Gebelik

Gebeliğin fantastik yolculuğuna hoş geldiniz. Gebelik öncesi, 9 aylık gebelik dönemi ve gebelikten sonraki tüm süreçler hakkında bilgi ve tavsiyelerimizle yanınızdayız. Sağlık ve beslenmeden, spor ve sosyal aktiviteye, cinsel yaşamdan, yapılması gereken testlere kadar birçok konuda sizi bilgilendiriyoruz. Gebelik ve hamilelik takibi için gebe.com size yeter !

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Gebelikte kalça ağrısı, batması ve bunun sonucunda yürüyememe ile çok sık karşılaşılır. Peki, Hamilelikte kalça ağrısı neden olur, ne iyi gelir?

Her Akıntı Gebelik Belirtisi midir?

Akıntı hemen her kadında görülebilen bir durum olmasına rağmen gebeliğinde en belirgin işaretlerden birisidir.

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte kilo vermek, mide bulantısı ve kusma nedeniyle ilk 3 aylık dönemde normaldir. Ancak ilerleyen süreçlerde bebeğin gelişimi için gebelikte kilo kaybı önerilmez.

Bebek Hareketlerinde Azalma Neden Olur?

Bebeğin hareketlerinde azalma olmasının birçok nedeni olabilir. Bebeğin uyuması hareketlerinde azalmaya neden olabileceği gibi amniyon sıvısının azalması da bebekte hareketsizliğe yol açabilir.

Hamilelikte Makat Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte makat ağrısı veya makata vuran sancı ve zonklama hissi birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Ama gebelikte en sık karşılaşılan sebebi hemoroid ve anal fissürdür.

Hamilelikte Vajinal Akıntının Artması Normal mi?

Hamilelikte akıntı olması beklenen bir durumdur. Özellikle beyaz ve sümüksü akıntı normaldir. Ancak gebelikte sarı, yeşil veya gri akıntı enfeksiyon habercisi olabilmektedir.

Hamilelikte Kusarken Kan Gelmesi Normal mi?

Hamilelikte kusarken kan gelmesi normal değildir. Yemek borusu tahrişinden gastrointestinal enfeksiyonlara kadar pek çok faktör gebelikte kusarken kan gelmesine neden olabilir.

Kriptik Hamilelik Nedir? Kriptik Hamilelik Belirtileri

Kriptik hamilelik, hamileliğin yaklaşık 20. haftaya, hatta doğuma kadar fark edilememesidir. Bu yazımızda kriptik gebelik belirtileri, nedenleri ve olası risklerinden bahsettik.

Gebelikte Sarılık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sarılık, karaciğer bozukluklarından veya gebeliğe özgü durumlardan kaynaklanabilir. Bu yazımızda gebelikte sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisinden bahsettik.

Osurmak Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte gaz artışı kadınların sık karşılaştığı bir sorundur. Ancak osurmak hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Zira fazla gaz, mide bulantısı gibi gebeliğin yaygın bir belirtisi değildir.

Hamilelik Ultrasonda Kaç Günde Belli Olur?

Hamilelik ultrasonda 5. haftadan sonra belli olur. Transvajinal ultrason daha duyarlı olduğundan, gebeliğin 5. haftasından itibaren kese görünebilir.

4 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur mu?

4 haftalık gebelik ultrasonda belli olmaz. Gebelik kesesi en erken 4,5 - 5. hafta civarı transvajinal ultrason ile görünür. Abdominal ultrasonda 6 ila 7. haftayı bulabilir.