İlk 3 Aylık Dönem Hakkında Her Şey

İlk 3 Aylık Dönem Hakkında Her Şey
30 Kasım 2017

Gebeliğin ilk üç aylık dönemi hakkında tüm merak ettikleriniz bu yazımızda.

Kadınlar hamileliğin özellikle ilk 12 haftasını çok hızlı yaşarlar. Çünkü her şey çok yeni, farklı ve ilginçtir. Bu süreçte kafanızda takılan bazı sorular olabilir, bu yüzden bu makale elinizin altında bulunsun.

X ve Y Kromozomları

Bebeğin cinsiyetini sperm belirler. Yumurta ve sperm fetüse birer kromozomla katkıda bulunur. Yumurta iki adet X kromozomu taşır, sperm ise hem X hem de Y kromozomu taşır. Döllenme sırasında sperm X kromozomu bırakırsa bebek kız, Y kromozomu bırakırsa bebek erkek olur.

Zigot

Döllenmiş yumurta zigot olarak bilinir. Yaklaşık 2 hafta sonra tohum bir elma boyutunda olduğu zaman hamilesinizdir. 5 hafta sonra embriyo ve plasenta evreleri başlar. 8. ve 9. haftalarda bebeğin tüm organları oluşmuş olur. İlk üç aylık dönem sonunda bebek yaklaşık 3 santim uzunluğunda olur ve yüzü tanınabilir hale gelir.

Hamilelik Testleri

Aylık periyodik gününüzü kaçırdıysanız ilk gün bir hamilelik testi yapın. Fakat testin %10’luk bir sapma olasılığı olduğunu unutmayın. Bu yüzden bir hafta boyunca kendinizi potansiyel bir hamile adayı olarak görüp ona göre hareket edin ve hafta bitiminde testi tekrarlayın.

Doktor Randevusu

Eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktordan randevu almalısınız. Randevunuzu eşinizin de katılabileceği şekilde ayarlayın.

İnsanlarla Konuşma

Hamilelik durumunuzu kime ne zaman haber vereceğiniz sizin kişisel kararınızdır ancak yine de birkaç durumu dikkate almalısınız. Bir süre bu durumu saklı tutmak eşinizle birlikte düşünmeniz ve fikir sahibi olabilmeniz için size zaman kazandıracaktır. Bu konuda, kimisi ilk 14 haftalık düşük riskinin atlatılmasını beklerken bazıları da hamilelik durumu onaylandığı gibi tanıdıklarıyla paylaşmayı seçer.

Düşük Tehlikesi

Düşük olaylarının yaklaşık %20’si hamileliğin sonunda, büyük bir çoğunluğu ise hamileliğin başında gerçekleşir. Kanama ve kramplar yaşarsanız hemen doktorunuzu arayın. Ayrıca bu durumla tek başınıza başa çıkmaya çalışmayıp destek almalısınız.

Göğüsler

Hamile kadınlar karınlarına odaklanırlar, oysaki ilk fiziksel belirtiler göğüslerde görülür. Göğüslerde şişlik, kramp ve hassaslık gibi belirtiler görülür.

Yorgunluk

Hamileliğin ilk üç ayında yaşanan aşırı yorgunluk çok yaygın ve doğal bir durumdur. Metabolizmanın çalışmak için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması nedeniyle bu dönemden ikinci üç aylık döneme kadar yorgunluk yaşanacaktır. Fakat bu durum kansızlık nedeniyle de yaşanıyor olabilir. Bu sebeple doğum uzmanınıza görünmeniz yararlı olacaktır.

İsteksizlik

Sindiriminiz yavaşladığından eskiden size çekici gelen birçok gıda sizin için dayanılmaz hale gelebilir. Kendinizi bu durumlarda hasta gibi hissedebilirsiniz. Kafanızda “bazı şeyleri yemesem de olur” gibi düşünceler oluşturmayın, onlar sizin için iyidir ve gereklidir.

