Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde

Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde
11 Aralık 2017

İnsan zekasının büyük bir oranının genetik bir miras olduğunu söyleyen uzmanlar, bunun dışında bebeğin beyin gelişimini etkileyen çok sayıda dış etmenin olduğunu belirtiyor.

Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde!

Bebeklerde beyin gelişimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, bebek bekleyen anne adaylarına çok önemli tavsiyelerde bulundu. İnsan zekâsının büyük bir oranının genetik bir miras olduğu, bunun dışında bebeğin beyin gelişimini etkileyen çok sayıda dış etmenin olduğu belirtiliyor. Bu nedenle gebelik planlayan anne adaylarının, hamilelikten en az bir ay önce 0,4 mg/gün folik asit desteği almalarını ve folik asit desteğine gebeliğin ilk 3 ayı boyunca devam ettirmeleri öneriliyor.

Folik Asit Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Detaylar için tıklayın...

Her Besin Grubunu Tüketin

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı beyin gelişimi için genetik mirastan sonra en büyük etkenin, anne adayının beslenme alışkanlığı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, anne adayının her besin grubundaki besinleri yeterince tüketmesi gerektiğini, annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesinin zeki bir bebeğin olmazsa olmaz kuralı olduğunun altını çizdi. Küçük, haftada iki defa balık yemenin bebeğin motor becerisini ve dil gelişimini geliştireceğini belirtirken, ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar; gün kurusu kayısı, hurma, erik gibi kuru meyvelerle, fındık, ceviz, fıstık ve çiğ bademin aşırıya kaçmadan tüketilmesini tavsiye etti. 

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası ile ilgili detaylar için tıklayın...

Egzersiz Yapın

Bebeğin zekâ gelişiminde beslenme kadar önemli olan diğer faktörlerden birinin de gebelikte yapılan egzersizler olduğu hatırlatılırken, hamilelikte yapılan egzersiz sayesinde bebeğe giden oksijenin artacağı, bunun da bebeğin daha sağlıklı ve zeki olmasını sağlayacağı, bu nedenle gebelikte düzenli egzersiz yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Gebelikte Ay Ay Yapılabilecek Egzersizler için tıklayın...

Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde

Testlerinizi Yaptırın

Gebelikte testlerin de önemli olduğunu dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle mutlaka tiroid testlerini ve B vitamini düzeyine baktırılmasını, eksiklik durumunda gerekli tedavinin yapılmasını öneriyor.

Gebelikte  Yapılması  Gereken Testler için tıklayın...

D Vitamini ve Demir Takviyesi Alın 

Bebeğin zeka gelişiminde D vitamini ve demir takviyesinin önemli etkisi bulunduğu belirtilirken, özellikle gebeliğinizin 12. haftasından itibaren D vitamini takviyesi, 16. haftasından itibaren de demir takviyesi alınmasını öneriliyor.

İyotlu Tuz Kullanın

İyotlu tuz eksikliğinin bebeklerde zeka geriliğine neden olabileceği, bu nedenle de anne adaylarının hamilelik döneminde iyotlu tuz kullanmalarını tavsiye ediyor. 

Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde

Sigara ve Alkol Kullanmayın

Bebeğin zeka gelişimini alkol ve sigaranın olumsuz etkilediği, bununla beraber kafeinli içeceklerinde günde 3 fincandan fazla tüketmemesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bebeğe Müzik Dinletin

Hamilelik döneminde bebeğe klasik müzik veya anne adayına huzur veren müzikler dinletmenin bebeğin zeka gelişimine olumlu etkiler bırakacağını belirtiyor.

Anne Karnındaki Bebeğe Hangi Tür Müzikler Dinletilir? Detaylar için tıklayın...

ilk 6 Ay Anne Sütü Verin

Bebeğin doğumundan sonra ise yavrunuzun zekâ gelişimi üzerinde en fazla etkili olacak şeylerden biri anne sütüdür. Bebeğinize ilk 6 ay yalnızca anne sütü vermeye çalışın.

Bebeğinizin Beyin Gelişimi Sizin Elinizde

Bebeğinizle Konuşun

Bebekle konuşmanın beyin gelişimi üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu, annenin bebeğiyle sevgi dolu konuşmasının, ona şarkılar söylemesinin ve ona sevgisini hissettirmesinin oldukça önemli olduğunu hatırlatıyor.

Pozitif Olun 

Anne adayının mutlu olduğunda salgılanan mutluluk hormonlarının bebeğinde mutlu olmasını sağladığını belirten uzmanlar, bu durumun bebeğin daha zeki olması ve akıllı olmasını sağladığını, bu nedenle de gebelikte olabildiğinizce pozitif düşünüp mutlu olmaya çalışılması  gerektiği tavsiye ediliyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah