Haberler

Gebelikle ilgili gündemde olan tüm haberleri inceliyor bunun yanı sıra bilimsel ve sosyal gelişmeleri, yenilikleri sizler için araştırıyoruz.

Bir Ülke Daha Hamilelerin ve Emziren Annelerin Koronavirüs Aşısı Olmalarını Onayladı!

Bugüne kadar hamilelerin ve emziren annelerin aşı olmaması gerektiğini ifade eden İzlanda sağlık yetkilileri, yapılan çalışmalar arttıkça hamileleri ve emziren anneleri de koronavirüs aşısı olmaya çağırdı.

FDA’dan Koronavirüs Aşısı İçin Önemli Uyarı!

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Johnson & Johnson firmasının covid-19 için geliştirdiği aşının Guillain – Barre Sendromu adlı nadir görülen nörolojik bir hastalığa sebep olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlardan Oruç Tutacak Hamilelere Önemli Uyarı!

Hamilelerin oruç tutmaları ile ilgili uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. Gebeliğin ilk aylarında oruç tutmanın sakıncaları ve öneriler.

Gebelikten Korunmak İçin En Çok Bu Yöntem Kullanılıyor

Gebelikten korunmak için rahim içi araçlar - spiral ilk sırada yer alıyor. Spiral gebelikten korunmak için doğum kontrol hapından daha çok tercih ediliyor.

İleri Yaş Gebeliğinde Genetik Tanı İçin Bu Test Öneriliyor

Doğum öncesi genetik tanı için prenatal test tercih ediliyor. ileri yaş gebeliği ve genetik yatkınlık olan hamileliklerde amniyosenteze göre daha güvenli.

B3 Vitamininin Düşük Yapma Olasılığını Azalttığı Tespit Edildi

B3 Vitamininin düşük yapma olasılığını azalttığı tespit edildi. Yapılan çalışmalarda (niasin) B3 vitaminin alımının doğum kusurlarını azaltığı belirtildi.

Hamilelikte alınan balık yağı bebeğin zekasını etkilemiyor!

Hamilelikte alınan balık yağı takviyesinin bebeğin zeka gelişimi üzerinde etkisinin olup olmadığı bilim insanları tarafından yapılan araştırıldı.

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015 yılında başlattığı doğum yardımı 2020 yılında ne kadar oldu? Süt parası ne kadar? Detaylar yazımızda..

Ağız Sütünün Her Damlası Altın Değerinde

Ağız sütünün her bir damlası altın değerinde sayılıyor diyen Prof. Dr. Rahmi Örs, pek çok faydası olan kolostrumun doğumdan sonra ilk 30 dk da verin diyor.

Sağlıklı Bir Doğum İçin 5 Vitamin Değerlerine Dikkat!

Sağlıklı bir doğum için bu vitamin değerlerine dikkat edin! Gebelik dönemi, doğumdan bir ay önce ve doğum sonrasında tüketilmesi gereken vitaminlerle ilgili bilgi verdi.

Ukrayna'da Yeni Bir Üreme Yöntemi

Ukrayna’da dünyada ilk kez uygulanan yeni bir üreme yöntemi sonucunda “üç ebeveynli bebek” doğumu gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu Besin Erkeklerde Kısırlık Tedavisine Destek Oluyor

Protein kaynağı olan balık, sperm sayısını arttırıyor. Çocuk sahibi olamayan erkeklerin ise kısırlık tedavisine destek oluyor.