Gebelikte 19. Hafta

Bebeğiniz yaklaşık 15 cm. Tat duyusu tamamen gelişti ve içinde bulunduğu sıvının tadını alabiliyor, sesleri duyabiliyor.

Gebelikte 19. Hafta

Gebelikte 19. Hafta

BEBEĞİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelikte 19. haftada bebeğinizin baş ile popo arasındaki uzunluğu 14 ile 15 cm, kilosu ise 250 ile 270 gram civarındadır.

Bu haftada bebeğinizin cildi, Verniks Caseosa adı verilen kremsi beyaz doku ile kaplıdır. Bu doku bebeğinizin cildini kaplayarak onu koruyan bir maddedir. Verniks Caseosa, bebeğinizin amniyotik sıvının içerisinde bozulmasını ve derisinin çürümesini önler.

Sinirlerinin etrafını saran yağ dokusu gelişmeye başladı.

Bu yağ dokusu beyin ile kas arasındaki bağlantıyı kuran motor nöronlarını destekler. Ayrıca cildi lanugo denen ipeksi tüylerle kaplanmaya başladı. Bu haftalarda kolları ve bacakları birbirine daha orantılı olmaya başladı. Plasenta büyümeye ve bebeğinizin beslenmesine destek olmaya devam ediyor.

Bu hafta bebeğinizin cinsel organları gelişimini tamamlamaya başlar.

Erkek bebeklerde testis, kız bebeklerde ise rahim daha da netleşmiştir. Sinir uçlarının gelişimi de tamamlanmıştır. Böbrekleri idrar üretmeye başlar. Saçları diğer haftalara göre daha da uzamaya başlamıştır. Bu haftalardan itibaren bebeğiniz sesleri daha iyi duyabildiği için ona kitap okuyabilir, müzik dinletebilir ve onunla konuşabilirsiniz.  

BEDENİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebeliğinizin 5. ayındasınız ve neredeyse yarısına geldiniz.

Bu haftalarda karnınız hızla büyümeye devam ediyor. Östrojen hormonunun fazlalığından dolayı avuçlarınızda kırmızılıklar görülebilir. Yine bu haftalarda ciltte lekelenmeler görülebilir. Bu durumun nedeni geçici pigment fazlalığıdır. Bu lekeler dudak üstünde, yanaklarda, alın bölgesinde görülebilir. Aynı zamanda meme uçlarında, dış genital bölgede, koltuk altında ve uyluklarda da görülebilir. Bu haftalarda güneşe fazla çıkmamaya özen gösterin. Çıkacağınız zaman şapka, güneş gözlüğü ve koruyucu giysiler giyin.

Karın bölgenizde ortaya çıkan ağrılar sizi biraz rahatsız edebilir.

Eğer yorgun bir gün geçirdiyseniz veya yatarken pozisyon değişikliği yapıyorsanız karnınızın tek veya iki tarafında bir anda ani sancılar hissedebilirsiniz. Bu ağrılar, yuvarlak bağların meydana getirdiği ağrılardır ve buna “bağ dokusu ağrısı” denir. Ağırlığınız arttıkça bu ağrılar da artabilir ama bu durum rahminizin esnemesine yardımcı olacaktır. Oldukça normal bir durum olarak kabul edilir. Ancak ağrılarınız hiç geçmezse ve daha da keskinleşirse mutlaka doktorunuza görünün.

SAĞLIK & BESLENME

    Kalsiyum tüketerek bacaklarınıza giren krampları hafifletebilirsiniz. Bu haftalarda fazla tuz tüketiminden uzak durun. Çinko alımını ihmal etmeyin çünkü besinlerden aldığınız çinko ile vücudunuz onu proteini ve karbonhidratları dönüştürmesini sağlar. Bebeğiniz bu sayede sağlıklı bir şekilde beslenir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Beslenme

Yeni testlerin zamanı geldi.

Gebeliğin 16 ile 20. hafta arasında üçlü test veya dörtlü test yapılmaktadır. Eğer bu testlerin sonucunda herhangi bir risk faktörü görülürse amniosentez (bebekten su alınması) yapılarak ileri bir tetkik aşamasına gidilir. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

SPOR & SOSYAL AKTİVİTE

Bu haftalarda bacaklarınızda, belinizde ve alt karın bölgenizdeki ağrılardan kurtulmak için vücudunuzu güçlendirmeniz gerekir. Bunun için hafif tempoda yapacağınız yürüyüşler, egzersizler ve esneme hareketleri kas yoğunluğunuzun artmasını sağlayacaktır. Böylece rahminizdeki kaslar güçlenerek bebeğinizi daha rahat taşımanızı sağlayacaktır. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Spor & Sosyal Aktivite

CİNSELLİK

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi genel olarak gebelerin cinsel dürtüleri ve isteklerinde artışın meydana geldiği bir dönemdir. Artan istekler, anne adaylarının cinsel hayatlarının hareketlenmesini de sağlar. Bakmanızda Fayda Var: Gebeliğin İkinci Döneminde Cinsellik

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.