Büyük Gelişme! Yapay Embriyo Üretildi

Büyük Gelişme! Yapay Embriyo Üretildi
04 Mart 2017

Farelerden temin edilen kök hücreler üzerinde çalışma yapan bilim adamları, doğal bir fare embriyosuna çok benzeyen bir yapı oluşturdular.

Cambridge Üniversitesi'nde Yapay Embriyo Üretildi

Farelerden temin edilen kök hücreler üzerinde çalışma yapan bilim adamları, doğal bir fare embriyosuna çok benzeyen bir yapı oluşturdular. Böylece ilk kez yapay embriyo üretildi. Bu gelişmenin, kısırlık tedavisinde önemli bir aşama olacağı düşünülüyor. Çalışma, embriyoların erken dönemlerinde nasıl geliştiği hakkında faydalı ipuçları da verebilir. Ancak insan embriyoları üzerinde çalışma yapmak sıkı kurallara bağlı ve 14 günden büyük embriyolar üzerinde çalışma yapmak yasak.

Hücreler Bir Arada Çalışıyor

Araştırmanın başındaki Prof. Dr. Magdalena Zenricka Goetz; "Farklı kök hücre türleri arasındaki etkileşimin, embriyonun gelişiminde büyük önem taşıdığını biliyoruz. Çalışmada bizi asıl şaşırtan hücrelerin bir arada çalışmasıydı. Resmen birbirlerine yol gösteriyorlardı" dedi. Çalışma, ünlü "Science" dergisinde yayımlandı.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.