8 Aylık Bebek

8 aylık bebek kendi kendilerini eğilmeye, oturmaya ve çevresindeki olaylara daha duyarlı olmaya başlar. Yiyecekleri ellerine almaya ve tutmaya çalışırlar.

8 Aylık Bebek

8 AYLIK BEBEK

8  Aylık bebek her geçen gün daha da büyüyen bebeğiniz hem kendini hem de evi keşif yolculuğuna daha da hazırdır. Emekleme konusunda uzmanlaşmaya başladığı için evin her yerini keşfetmek isteyecek, dokunabildiği her şeye de dokunmak isteyecektir. Çevresine olan ilgisi ve merakı bu ay daha da artacaktır. Her şeyi keşfetme dürtüsü bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden evin tüm düzenini bu minik keşifçi için düzenlenmelisiniz. Prizler, keskin köşeli mobilyalar, merdivenler, kapılar, dolaplar ve çekmeceler en dikkat çekici yerlerdir. Evin özellikle bu bölümlerini bebeğinize uygun şekilde düzenlemeli, tüm tehlikeli olabilecek yerlere bebeklere özel koruyucular koymalısınız.  

8 AYLIK BEBEK FiZİKSEL GELİŞİMİ

8 aylık bebek gelişiminde genellikle hiç desteğe ihtiyaç duymadan uzun süre oturabilir. Ancak bebeğiniz henüz desteksiz oturamıyor veya emeklemiyorsa endişelenmenize gerek yok. Çünkü her bebeğin kasları ve iskelet yapısı aynı olmaz. Zamanla bu yeteneklerini edinmeye başlayacaktır. Bebeğinizin emekleme kasları kuvvetlendikçe, bu kasları ayağa kalkabilmek için kullanacaktır. Bu onun için müthiş bir deneyim olacaktır. Oturma pozisyonundayken ayağa kalkmaya çalışmak karmaşık olduğu kadar ciddi de bir manevra yeteneği gerektirir. Elini nereye ve nasıl koyacağını, ağırlığını nasıl dengeleyeceğini ve ne zaman ayaklarını kullanacağını anlaması için sürekli deneme yapar. Kendini sürekli biraz daha yükseğe kaldırmaya çalışır.

8 aylık bebek gelişimi   

Bu egzersizleri yapabilmesi onun fiziksel gelişimi için önemli. Ona müdahale etmemeye ve onun için uygun bir alan yaratmaya çalışın. Hata yapmasına izin vermelisiniz ki doğru olanı kendi bulsun. Elbette her zaman yanında olmaya, tehlikeli bir durumda olmamasına dikkat etmeniz de gerekir. Ayakta durmayı başardıktan sonra kısa bir süre, ne yapabileceğini anlamaya çalışacaktır. Ancak sonra tek eliyle tutarak durmayı, sonra da ayaklarına yüklenebileceğini öğrenecektir. Bunlar adım atabilmesi için hazırlık aşamalarıdır. Ayrıca zamanda hangi eşyaların onun ağırlığını taşıyıp taşıyamayacağını kavramaya başlayacaktır. Bebeğiniz nesneleri baş parmağıyla işaret parmağı arasında sıkıca tutabilecek duruma gelmiştir. Bu ayın sonunda küçük objeleri eline alabildiğini görebilirsiniz. Bu insanları hayvanlardan ayıran önemli bir özelliktir. Bebekler bu ayda tüm tutma-uzanma-bırakma sistemini çözmüş olur. Eline tuttuğu nesneye rahatça konsantre olabilir. 25 cm uzaklıktaki her şeye uzanabilecek durumdadır. İstediği bir şeyi işaret edebilir, gözleriyle sizin gösterdiğiniz bir nesneyi takip edebilir. Detaylar konusunda duyarlılığı çok artmıştır. Eğer onun bulunduğu odaya yeni bir nesne koyarsanız bunu hemen fark edecektir.

SOSYAL VE BİLİŞSEL GELİŞİM

Bebeğiniz çok meraklı olduğundan etrafında bulunan her şeyi inceler, fırlatır, döker ve kırar. Başkalarıyla oynamaktan zevk alır. Artık tam olarak ne istediğini bilir, o hedefe kilitlenir ve hedefine ulaşmak için önüne engel çıkarsa buna sinirlenerek tepki verir. Kişiliği günden güne gelişir. Geçmişi yavaş yavaş hatırlamaya başlar, geçmişteki deneyimleri davranışlarını şekillendirir. Bu dönemde annesine olan ilgisi artacaktır. Onun yanında ayrılmasını istemez ve ayrılık korkusu yaşar. Sizi tanımaya başlamasıyla aynada veya fotoğrafta sizi gördüğünde mutlu olacaktır. Bunu denemek isterseniz onun gördüğü tanıdıklarını bir fotoğraf albümünde toplayın ve onunla sohbet edin. Kişilerin isimlerini ve kim olduklarını anlatın.

