Folik Asit Nedir? Hamilelikte Folik Asit Kullanmak Ne İşe Yarar?

Folik Asit Nedir? Hamilelikte Folik Asit Kullanmak Ne İşe Yarar?
28 Kasım 2017

Folik Asit; bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için gerekli olan, DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde fazlasıyla önemli bir yeri ola B vitamini ailesinin bir üyesidir.

Folik Asit Nedir? Folik Asit; bebeğin gelişiminin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için gerekli olan, DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde fazlasıyla önemli bir yeri ola B vitamini ailesinin bir üyesidir. B9 veya Folat olarak da bilinen Folik Asit, vücutta depolanan bir vitamin olmadığından, düzenli olarak kullanılması gereken takviyelerdir. Hamilelikte folik asit kullanımı çoğu kadın doğum uzmanı tarafından önerilirken, planlı gebeliklerde gebe kalmadan folik asit kullanılmaya başlanması tavsiye edilir.  

Folik Asit'in Bebeğe Faydası

Gebe kalmadan en az 3 ay önce başlanılması önerilen Folik Asit, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bebeğin omurga ve beyininde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu bir etki gösteriyor. Folik Asit eksikliği, kansızlık, unutkanlık, baş dönmesi ve nefes darlığı gibi belirtiler ile kendisini belli eder. Ancak bu belirtiler, B12 vitamini eksikliğinden de kaynaklanabileceği için şüpheleriniz varsa bir uzmana danışmanız en doğru karar olacaktır.  

Folik Asit Bulunan Besinler

Hamile kalmayı planyan kadınların, hamile kalmadan önce folik asit almaya başlaması önerilirken, gebeliğinden önce folik asit kullanmayan kadınlar için zaten doktorları reçete edecektir. Folik Asit takviyelerinin dışında, ihtiyacınız olan Folik Asit'i doğal yollardan da alabilirsiniz. Folik Asit bakımından en zengin gıdalardan biri mercimektir. Mercimeğin dışında, koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, brokoli ve avokadodan da Folik Asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.   Gebelikte folik asitin önemi hakkında daha fazla bilgi içinburaya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.