Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası
13 Mayıs 2017

Gebelik döneminde ne kadar iyi beslenir ve kendinize iyi bir şekilde bakarsanız bebeğinizin gelişiminde de o kadar büyük fark yaratabilirsiniz.

Hamilelik döneminde asla yapılmaması gereken beslenme hataları bebeğin sağlıklı gelişimini etkiler. Kahvaltı yapmadan güne başlamak; iki kişilik beslenme, yetersiz su tüketmek ve kahve tüketimini abartmak gibi hamilelikte yapılan beslenme hataları genellikle masum gibi görünseler de bebeğin hem zihinsel hem bedensel gelişimini tehdit etmektedir. Örneğin bebeğinizde gelişme ve öğrenme bozukluğuna yol açması gibi durumlar söz konusudur. Hiç kuşkusuz her anne adayının tek dileği, bebeğinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Ancak bazen önemsiz gibi görünen beslenme hatalarını göz göre göre yapabiliyoruz. Hamilelikte sağlıklı beslenme ile ilgili olarak uzman hekimler, hamilelikte beslenme önerilerine ve anne adaylarının doktorlarının tavsiye ettiği beslenme programına uymalarını tavsiye ediyorlar.

Hamilelik Döneminde Yapılmaması Gereken Beslenme Hataları

Hamilelikte sağlıklı beslenme ; bebeğin büyüyüp gelişmesi ve dünyaya sağlıklı bir şekilde gelmesi için önemlidir. Gebelik döneminde ne kadar iyi beslenir ve kendinize iyi bir şekilde bakarsanız bebeğinizin gelişiminde de o kadar büyük fark yaratabilirsiniz.  

1. Hata: Kahvaltı yapmadan güne başlamak

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı gece uzun süren açlıktan sonra günün en önemli öğünlerindendir. Kahvaltı yapmadığınız takdirde gün içerisinde kendinizi halsiz ve yorgun hissedersiniz. Kan şekeri düzeyinde meydana gelen ani düşüş ve yükselişler bebeğin yeterli düzeyde enerji almasını engeller.

Doğrusu:

Kahvaltınızda tam buğday ekmeği, peynir, yumurta ve mevsim yeşillikleri olmasına özen gösterin.  

2. Hata: İki kişilik beslenmek

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Araştırmalar, anne adaylarının yeterli ve dengeli beslendiklerinde hamileliğin 20.haftasına kadar ek bir enerji alımına gerek olmadığını gösteriyor. Bu sebeple “iki kişilik beslenmeliyim.” Gibi düşünüp ihtiyacınızdan fazla yemeyin. Fazla kilo alma erken doğum riskine sebep olmakla birlikte bebeğin ilerideki yaşlarında diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yatkınlığının artmasına neden olabilmektedir. Alınan kilolar; gebelik şekeri, yüksek tansiyon ve yağlanma gibi olumsuz sonuçlar oluşturuyor.

Doğrusu:

Gebelik döneminde ideal kilo alımınız 11 – 15 kilo aralığında olmalıdır. Bunun için yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edin.  

3. Hata: Gebelikte alkol tüketimi

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Anne karnında iken aşırı alkole maruz kalan bebeklerde; öğrenme ve gelişim bozukluğu, büyüme geriliği, hiperaktif davranışlar ile irdeleme yeteneğinde zayıflık gibi problemler oluşabiliyor. Gebelik döneminde alkol tüketimi ile ilgili güvenli bir doz miktarı bilinmiyor.

Doğrusu:

En doğrusu gebeliğiniz boyunca hiç alkol almamak ve bebeğinizi riske atmaktan tamamen kaçınmaktır.  

