BEBEĞİNİZE İSİM BULUN

Bebeğiniz olacağını öğrendiniz, heyecanınızın tarifi imkansız… Kutlamalar ve diğer hazırlık aşamalarından sonra aklınıza ilk gelen sorulardan birisi de “Çocuğuma hangi ismi koymalıyım?” olacaktır. Bu aşamada ailenizden, arkadaş çevrenizden hatta yabancı kişilerden bile öneriler alabilirsiniz. Tüm önerilere açık olmak lazım, aradığınız ismi bulabilirsiniz! Unutmayın, son karar sizin ve eşinizin.

Başlangıç

Öncelikle eşinizle hangi ismi seçeceğiniz konusunda konuşun ve ortak kararlarınızı not alın. Listenizi hazırlarken seçeceğiniz isim çocuğunuzun karakterinin ve kimliğinin yansıması olacağından hassasiyet gerektiren bir iştir. Listeyi oluştururken ses, uyumluluk ve anlamına dikkat etmelisiniz. Neden mi? İşte isim seçerken dikkat edeceğiniz noktalar;

Ses ve uyumluluk

İsim seçerken öncelikle tınısının kulağa hoş gelip gelmediğine bakmalısınız. Soyadınızla beraber sesli söyleyerek kulağa nasıl geldiğini deneyebilirsiniz; sert mi, melodik mi? Soyadınız uzunsa kısa, kısa soyadlıysanız da uzun isimleri tercih edebilirsiniz. Bu önerimiz aklınızda olsun :) Sizinle bir tüyo daha paylaşalım, genellikle ünlü harf ile başlayan soyadı olanların isimlerinin de son harfini de aynı ünlü harf ile seçebilir.

Teklik

Az kullanılan bir ismi tercih etmek avantajdır unutmayın. Kendi ilkokul sınıfınızı bir düşünsenize muhtemelen en az iki tane Merve vardır. Dönem dönem bazı isimler moda olabilir, bunlardan kaçınabilirsiniz.

Akraba ve Arkadaşlar

Yeni doğan bebeğe isim koyarken ebeveynler üzerinde kendi anne babalarının baskısını hissedebilirler. Özellikle büyükbabalar torununu kendi ismiyle çağırmak ister. Tercih edebileceğiniz isimler olabileceği gibi bazı isimler harika bir dede ismi olarak da kalabilir. Bu durumda kimseyi kırmadan ikna etmelisiniz, örneğin göbek adı olarak seçebilirsiniz. Gelen tüm önerileri değerlendirin ancak son kararın sizde olduğunu her zaman hissettirin.

Anlam

İsim seçerken sadece kulağa hoş gelmesi, soyadınızla uyumlu olması elbette tek kriter değildir. İsmin anlamının güzel olmasına dikkat etmelisiniz çünkü çocuğunuz ömrü boyunca o ismi taşıyacak.

Bebeğiniz Cinsiyetini Seçiniz
İsim Bulucu Kız
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z
İsimler

Diğer hesaplama araçlarımızı deneyin