Haberler

Gebelikle ilgili gündemde olan tüm haberleri inceliyor bunun yanı sıra bilimsel ve sosyal gelişmeleri, yenilikleri sizler için araştırıyoruz.

Gebelikte Bitki Çayı İçmek Güvenli mi?

Umut Bebek Hayata Tutunmayı Başardı!

23 haftalıkken 648 gram ağırlığında ve 28 cm boyunda dünyaya gelen Umut bebek hayata tutunmayı başardı. 3 ay yoğun bakımda kalan Umut, sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu oldu.

Prematüre Doğan Curtis Bebek Guinness Rekorlar Kitabında!

21 haftalıkken dünyaya gelen Curtis Means adlı bebek, Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Sadece 420 gram dünyaya gelen Curtis bebek, “Dünyanın hayatta kalan en erken doğan bebeği” oldu.

DSÖ’den Uyarı: "Pandemi Kızamıkla Mücadeleyi Zayıflatıyor"

Dünya Sağlık Örgütü, pandeminin kızamıkla mücadeleyi zayıflattığı konusunda uyarıda bulundu. DSÖ’nün yayınladığı raporda, 2020 yılında 22 milyon bebeğe kızamık aşısının yapılmadığı ve bu rakamın son 20 yılın en yüksek rakamı olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan Yenidoğan Bebekler İçin Genelge!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle, yenidoğan bebeklere doğumdan hemen sonra uygulanan K Vitamini dozu düşük doğum ağırlıklı bebekler için yeniden düzenlendi. İşte haberin detayları...

Brezilya’da 12 cm Kuyrukla Doğan Bebek Bilim Dünyasını Şaşırttı

Brezilya’da 12 cm kuyrukla doğan bebek tıp dünyasında şaşkınlık yarattı. İçinde kemik ve kıkırdak parçası bulunmayan, yalnızca yumuşak doku içeren kitle, başarılı bir operasyonla bebekten alındı.

ABD’de İlginç Bir Araştırma: Koronavirüs Enfeksiyonunun Seyri Bebeğin Cinsiyetine Göre Değişiklik Gösteriyor

Massachusetts Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan araştırmada, hamile bir kadının koronavirüs enfeksiyonuna yakalanması durumunda bebeğinin cinsiyetinin bağışıklık sistemini etkileyebileceği sonucuna varıldı.

Kadın Mucitten Erkeklere Yönelik Doğum Kontrol Cihazı: Testis Banyosu

Bilim insanı Rebecca Weiss, kendi sağlık problemlerinden yola çıkarak erkeklerin kullanabileceği bir doğum kontrol cihazı geliştirdi. Testis banyosu adını verdiği erkek doğum kontrol yöntemi henüz klinik test aşamasında.

70 Yaşında Anne Oldu!

Hindistan’ın Gujarat eyaletinde yaşayan ve 70 yaşında olduğunu iddia eden bir kadın, tüp bebek yoluyla ilk kez anne oldu. Dr. Naresh Bhanushali doğum haberini doğrularken, anne ve bebek bir anda tüm dünya medyasının gündemi haline geldi.

Koronavirüs Rehberinde Hamileler İçin Güncelleme Yapıldı!

Sağlık Bakanlığı kovid-19 rehberinde hamileler için güncelleme yaptı. Rehberde, hamilelikte koronavirüs aşısı olmanın hastalık riskini 5 - 10 kat düşürdüğü ve aşının düşükle bir ilişkisi olmadığı belirtildi.

Doğum Bildirimi e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

İçişleri Bakanlığı, çeşitli nedenlerle doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda doğum bildirimi yapamayan vatandaşların doğum bildirimlerini e-Devlet üzerinden yapabileceklerini açıkladı. Peki, e-Devlet’te doğum bildirimi nasıl yapılır?

Çocuklar Özelindeki Ürünler de Enflasyondan Etkilendi