10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!

10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!
08 Ekim 2018

Hamileliğim kışa denk geliyor diye endişelenmeyin... Sizler için hazırladığımız öneriler ile kışı çok daha rahat geçireceksiniz!

Hamileliğim kışa denk geliyor diye endişelenmeyin... Sizler için hazırladığımız öneriler ile kışı çok daha rahat geçireceksiniz!

1)Ispanak ve Pırasayı Beslenme Listenize Mutlaka Ekleyin

Kış aylarında vücudunuzun hastalıklara karşı direncini arttırmak, metabolizma hızınızı arttırmak ve en önemlisi de bebeğinizin sağlıklı gelişimini devam ettirmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeniz şart. Gün içinde her besin grubundan yeteri miktarda almak ve yağ, vitamin, mineral, protein ve karbonhidratı besinlerden sağlamanız gerekir. Bunun için de kışın bolca yetişen ıspanak, pırasa, lahana ve kereviz gibi demir açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.

10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!

2)Balık Hem Siz Hem de Bebeğinizin Sağlığı İçin Vazgeçilmez Bir Nimet

Yazın vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşıladığımız güneş, kış aylarında yerini balığa bırakıyor. Haftada en az 1 porsiyon balık tüketmeniz, bebeğinizin kemik gelişimi için oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle Omega 3 bakımından zengin olan somonu kış aylarında bolca tüketebilirsiniz.

3)C Vitamini Almayı İhmal Etmeyin

Kış aylarında adeta sağlığımızın koruyucu olan C vitaminini; portakal, limon ve kividen karşılayabileceğiniz gibi kırmızı ve yeşil sivri biber, kuşburnu ve rokadan da temin edebilirsiniz. Ayrıca, C vitamini ile birlikte alacağınız demirin, bağırsaklarda daha fazla emileceğini unutmayın. Eğer gastrit veya reflü gibi bir rahatsızlığınız varsa, asidik meyveler midenizi daha fazla rahatsız edebilir. Konuyla ilgili mutlaka doktorunuzun görüşünü almanızı öneririz.

10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!

4)Karbonhidratı Azaltmalısınız

Hamilelik sırasında 9 – 13 kilo alınması idealdir. Fazlası hem diz hem de bebeğiniz için çeşitli riskler oluşturabilir. Bu nedenle beslenme listeniz karbonhidrattan ziyade protein, kalsiyum ve vitamin ağırlıklı olmalıdır. Et, balık, tavuk ve yumurta gibi besinlerden protein; süt, yoğurt ve ayran gibi besinlerden kalsiyum; taze sebze ve meyvelerden de vitamin ihtiyacınızı karşılayabilir, dengeli bir beslenme programı oluşturabilirsiniz.

5)Kapalı ve Kalabalık Mekânlarda Fazla Bulunmamaya Çalışın

Kış aylarının gelmesiyle birlikte çeşitli hastalıklar da sık sık görülmeye başladı. Kapalı ve kalabalık ortamlar ise bu hastalıkların bulaşması için muazzam ortamlardır. AVM gibi kapalı ve kalabalık olabildiğince uzak durmaya çalışmanız, hastalıklara karşı bir önlem olabilir. Gribal enfeksiyonların yaygın olduğu bu günlerde, sık sık elinizi yıkamanız, hasta olan kişilerle tokalaşıp öpüşmemeniz de faydalı olacaktır. Bu arada evinizi de sık sık havalandırmayı unutmayın.

6)Çatlaklardan ve Cilt Enfeksiyonlarından Korunun!

Gebeliğiniz boyunca cildiniz çok daha hassas olacak ve bakıma ihtiyaç duyacaktır. Özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde cildiniz daha çabuk kuruyup çatlayabilir. Çatlaklar ise sizi enfeksiyona açık hâle getirir. Peki, neler yapmalıyız? Öncelikle elinizi soğuk su yerine ılık suyla yıkamalısınız. Kullanacağınız nemlendiriciler ile cildinizin çatlamasını önleyebilirsiniz. Amaaa, her zaman dediğimiz gibi cildinizi en iyi bol bol su içerek nemlendirirsiniz.

10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!

7)Pasif İçicilik de Bebek İçin Zararlı

Sigara dumanına maruz kalmak, en az sigara içmek kadar zararlıdır. Pasif içicilik, bebeğinizde rahim içi gelişme geriliği ve düşük doğum ağırlığı gibi riskleri arttırır. Bu nedenle asla yanınızda sigara içilmesine izin vermeyin, özellikle evde kimseye sigara içtirmeyin.

8)Kıyafet ve Ayakkabıda Sağlıklı Seçimler Yapın!

Soğuğu yavaş yavaş hissettiğimiz şu günlerde sıkı, sentetik ve naylondan üretilmiş kumaşlar pek sağlıklı bir tercih olmayacaktır. Bu kumaşlar hava alamadığından, terlemeye ve buna bağlı olarak mantar oluşumuna zemin hazırlayabilir. Bunun yerine pamuklu, yünlü, yumuşak ve hava alabilen kumaşlar tercih etmelisiniz. Ayakkabı seçiminde ise kış günlerine uygun, terletmeyen ancak sıcak tutan botlar iyi bir tercih olabilir. Her ihtimale karşı bu botların kauçuk gibi tabanı kaydırmayacak malzemelerden üretilmiş olması önerilir.

9) Kış Aylarında Yapabileceğiniz En İyi Spor Yürüyüş ve Yüzme

Kış aylarının gelmesiyle birlikte anne adayları spor yapmakta biraz güçlük çekebilir. Ancak yürüyüş ve yüzmenin hala sizin için en sağlıklı seçenekler olduğunu unutmayın. Eğer hava şartları kötüyse, evde hafif pilates hareketleri yapabilir, spor salonundaki yürüyüş bantlarında yürüyebilirsiniz. Temizliğine güvendiğiniz, devir daim sistemi olan ve sürekli kontrol edilen bir havuzda haftada 2 – 3 kere yüzmeniz de daha sağlıklı bir gebelik süreci için faydalı olacaktır. Eğer riskli bir gebelik yaşıyorsanız, doktorunuza danışmadan spor yapmayın.

10 Maddede Kış Hamileliğine Hazırlık!

10)Evinizi Nemlendirebilirsiniz

Evdeki kaloriferler havayı kuruttuğundan, evler için özel nemlendirici cihazlardan alabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.