Gebelikte 18. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 14 cm boyunda. Artık anne karnında uyuma alışkanlığı var. Dahası cinsel organları geliştiğinden cinsiyetini de öğrenebilirsiniz.

Gebelikte 18. Hafta

Gebelikte 18. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 18. haftada bebeğinizin baş ve popo mesafesi yaklaşık olarak 14 cm, kilosu da 180 gram civarındadır.

Bu hafta bebeğinizin el ve ayaklarındaki kıvrımlar belirginleşmeye, dişleri de oluşmaya başlamıştır. Dışarıdan gelen sesleri duymaya başlamış hatta gelen yüksek seslere karşı tepki bile verebilir duruma gelmiştir.

Rahminizde hala onun için oldukça yer var.

Bu da onun etkin olan yeni kaslarını kullanması için iyi bir alan yaratıyor. Sık sık pozisyon değiştirerek, bacaklarını çapraz şekilde tutabiliyor, yaslanabiliyor hatta takla bile atabiliyor. Gözlerindeki retinası ışığa karşı duyarlı bir hale gelmeye başladı. Bu nedenle göz kapakları kapalı bile olsa göbeğinize tutacağınız ışığı algılayabilir.

İlk dışkısı oluşmaya başladı.

Mekanyum adı verilen, ölü hücreler, salgılar ve amniyotik sıvıdan oluşan yapışkan kıvamında, koyu yeşil renkte olan dışkısını bebeğiniz doğumdan ilk birkaç saat sonra yapacaktır. Ancak bazı bebekler ilk kakalarını annelerine hediye olarak rahme de bırakabilirler. Belki bebeğiniz de size böyle bir hediye verebilir.

Kıkırdak doku kemikleşmeye devam eder.

Bu dönemde ilk kemikleşen yapılar bacakları ve köprücük kemikleridir. Aynı zamanda iç kulak kemikleri ve sinirleri de gelişmesini devam ettirir. Tat alma duyusunun gelişmesiyle beraber artık acı ile tatlıyı ayırt edebilecek duruma gelir.  

Yüz mimikleriyle size bir şey anlatıyor olabilir mi?

Evet, yanlış okumadınız bebeğiniz yüz mimikleri yapabilme evresine geldi. Onu kızdırdığınızda suratını asabilir, mutlu ettiğinizde de size gülümseyebilir. Ayrıca esneyebilir hatta hıçkırabilir de. Emme ve yutkunma reflekslerinin gelişmesi sonucunda ultrasonda bebeğinizin başparmağını emdiğini görürseniz şaşırmayın. Çünkü emme refleksi, bebeğinizin doğuştan kazandığı bir reflekstir.

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Bu haftalarda kendinizi yorgun ve enerjiniz düşük hissedebilirsiniz.

Dolaşım sisteminizdeki değişikliklerden dolayı tansiyonunuz düşebilir. Bu nedenle oturduğunuzda veya yattığınızda ani hareketlerden kaçının, yavaşça kalkmaya çalışın. Aynı zamanda kan şekerinizin düşmesi, kalbinizin yüksek tempoda çalışması bazen baş dönmesi yaşamanıza neden olabilir. Kan şekerinizi düzenleyebilmek için doktorunuza danışarak, çeşitli meyveler tüketebilirsiniz. Bu ayrıca açlık hissinizin bastırılmasına da yardımcı olacaktır.

Gebelikte 18. haftada rahminiz neredeyse bir kavun büyüklüğüne ulaşır.

Gittikçe ağırlaşan rahminiz ve büyüyen karnınız nedeniyle eğer çok uzun süre ayakta durursanız akşamları kendinizi yorgun hissedersiniz. Bu nedenle bol bol dinlenmeye özen gösterin.

SAĞLIK & BESLENME

Bu haftalarda bebeğinizin kemiklerinin gelişmesi ve sağlıklı olabilmesi için bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Gebelik döneminin 18. haftasında şikâyetleriniz git gide azalacaktır. Ancak şikâyetler yerini açlık hissine bırakacaktır. Bu dönemde yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmalısınız. Hızlı kilo alımı, mide şikâyetlerinizin ve reflünün ortaya çıkmasına neden olabilir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Beslenme

Yeni testlerin zamanı geldi

Gebeliğin 16 ile 20. hafta arasında üçlü test veya dörtlü test yapılmaktadır. Eğer bu testlerin sonucunda herhangi bir risk faktörü görülürse amniosentez (bebekten su alınması) yapılarak ileri bir tetkik aşamasına gidilir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler  

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Gebelikte egzersiz yapmanın; kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerine, solunum ve dolaşım sistemine olumlu etkileri vardır. Bu nedenle doktorlar tarafından önerilmektedir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

İlk aylara göre mide bulantılarınız gibi pek çok sorun geride kaldığından cinsel isteksizliğiniz de son bulacaktır. Bu da kendinizi eşinizle birlikte geçireceğiniz zamanlarınızın artacağı anlamına gelmektedir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Cinsellik

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.