Bu oksijen eksikliği ise bebeklerde ellerin ve ayakların soğuk olmasına yol açabilir ve akrosiyanoz olarak da bilinen cildin mavimsi bir ton alması ile kendini gösterebilir. Soğuk iklim ve düşük vücut kitle indeksi bebeklerin akrosiyanoz geliştirme riskini artırabilirken, akrosiyanoz atakları genellikle bebeğin vücudu kan dolaşımına alışır alışmaz ortadan kalkar.

3. Sepsis

Sepsis, vücudun herhangi bölgesinde gelişen ağır enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin verdiği yoğun tepkidir. Sepsisi erken aşamada fark etmek, ciddi sonuçları önlemenin en etkili yoludur. Soğuk el ve ayaklara neden olabilen sepsis, aynı zamanda soluk cilt, hızlı kalp atışı, mide bulantısı, kusma ve bebeğin 12 saatten fazla bezini ıslatmaması gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir.

Bebeklerde El ve Ayak Soğukluğu Neden Olur?

4. Ateş

Bebeklerde soğuk el ve ayakların bir diğer nedeni de ateş olabilir. Ateş, vücudun viral veya bakteriyel enfeksiyonlarla savaştığının bir göstergesidir. Kan, uzuvlardan vücudun çekirdek organlarına savaşmak için gönderildiğinde ise ellerde ve ayaklarda soğukluk olabilmektedir. Bu durumda ateşi tedavi etmek, soğuyan el ve ayakların ısınmasına yardımcı olacaktır.

5. El, Ayak, Ağız Hastalığı

El, ayak, ağız hastalığı küçük çocuklarda sık görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle iştahsızlık, öksürük, yüksek ateş gibi belirtilere yol açan hastalık, asıl olarak ciltteki kızarık ve kabarık döküntülerle karakterizedir. El soğukluğu ise bu hastalığın son belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

6. Menenjit

Menenjit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu beyin ve omurilik çevresindeki astarın iltihaplanmasıdır. Ellerin ve ayakların soğuk olması menenjitin ilk belirtileri arasındadır. İlk belirtiler soğuk algınlığı veya grip gibi olduğundan hastalığın hızlı teşhisi zordur. Ancak bu belirtiler hızla ağırlaşır ve aşağıdaki semptomlar da ortaya çıkabilir:

 • Yüksek ateş
 • Aşırı uyku hali
 • Nefes almada güçlük
 • Aşırı titreme
 • Kusma
 • Beslenmeyi reddetme
 • Kas ağrısı

7. Diğer Nedenler

Altta yatan başka sorunlar da bebeklerde el ayak soğukluğu nedeni olabilir. Örneğin doğuştan gelen kalp hastalıkları, akciğer rahatsızlıkları veya kan dolaşımı sorunları buna yol açabilmektedir.

Ne Yapılmalı?

Bebeğinizin elleri ara sıra soğuksa endişelenmeyin. Vücut ısısını kontrol edebilene kadar bu normaldir. Ancak elleri ve ayakları sürekli soğuksa ve eşlik eden başka semptomlar da varsa mutlaka doktora danışın. Özellikle aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden bebeğinizi muayene ettirmeniz önerilmektedir:

 • İshal
 • Kusma
 • Açıklanamayan döküntüler
 • İştah kaybı
 • Nöbetler
 • Yüksek ateş
 • Uyku durumu, uyuşukluk

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerin Kafası Neden Daha Sıcak Olur?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.