8 Aylık Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerin dil gelişimi daha ilk kelimelerini söylemeden önce oluşmaya başlar ve devam eder. Onunla sohbet etmeye devam etmeniz önemlidir. Ona basit ama somut şeylerden bahsedin. Çünkü bebekler soyut kavramları henüz anlayamazlar. Ses ve ritimleri anlayabildiği için söylediklerinizden bazı kelimeleri çıkartabilir. Bu dönemde duydukları kelimelerdeki heceleri taklit edecektir. Çıkardığı sesler size anlamsız gelebilir ancak aslında duyduğu sesi taklit ettiğini unutmayın. Doğru harf seslerini çıkarabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı vardır.

8 Aylık Bebekte Emekleme

Bebeklerde emekleme, 8. Aydan itibaren başlar. Uzmanlar bazı bebeklerin emeklemeden yürüyebileceğini belirtir. Bu nedenle bebeğiniz henüz emeklemeye başlamadı ise, hemen telaş etmeyin.

8 aylık bebek oyuncak

8 Aylık Bebek Oyunları

8 Aylık bebeğiniz artık basit ve anlaması kolay oyunları oynayabilecek düzeye gelmiştir. Bu nedenle onunla bu tarzda oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Sizi ilgiyle dinleyecek ve izleyecektir. Bu dönemde oynayabileceği oyunlar; uçuşan top ve balonlar, doğayı tanıma oyunları ve pipet oyunları gibi oynamaktan hoşlanacağı oyunlar oynayabilirsiniz.     

8 Aylık Bebek İçin Oyuncak Seçimi

8naylık bebek boy ve kilo

8 AYLIK BEBEK KİLOSU

 • 8 aylık kız bebeklerde kilo; alt sınır 6.100 gr. ortalama kilo 8200 gr. üst sınır 10. 200 gr'dır.
 • 8 aylık erkek bebeklerde kilo; alt sınır 6200 gr. ortamalama 8500 gr. üst sınır 10.700 gr. dir.

8 AYLIK BEBEKLERDE BOY

 • 8 aylık kız bebeklerin boyu; alt sınır; 62 cm, ortalama boy 68 cm. üst sını 75 cm'dir.
 • 8 aylık erkek bebeklerin boyu; alt sınır; 62 cm, ortalama boy 70 cm. üst sınır, 76 cm'dir.

8 AYLIK BEBEK BESLENME

Bebeğinize artık bir mama sandalyesi alma zamanınız geldi. Bebekler için anneleri ve babaları rol modeldir. Siz de öğlen ve akşam yemeklerinde bebeğinizi bu aydan itibaren masasın bir üyesi yapmalısınız. 8. ay birçok besin kısıtlamalarının ortadan kalkmaya başladığı bir aydır. 7. ayda kullandığınız ek gıdaların tüketimine devam edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni gıdalarla da bebeğinizi tanıştırmaya devam etmelisiniz. Çiğneme işlemini yapmaya başlayabildiğinden besinleri ezme işlemini yavaş yavaş bırakabilirsiniz. Doğranmış şekilde verdiğiniz yiyecekleri dilini her iki yöne hareket ettirerek yiyecekleri ağzında döndürebilir. Bebeğinizin kendi başına yemek yemeği öğrenebilmesi için sık sık çubuk şeklinde parmağıyla kavrayabileceği gıdaları verebilirsiniz. 8 aylık bebek kendi kendilerini eğilmeye, oturmaya ve çevresindeki olaylara daha duyarlı olmaya başlar. Yiyecekleri ellerine almaya ve tutmaya çalışırlar. Bebekler yiyecekleri öncelikle avucuyla daha sonra parmaklarıyla kavramaya çalışırlar. Yiyebildiği tüm besinlere bakma, dokunma, koklama imkanına sahip olduğundan dolayı, yiyeceklerin soğuk-sıcak, sert-yumuşak, keskin-yumuşak kokulu olup olmadıklarını duyu organları sayesinde keşfeder.  Yiyecekleri eliyle tutabilmek, kavrayabilmek, ağzına götürebilmek el-göz koordinasyonun sağlanması, motor gelişiminin artması ve özgüven kazanmasında önemli adımlardır.

