Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler
01 Nisan 2019

Hamilelikte bebeğe sağlıklı bir şekilde kilo aldıran ve gelişimini destekleyen besinleri sizler için derledik. İşte, hamilelikte bebeğe yarayan besinler...

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilmek için kaliteli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Hamileliğiniz boyunca tükettiğiniz tüm besinlerin vitamin ve minerallerinden bebeğinizin de faydalandığını daha önceki makalelerimizde ele almıştık. İşte bu makalemizde; niteliksiz besin değerine sahip olan besinler yerine hem sizin hem de bebeğinizin ihtiyacı olan vitamin, mineral, protein ve kalsiyumu depolayabileceğiniz besinleri derledik. İşte, anne karnındaki bebeğin ideal kilosunda olmasına yardımcı olan ve gelişimini destekleyen besinler...

Anne Karnındaki Bebeğe Kilo Aldıran ve Gelişimini Destekleyen Besinler

Ispanak

C vitamini, demir ve folik asit kaynağı olan ıspanak, bebeğin hem omurga sisteminin gelişmesine yardımcı olurken, anne adayının daha rahat bir gebelik süreci geçirmesini sağlar. Bebeğinizin gelişimini desteklemek ve kilo almasına yardımcı olmak için beslenme listenize ekleyebilir ve düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Demir eksikliği, ülkemizde çok sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu oran hamilelerde daha da yükselmektedir. Bu sorunla mücadele edebilmenin en sağlıklı yolu ise demir yönünden zengin besinler tüketmenizdir. Örneğin 100 gr kabak çekirdeğinde ortalama 8.8 mg demir bulunur. Ayrıca çinko açısından da vazgeçilmez bir besindir. Bebeğin kilosu ve gelişimi için ara öğünlerde tüketilebilir.

*Gebelikte asla yapmamanız gereken 8 beslenme hatası için buraya tıklayabilirsiniz.

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Yumurta

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan yumurta, en kaliteli protein kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı bir gebelik için, özellikle bebeğin sinir ve beyin gelişimi için gerekli olan folik asiti fazlasıyla bünyesinde barındırır. Böylece hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olur hem de daha sağlıklı bir hamilelik geçirmenize olanak tanır. Eğer haşlanmış yumurta sevmiyorsanız, sebzeli omlet olarak tüketebilirsiniz.

Ceviz

Gün içinde ceviz yiyerek bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesine yardımcı olabilirsiniz. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu protein ve bakır minerali bakımından da zengindir. 

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

*Gebelikte beslenme ve dikkat edilmesi gerekenler için buraya tıklayabilirsiniz.

Meyve & Sebzeler

Hamileliğiniz boyunca mevsim meyve&sebzelerini taze taze tüketmeye çalışın. Ara öğünlerinize mutlaka bir meyve, ana öğünlerinize ise bir kase salata eklemeyi unutmayın. Hele ki potasyum açısından zengin olan muz, bebeğinizin kas ve iskelet sistemini geliştirirken, kilo almasına da yardımcı olacaktır.

Süt/Yoğurt/Ayran/Kefir

Eğer bebeğinizin kilo almasını ve gelişimini desteklemek istiyorsanız, gün içinde süt ürünlerine bol bol yer vermelisiniz. Mesela; sabah kalktığınızda çay yerine süt içebilirsiniz ya da her ana öğününüzün yanında 1 kase yoğurt tüketebilirsiniz. Bu şekilde beslenerek bebeğinizin kemik gelişimine inanılmaz destek vermiş olursunuz. Kefir gibi hem süt ürünü olan hem de sindirim sistemini rahatlatan içecekler de tüketebilirsiniz. Eğer sade tüketemiyorsanız sevdiğiniz meyveler ile tatlandırabilirsiniz.

Et

Gün içinde yeteri  kadar protein tüketmeniz, bebeğinizin gelişimi ve kilosu için kritik öneme sahiptir. Protein açısından en zengin besin ise şüphesiz ki ettir. Et dışında haftada 2 kere balık tüketebilirsiniz. Ancak tüm bunları kızartma yerine fırın ya da ızgarada hazırlamanız, kilo kontrolü açısından size fayda sağlayacaktır.

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Tüm bunlar dışında yağ asitleri bakımından zengin olan avokado, folik asit zengini brokoli, mercimek, nohut, keten tohumu, fındık, yulaf, soya fasulyesi, kivi ve yeşil yapraklı sebzeleri menünüzden eksik etmemeye çalışın.

Hamilelikte Bebeğin Kilo Alması İçin Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Hamileliğiniz boyunca bebeğinizin kilosuna etki edecek ancak bir taraftan da onun gelişimini destekleyecek, beyin gelişimine yön verecek ve kaslarını güçlendirecek besinler tercih etmeye çalışmalısınız. Yiyeceklerin besin değerlerinin nitelikli olmasına dikkat etmeli, hem siz hem de bebeğinizin kalsiyum, protein, vitamin ihtiyacını karşılayacak sağlıklı seçimler yapmalısınız. Hamurişi, kızartma , börek, dondurma gibi yüksek kalorili veya yağlı yiyecekler bebeğinizin kilosuna etki etse dahi, istenilen protein, vitamin ve mineral desteğini sağlamaz. Ayrıca bu yiyecekler anne adayına gereksiz kilo olarak döner ki bu da başka sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yiyecekleri tamamen kesmeyin ancak sınırlı tüketmeye çalışın.

Bebeğin Gelişimini Destekleyen ve Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler

Doktor Kontrollerini Aksatmayın

Anne karnındaki bebeğin kilosu pek çok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Bu faktörlerden en önemlisi sağlıklı beslenmedir. Bunun dışında genetik özellikler veya bazı sağlık sorunları da bebeğin kilosunu etkileyebilir. Bu nedenle düzenli olarak doktor kontrollerine gitmeli, bebeğin kilo takibi yapılmalıdır. Eğer beslenme değil de farklı bir nedenden kaynaklanan kilo yetersizliği saptanırsa, doktorunuz uygun tedavi yöntemini sizinle paylaşacaktır.

Anne karnındaki bebeğin hafta - hafta gelişimini (boy/kilo) öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.