Kürtaj Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Kürtaj Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?
26 Ocak 2024

Uygulanacak yöntem, gebelik haftası, anestezi türü, doktorun uzmanlığı, hastanenin donanımı ve daha birçok faktör kürtaj fiyatlarını etkilemektedir.

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için embriyo ve plasentanın ilaçla veya cerrahi olarak rahimden alınmasını içeren tıbbi bir işlemdir. Yasal olarak Türkiye’de 10. haftaya kadar uygulanabilen kürtaj, komplikasyon riski az olması sebebiyle son yıllarda vakumla gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte bazı hastalarda rahim kasılmasını ve boşalmasını teşvik eden ilaçlar kullanılarak da kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Bu noktada gebeliği sonlandırmak isteyen çiftler, kürtaj fiyatları 2024 yılı için güncel rakamları merak ediyor olabilir. Kürtaj ücretleri için net bir rakam belirtmek doğru değildir. Zira gebelik haftası, anestezi türü, doktorun uzmanlığı, hastanenin alt yapısı ve daha birçok faktör, kürtaj fiyatları 2024 güncel rakamları için belirleyici olabiliyor. Ancak ortalama bir ücret vermek gerekirse, kürtaj fiyatları 2024 yılında 5.000 ila 20.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Gelin şimdi konuyla ilgili tüm detayları daha yakından inceleyelim.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için uygulanan cerrahi veya medikal bir prosedürdür. Yasal olarak Türkiye’de 10. haftaya kadar uygulanabilen kürtaj, uygun kişilerde yalnızca ilaçla gerçekleştirilebilmektedir. Hekimin reçete edeceği ilaçlar rahim kasılmasını tetikleyerek rahim içinin boşaltılmasını, yani embriyonun rahimden tahliyesini sağlar. Cerrahi prosedürde ise çoğu zaman vakum yöntemine başvurulur. Genel anestezi veya sedasyon eşliğinde gerçekleştirilen operasyon yaklaşık 10 – 15 dakikada tamamlanır. Ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemek için kişi birkaç saat gözlem altında tutulur ve daha sonra uygun antibiyotikler önerilerek taburcu edilir. Peki, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla uygulanan kürtaj fiyatları 2024 yılında ne kadar oldu?

Kürtaj Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Kürtaj fiyatları 2024 yılında 5.000 – 20.000 TL arası değişmektedir. Kürtaj ücretlerini etkileyen faktörler arasında ise uygulanacak yöntem, gebelik haftası, anestezi türü, doktorun uzmanlığı, hastanenin donanımı ve daha birçok faktör etkili olmaktadır. Hatta işlemin gerçekleştirileceği şehir bile kürtaj fiyatlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle kürtaj ücretleri 2024 yılı için net bir rakam belirtmek doğru olmayacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Düşük Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hamileliği sonlandırmak için uygulanan kürtajın iki yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ilaçla kürtajdır. İlaçla kürtajda rahim kasılmasını tetikleyen ilaçlar kullanılarak rahmin boşalması sağlanır. İlaçlı yönteme uygun olmayan kişiler için ise cerrahiye başvurulur. Eski zamanlarda rahim içinin kazınarak temizlenmesine yönelik kürtaj yöntemi uygulanırken, günümüzde daha az komplikasyona yol açabileceği için vakum yöntemi tercih edilmektedir. Vakumlu kürtaj genel veya lokal anestezi altında uygulanır. İşlem ise en fazla 15 dakika sürer. Bu sürenin sonunda kişi birkaç saat gözlem altında tutulur. Eğer bir komplikasyon gelişmezse antibiyotik başta olmak üzere çeşitli ilaçlar yazılarak taburcu edilir.

Kürtaj Fiyatları 2024 Yılında Ne Kadar?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi kürtajda da bazı riskler mevcuttur. Bunlar:

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Rahim yaralanmaları
 • İçeride parça kalması
 • Rahim içi yapışıklıklar
 • Gebeliğin sonlandırılamaması
 • Anesteziye bağlı baygınlık, alerji vb. yan etkiler

Kürtaj İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kürtaj işleminin gerçekleştirilebilmesi için bazı yasal koşullar bulunmaktadır. Bunları özetlemek gerekirse;

 • 10 haftadan büyük gebeliklere kürtaj uygulanamamaktadır. Ancak bebekte anomali varsa veya gebeliğin devam etmesi annenin sağlığını riske atıyorsa, heyet raporu alınarak 10 haftadan büyük gebeliklere kürtaj uygulanabilir.
 • 18 yaşından küçüklere uygulanabilmesi için aile onayı gerekir.
 • Kadın evliyse eş onayı aranır. Ancak kadının sağlığını tehdit eden acil durumlarda eş onayına bakılmaksızın kürtaj yapılabilir.

Kürtaj Ücretleri 2024 Yılında Ne Kadar Oldu?

Kürtaj fiyatları 2024 yılında 5.000 ila 20.000 TL arasında değişmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi işlemin nerede olacağı, gebelik haftası veya hangi yöntemin uygulanacağı gibi faktörler bu fiyatı artırıp azaltabilmektedir. Bu nedenle fiyat için kürtaj yaptırmayı düşündüğünüz merkez ile iletişime geçerek daha doğru sonuçlar alabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Düşükte Gelen Parçalar Nasıl Olur?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.