Doğum Sonrası

Gebeliğinizin muhteşem sonuna geldiniz ve bebeğiniz kollarınızın arasında. Doğumdan sonra yaşamınız artık tamamen değişecek. Peki, doğum sonrası sizi neler bekliyor? Beslenmeden, cinsel yaşama kadar pek çok konu hakkında detaylı bilgileri sizin için araştırdık.

Normal Doğum Dikişleri Kaç Günde Düşer?

Normal doğum dikişleri genellikle 7 - 10 gün içinde düşer. Normal doğum dikişlerinin çabuk iyileşmesi için bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekir. Aksi halde dikişler enfekte olabilir.

Sezaryen Sonrası Enfeksiyon Belirtileri

Doğum Sonrası Endometrit (Postpartum Endometrit) Nedir?

Doğum sonrası endometrit, doğumdan kısa bir süre sonra rahim zarının enfeksiyon kapmasıdır. Postpartum endometrit olarak da bilinen bu durum bakterilerin rahme ulaşmasından kaynaklanır.

Hamilelikte Alınan Kiloların Ne Kadarı Doğumda Gider?

Doğumda kaç kilo gider sorusu, çoğu anne adayının merak ettiği sorulardan biridir. Peki, doğumda verilen kilo miktarı kaçtır? Doğumda ortalama 5 - 6 kg verilir. Plasenta, amniyon sıvısı ve bebeğin çıkışıyla doğumdan sonra genelde 5 - 6 kilo kaybedilir.

Rahim Sarkması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması, pelvik kasların ve bağların zayıflaması nedeniyle rahmin vajinaya doğru inmesidir. Rahim sarkması belirtileri, nedenleri, tedavisi ve ameliyatı ile ilgili her şey yazımızda!

Perine Yırtığı: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Perine yırtığı normal doğumlarda karşılaşılan bir komplikasyondur. Nadiren cinsellik ve şiddetli enfeksiyonlar da perine yırtığına neden olabilir. Perine yırtığının tedavisi, yırtığın şiddetine göre değişiklik gösterir.

Sezaryenin Nadir Karşılaşılan Komplikasyonu: Doğum Sonrası Fıtık

Sezaryen sonrası fıtık, sezaryen ameliyatının nadir karşılaşılan bir komplikasyonudur. Ağrı, şişlik ve kabızlık gibi semptomlar sezaryen doğum sonrası fıtık belirtileri olabilmektedir.

Doğumdan Sonra Karnınızın Küçülmesi Ne Kadar Zaman Alır?

Hamilelikte alınan fazla kiloların ne zaman gideceği merak konusudur. Doğum sonrası ağırlık kaybetme zaman sürecini hazırladık.

Spiral Doğumdan Sonra Ne Zaman Takılabilir?

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Sezaryen sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir? Sezaryen doğumdan sonra cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar makalemizde...

Doğumdan Sonra İlk Adet Kanaması Ne Zaman Olur?

Doğumdan sonra ilk adet kanaması ne zaman gerçekleşir? Emzirme adet olmayı geciktiriyor mu? Doğumdan sonra ne zaman adet olunur

Her Annenin Aklındaki Soru: Yenidoğan Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Yenidoğan emzirme süresi ne kadar olmalı? Bebeklerde emzirme sıklığı ne kadar olmalı? Bebekler kaç saat arayla emzirilmeli? Emzirme süresi ne kadar olmalı?