Gebelik

Gebeliğin fantastik yolculuğuna hoş geldiniz. Gebelik öncesi, 9 aylık gebelik dönemi ve gebelikten sonraki tüm süreçler hakkında bilgi ve tavsiyelerimizle yanınızdayız. Sağlık ve beslenmeden, spor ve sosyal aktiviteye, cinsel yaşamdan, yapılması gereken testlere kadar birçok konuda sizi bilgilendiriyoruz. Gebelik ve hamilelik takibi için gebe.com size yeter !

Hamilelikte HIV Pozitif Olmak: Tedavi, Riskler ve Doğuma Etkisi

Hamilelikte HIV enfeksiyonu kulağa korkutucu gelse de antiviral ilaçlar sayesinde güvenli bir süreç yaşanabilir. Virüs yükü az olan annelerden bebeğe HIV bulaşma ihtimali düşüktür.

Lohusa Şerbetinin En Lezzetli Tarifi!

Lohusa şerbeti tarifi ile sütünüzü arttırın! Anneye pek çok yararı bulunan lohusa şerbeti nasıl yapılır? Lohusa şerbeti için gerekli olan malzemeler neler?

Hamilelikte Ağız Kuruluğu: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte ağız kuruluğu susuzluk, hormonlar, gestasyonel diyabet veya pamukçuk nedeniyle oluşabilir. Bol su, şekersiz sakız ve kafeini sınırlamak gebelikte ağız kuruluğuna iyi gelebilir.

Ayak Şişlikleri İçin Evde Uygulayabileceğiniz 13 Öneri!

Hamilelikte ayak şişmesi, hücreler arası sahada artan sıvı miktarı nedeniyle olur. Bu durum evde uygulanabilecek yöntemlerle hafifletilebilir. İşte hamilelikte ayak şişmesine iyi gelen öneriler...

Hamilelikte Vulvar Varis: Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajinada varis birçok kadının ortak şikâyetidir. Zira artan kan hacmi ve hormonal değişim, gebelikte vulvar varise zemin hazırlar. İşte, hamilelikte vulvar varis belirtileri ve tedavisi.

Hamilelikte Ağızda Metalik Tat Neden Olur?

Hamilelikte ağızda metalik tat oluşmasının nedeni hormonlardır. Hormonların etkisiyle gebelikte ağızda metal tadı oluşabilir. İlk 3 ayda hissedilen ağız tadı bozukluğu genellikle ilerleyen aylarda geçer.

Gebelikte Şişen Elleriniz İçin 5 Doğal Öneri!

Hamilelikte el şişmesinin nedeni vücutta artan sıvı hacmidir. Bu nedenle gebelikte el şişmesi genellikle zararlı değildir. Hamilelikte el şişmesine bol su tüketmek ve masaj yapmak iyi gelebilir.

Geç Döllenmede hCG Değeri Ne Zaman Yükselir?

Geç döllenme veya geç yumurtlama, herhangi bir sebeple beklenen yumurtlama tarihinin gecikmesidir. Geç döllenme belirtileri, nedenleri ve geç döllenmede hcg değerinin ne zaman yükseleceği yazımızda!

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur?

Hamilelikte iştahsızlık hormonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan iştahsızlığın bebeğin cinsiyeti ile herhangi bir ilgisi yoktur.

Hamilelikte Hangi Hafta Kaç Kilo Alınmalı?

Hamilelikte haftalara göre ideal kilo alımı kaç olmalı? Gebelikte ay ay ve hafta hafta kilo alımı kaç olmalı? Fazla kilo almak için ne yapılır?

Rahim Ağzı Dikişi (Serklaj) Nedir, Neden Yapılır?

Rahim ağzı dikişi (serklaj), hamilelikte rahim ağzı yetmezliği olan kadınlarda erken doğumu önleyebilmek için uygulanan bir tedavidir. Peki, serklaj yaptıranlar nelere dikkat etmeli? Rahim ağzı dikişi ne kadar dayanır?

Dış Gebelik Sonrası Hamile Kalmak Mümkün mü?

Dış gebelik sonrası hamilelik elbette mümkündür. Dış gebelikten sonra follop tüplerinden en az biri sağlıklıysa, doğal yollarla hamile kalınabilir. Dış gebelik sonrası hamilelik için en az 3 ay beklemek gerekir.