Kilo Sorunları

Bazı kadınlar başlarda yaşadıkları bulantı ve kusma gibi durumlar sebebiyle kilo kaybı yaşasalar da endişe etmemelidirler. Çünkü çok yakında tartıdaki sayılar yükselmeye başlayacaktır. Bu dönemde çok yemek değil, doğru beslenmek önemlidir. Bu sebeple doktorunuza danışarak doğru bir beslenme planı oluşturmalısınız.

Romantizm

Eğer libidonuzu kaybettiyseniz üzülmeyin. Hamileliğin ikinci üç aylık döneminde kendinizi bulacaksınız. Bu dönem hamileliğin balayı olarak da adlandırılır.

Görünüş

Muhtemelen 4. aya kadar hamile gibi görünmeyeceksiniz. O zamana kadar rahat bir şekilde giyinebilirsiniz. Ancak artan östrojen seviyesi nedeniyle vücudunuz yağ depolanmasını destekleyeceğinden aşırı kilolardan kaçınmak için beslenmenizi doktor denetiminde düzene sokmalısınız.

Ultrason

Çoğu doğum uzmanı hamileliğin onaylanması ve hamilelik süreci hakkında bilgi vermek için ultrasonu kullanır. Merak etmeyin, ultrason bebeğinize zarar vermez.

Hamileliğin Bitiş Tarihi

Hamilelik temelde 40 haftalık (280 gün) bir takvime dayanır. Bitiş tarihini, son adet döngünüzün ilk gününe 9 ay ve 7 gün ekleyerek tahmin edebilirsiniz. Bu süre bebeğiniz için kabul edilen tam süredir. Fakat doğumların yaklaşık %90’ından fazlasında iki haftalık sapmalar yaşanmaktadır. Adet döngüsü 28 günlük düzendeyse bitiş tarihinin daha yakın olacağı söylenebilir. Döngü 28 günden fazlaysa daha geç, azsa daha erken doğumun gerçekleşeceği söylenebilir. Hamileliğin 8. ve 12. haftalarının arasında yapılacak ultrason gözlemleri sonucunda doktorunuz da size doğum için tahmini bir süre verecektir.

Genetik Danışmanlık

Kalıtsal bir bozukluktan dolayı bir bebek sahibi olmanızda riskler varsa danışmanınız size yardımcı olabilir. Bu konuda danışmanın size tespit ve çözüm için uygulayacağı testler ailelerin sorunlarının çözümünde etkili olabilmektedir.

Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar sürpriz olarak karşınıza çıkabilir ve sizi düşündürebilir. Doktorunuzun reçeteyle verdiği ilaçları kullanmanız enfeksiyonu atlatmanızı sağlayacaktır. Vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon erken doğuma sebep olabilir. Reçetenizi eğer başka bir doktordan alırsanız, ilacı kullanmadan önce kendi doğum uzmanınıza gösterin.

İş Hayatı

Çalışma ortamınızın koşulları önemlidir. Çünkü bulunduğunuz ortamdaki stres gibi fiziksel durumlar ve kimyasal maddeler doğum sürecinizi etkileyen kritik etkenlerdir. Ek olarak, ağırlık kaldırmamalı ve birkaç tabure kullanıp ayaklarınızı uzatarak oturmalısınız. Ayrıca ücretli doğum izninin yasal hakkınız olduğunu unutmayın.

Kegel Egzersizleri

İlk üç aylık dönemde idrar sızdırması yaşamamanıza rağmen, yakında yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçmek için pelvik taban kaslarınızı güçlendirmeye başlamalısınız. Gün boyunca kaslarınızı ne kadar çalıştırırsanız sıkıntıların önüne o kadar geçebilirsiniz.

Doğum Hazırlığı

Kadınlar genellikle ikinci üç aylık dönemde doğum hazırlık kurslarına yazılmak isterler, ancak kurslar hemen dolar. Bu sebeple seçeneklerinizi iyi araştırın ve erken kayıt yaptırmaya çalışın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.