Gebelik

Gebeliğin fantastik yolculuğuna hoş geldiniz. Gebelik öncesi, 9 aylık gebelik dönemi ve gebelikten sonraki tüm süreçler hakkında bilgi ve tavsiyelerimizle yanınızdayız. Sağlık ve beslenmeden, spor ve sosyal aktiviteye, cinsel yaşamdan, yapılması gereken testlere kadar birçok konuda sizi bilgilendiriyoruz. Gebelik ve hamilelik takibi için gebe.com size yeter !

Sırt Ağrısı Yaşayanlar Buraya: İşte Şikâyetlerinizi Hafifletecek Öneriler

Sırt ağrısı gebelikte oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Peki, hamilelikte sırt ağrısı çekenler nelere dikkat etmeli? Hamilelikte uyutmayan sırt ağrısı neyin habercisi?

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajinal kaşıntı mantar enfeksiyonu, bakteriyel vajinoz veya alerji gibi nedenlerden oluşabilir. Peki, gebelikte vajina kaşıntısı nasıl geçer?

Hamilelikte Ayak Ağrısı: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte ayak ağrısı çoğu kadının yaşadığı şikâyetlerden biridir. Peki, hamilelikte ayak tabanı ağrısına ne iyi gelir? Topuk dikeni gebelikte nasıl anlaşılır?

Gebelikte Göğüslerden Sıvı Gelmesi Normal mi?

Gebelikte göğüslerden süt gelmesi normal mi? Hamilelikte memeden sıvı gelmesi neye işaret ediyor? Detaylar makalemizde...

Hamilelikte Göğüs Ağrısının Altında Yatan 8 Neden

Hamilelikte göğüs ağrısı, çoğu kadının yakındığı şikâyetlerdendir. Ağrının nedeni rahmin büyümesi olabileceği gibi nadiren koroner kalp hastalığı da gebelikte göğüs ağrısına sebep olabiliyor.

Anne Karnındaki Bebeğin Ay Ay Gelişimi ve Serüveni!

Ay ay gebelik ve bebek gelişimi, her kadının merak ettiği konudur. Biz de hamilelikte anne karnındaki bebeklerin ay ay gelişimi ile ilgili merak edilenleri derledik.

Ciğer Geliştirici İğneler Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Halk arasında ciğer geliştirici iğne olarak bilinen kortikosteroidler, erken doğum riski olan hamilelere 24. - 34. haftalar arasında yapılır. Peki, akciğer geliştirici iğneler nasıl uygulanır?

Bebeğin Kalbinde Parlaklık (Beyaz Leke) Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin kalbinde parlaklık veya beyaz leke, hamilelerin %4'ünde görülür. Peki, ultrasonda bebeğin kalbindeki parlak nokta down sendromu belirtisi mi midir?

Hamileler Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Hamilelikte yeterli miktarda su içmek, hem anne hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Peki, hamileler günde kaç litre (ne kadar) su içmeli?

Hamilelikte Kokoreç Yenir mi?

Hamilelikte kokoreç yemek uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor. Bunun sebebi ise iyi temizlenmeyen bağırsağın enfeksiyona neden olma ihtimalidir. Gebelikte kokoreç yenecekse de hijyen koşullarına uyulduğundan emin olmak gerekiyor.

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelikte midye yemek doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor. Çünkü midye ağır metal, bakteri ve virüs barındırabiliyor. Bu da gebelikte anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi Neden Olur?

Hamilelikte baş dönmesi, bayılma hissi ve göz kararması, hamileliğin ilk aylarında yaşanır. Nedeni ise rahme giden kan akışının artmasıdır.