Gebelik

Gebeliğin fantastik yolculuğuna hoş geldiniz. Gebelik öncesi, 9 aylık gebelik dönemi ve gebelikten sonraki tüm süreçler hakkında bilgi ve tavsiyelerimizle yanınızdayız. Sağlık ve beslenmeden, spor ve sosyal aktiviteye, cinsel yaşamdan, yapılması gereken testlere kadar birçok konuda sizi bilgilendiriyoruz. Gebelik ve hamilelik takibi için gebe.com size yeter !

Hamilelikte Göğüslerdeki Renk Değişimi Normal mi?

Hamilelikte göğüs ucu koyulaşması birçok kadında görülür. Genellikle ikinci 3 aylık dönemde görülen gebelikte göğüs kararmasının nedeni östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıdır.

Bebeğin Kalbinde Parlaklık (Beyaz Leke) Olması Ne Anlama Geliyor?

Anne karnındaki bebeğin kalbinde parlaklık veya beyaz leke, hamilelerin %4'ünde görülür. Peki, ultrasonda bebeğin kalbindeki parlak nokta down sendromu belirtisi mi midir?

NST (Non Stres Test) Nedir, Nasıl Uygulanır?

NST (Non Stres Test); bebeğinizin kalp atışlarının durumunu, hareketleri ve varsa kasılmalarınızla olan ilişkisini non stres test yorumlar ve gözlemler.

Hamileliğin Hangi Haftalarında Hangi Testler Yapılır?

Hamilelikte Hangi Hafta Hangi Testler Yapılır? Gebelikte hangi ay hangi testin yapılması gerekir? İşte ay ay yapılacak tahliller...

En Belirgin Gebelik Belirtileri

En Belirgin Gebelik Belirtileri Gebe olup olmadığınızı anlamanın en net yolu elbette ki kan testi şeklinde yapılan gebelik testinin yaptırılmasından geçer.

Serbest Fetal DNA Testi (NIPT) Nedir, Nasıl Yapılır?

Sizler için hazırladığımız bu yazıda; Fetal DNA testi nedir, Fetal DNA testi fiyatı ne kadar gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

Doğum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?

Doğum çantası nasıl hazırlanmalı? Hastane çantası için olması gerekenler listesi anne, bebek ve baba için resimli olarak yazımızda yer almaktadır.

Plasenta Yaşlanması (Kireçlenmesi) Nedir?

Plasenta yaşlanması veya kireçlenmesi olarak da bilinen plasenta kalsifikasyonu, sık karşılaşılan bir durum. Peki, bebeğe zarar verir mi?

Yalnız Değilsiniz: Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte idrar kaçırma veya sürekli idrar varmış hissi birçok kadında karşılaşılan bir şikâyet. Hamileliğin ilk 3 ayında başlayan idrar kaçırma, çoğu zaman normal olsa da bazen hastalık habercisi olabiliyor.

Koryon Villus Biyopsisi (CVS Testi) Nedir?

Koryon villus biyopsisi, başta Down sendromu olmak üzere bir dizi genetik bozukluğu tespit etmeye yarayan bir tanı testidir. CVS testi veya koryon villus örneklemesi olarak da bilinir.

Kromozom Anomalilerini %99 Doğru Tespit Ediyor: NIPT Testi Hakkında Her Şey!

Nipt testi, başta Down sendromu olmak üzere kromozom anomalilerini taramaya yönelik yapılan bir testtir. %99 doğru sonuç veren NIPT testi hamileliğin 10. haftasından itibaren yapılabilir.

Anne Karnında Gelişim Geriliği: Sebepleri, Riskleri ve Tedavisi

Gebelikte gelişim geriliği, anne karnındaki bebeğin gebelik haftasına göre küçük olmasıdır. Rahim içi büyüme geriliği veya bebeğin geriden gelmesi olarak da bilinir.