8 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

Bu ayda bebeğinizin henüz dişleri tamamlanmamıştır. Bu nedenle parmak yiyecekler olarak adlandırılan, bebeğinizin kolayca tutarak ağzına götürebildiği, yumuşak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Bunlar; küçük çubuklar şeklinde iyi pişmiş kabak, havuç, brokoli, yaprak sarması, karnabahar, lokmalar halinde hafif sert ekmekler, köfte parçalarıdır. Leblebi, fındık ve üzüm gibi bebeğinizin boğazına kaçacak yiyecekleri bu aylarda asla vermemelisiniz.

 8 Aylık Bebek Ek Gıdaya Geçiş

Unutmayın bebeklere ek gıdalar 6 ila 12. ay arası adım adım arttırılarak verilmelidir. 8-10 ay arası yine anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Bebeğinize yiyecekleri verirken isimlerini de söylemeniz, yiyeceklerin isimlerini öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Eğer bebeğiniz 15-20 dakika boyunca yeni verilen bir gıdaya karşı koyuyorda onu zorlayın. Bir kaç gün sonra yeniden deneyebilirsiniz. Yediği yiyecekler arasında alerjiye neden olan bir besin varsa 15-20 gün süre boyunca o besini kesinlikle vermemelisiniz. İkinci denemeniz sonucunda da aynı şekilde alerjik bir reaksiyon oluşuyorsa bir uzmandan yardım almalı ve o besini bebeğinize yedirmemelisiniz. 7. ayda tüketilebilen besinlere devam ederken, bu aydan itibaren makarna, dolma içi, ev eriştesi ve bulgur pilavını da verebilirsiniz. Soğan ve sarımsağı aşırıya kaçmadan yemeklerin içerisinde kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra balık, baklagiller, ezilmiş şekilde badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar verebilirsiniz.

8 aylık bebek kahvaltısı  

8 Aylık Bebek Kahvaltısı Tarifi (1. Tarif)

Bir tatlı kaşığı beyaz peynir, bir çay bardağı pekmez, 1 çay kaşığı ceviz, 1/4 yumurta (dörde bölünmüş yurtanın 1 parçası), bir parça ekmek içi, kaynamış su ya da ıhlamur gibi bitki çayı.Hazırlanışı; yumurta katı olacak şekilde haşlanır. Sarısının dörtte birisi ayrılır. Kalan malzemeler karıştırılır. Taze sıkılmış meye suyu ya da bitki çayıyla yedilir.

8 Aylık Bebek Kahvaltısı 2. Tarif

1 tane yumurta sarısı, bir parça ekmek içi, 1 tane ceviz, 1 dilim süzme peynir ve su. Hazırlanışı; öncelikle yumurta rafadan haşlanır. Daha sonra ekmek içi küçük parçalar halinde kaseye doğranır. Üzerine ılık su ilave edilir. Cevizi rendeleyip ardından yumurta sarısı ve peyniri ilave ederek karıştırıp bebeğe yediririz.Bazı besinleri bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar vermemelisiniz. Bunlar;

 • Bal
 • Çilek
 • Balık haricindeki deniz ürünleri
 • Tatlandırıcı içeren tüm hazır gıdalar
 • Çiğ inek sütü
 • Yumurtanın beyazı
 • Salam, sucuk ve sosis gibi işlenmiş etler
 • Konserveler
 • Sakatatlar
 • Tütsülenmiş balıklar
 • Kafeinli tüm içecekler
 • Asitli ve/veya bol şeker içeren içecekler
 • Doğal olmayan meyve suları

8 aylık bebek uyku

8 AYLIK BEBEKTE UYKU DÜZENİ

Bebeğinizin bu döneminde onun uyku saatlerini ayarlamak konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Bazı bebekler 14-15 aylık olana kadar günde iki kez uyusalar da, bazı bebekler sadece günde bir defa uyuyabilir. Bebeğiniz sabah erkenden veya gece yarısı uyandıysa, kendi başına yeniden uyuyabilmeyi öğrenmesi biraz zaman alacaktır. Şiddetli şekilde ağlıyorsa ona asla bağırmayın. Yumuşak ve sakin bir tonda konuşarak ve sarılarak onu rahatlatmaya çalışın. Unutmayın ağladığı sürece uyuyamaz. Kendi yatağında uykuya dalmayı öğrenmesi gerekir. Bu nedenle sürekli uyandığında onu yatağından kaldırmanız, uyku düzeninin oluşmasını engelleyecektir. 8 Aylık Bebek Kaç Saat Uyur?

DOKTOR KONTROLÜ VE YAPILMASI GEREKEN AŞILAR

Doktorların pek çoğu eğer aşısı yoksa bu ay için herhangi bir kontrol muayenesi yapmazlar. Bu ay yapılacak herhangi bir aşı bulunmaz.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.