4. Hata: Kahve tüketimini abartmak

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Gebelik döneminde kahve tüketimini abartmayın. Çünkü kafein plasenta aracılığıyla bebeğinize geçiyor. Bebeğinizin kafeini metabolize etme yeteneği ise oldukça azdır. Anne karnında fazla miktarda kafeine maruz kalan bebeklerin beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği yönünde çalışmalar bulunuyor. Kahve, siyah çay, yeşil çay, kakao, kolalı – gazlı içecekler, çikolata ve enerji içecekleri kafein içeriyorlar.

Doğrusu:

Eğer kahveden vazgeçemiyorsanız günde 1 Türk kahvesi ya da nescafe ile sınırlandırın.  

5. Hata: İşlenmiş besin tüketmek

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Salam, sucuk ve sosis gibi besinler oldukça lezzetliler ve bu tür besinlere karşı istek gebelik döneminde artabiliyor. Fakat bu ürünlerin hazırlanma aşamasında eklenen nitrit – nitrat adındaki gıda katkı maddeleri kanserojendir ve bebeğiniz için toksik olabiliyor.

Doğrusu:

Sosis, salam ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinden mutlaka uzak durun. Canınızın çok çektiği durumlarda güvendiğiniz bir kasaptan alacağınız sucuğu yakmadan pişirerek ayda 1 – 2 defa yiyebilirsiniz.  

6. Hata: Kalori hesabı yapmak

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Birçok anne adayı günlük enerji alımını tutturmak ve bu sayede kilo alımını kontrol edebileceğini düşünerek kilo hesabı yapıyor. Gebe bir anne adayı günde 1800 – 2000 kalorilik enerjiye ihtiyaç duyuyor. Ancak bunu tüm besin gruplarını tüketerek almalısınız. Örneğin: öğle yemeğinde hamburger menü ile alacağınız 800 kaloriyi, ızgara et, salata ve bulgur pilavı ile de alabilirsiniz. Ya da 1 adet çikolatadan alacağınız 200 kalori yerine ara öğünde 1 tost yemek sizin için daha besleyici ve doyurucu olacaktır.

Doğrusu:

Gebelik döneminde yediklerinizin kalorisinden çok kalitesi önemlidir. Bu nedenle kalori hesabı yapmak yerine sağlıklı yemek seçimleri yapın.  

7. Hata: Öğün atlamak

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Yoğun iş ya da sosyal yaşam telaşında kimi zaman öğün atlanabiliyor. Ancak unutmayın ki gebelik döneminde kan şekeri seviyeleri çoğunlukla düşmeye meyilli oluyor. Bebeğiniz sizin kan şekerinizden besleniyor. Aslında yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz enerjinin tamamını neredeyse kan şekerinden alıyoruz. Kan şekerinizin normal düzeyde olması bebeğiniz için yeterli enerji olduğunun göstergesidir. Öğün atladığınızda kan şekeriniz düşer ve bebeğiniz ihtiyacı olan enerjiyi alamaz.

Doğrusu:

Gebelik döneminde sık aralıklarla beslenin. Öğünlerinizi 3 saatte bir olacak şekilde planlayın.

8. Hata: Su içmeyi ihmal etmek

Hamilelikte Yapılması Önerilmeyen 8 Beslenme Hatası   

Bebeğinizin sürekli yenilenen bir amniyotik sıvı içerisinde yaşadığını düşünürsek bol sıvıya ve suya ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Suyun en önemli görevi hücrelere besinlerin taşınmasını sağlamak. Bu sayede enerji elde ediyor ve yaşamımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında suyun vücut ısısının dengelenmesi, besinlerin emilimi ve sindirimi, açığa çıkan toksik maddelerin uzaklaştırılması gibi görevleri de var. Yeterince sıvı tüketmezseniz bu işlevler etkin bir şekilde yerine getirilemez ve ardından kabızlık ortaya çıkabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı da bol miktarda sıvı almalısınız.

Doğrusu:  

Günde 2 – 3 litre kadar sıvı alımı öneriliyor. Sıvı ihtiyacınızı çorba, su, ayran, komposto ve taze meyve suyu gibi içeceklerden karşılayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.