Kreş Zamanı! Peki, Hazır mısınız?

Kreş Zamanı! Peki, Hazır mısınız?
23 Ekim 2016

Çocuğunuzun kreşe başlama zamanı geldiğinde, alışmanın zaman alacağını kabul etmeniz gerekir. Sizsiz ne yapacağını merak etmekte haklısınız. Bütün ihtiyaçlarının karşılandığından emin bile olsanız, birbirinizi özlemeniz çok doğal. Çocuklar kreşe daima alışırlar. Bu sadece biraz zaman ve emek istiyor. Annelik de tam olarak bu demek!

Kreş Zamanı! Peki, Hazır mısınız?

Çocuğunuzun kreşe başlama zamanı geldiğinde, alışmanın zaman alacağını kabul etmelisiniz. Çocuğunuz için bu yepyeni bir basamak. Çocuğunuz kadar siz de heyecanlısınız. Doğru adımları atarak bu süreci keyifli ve kolay hale getirebilirsiniz. Sizsiz ne yapacağını merak etmekte haklısınız. Bütün ihtiyaçlarının karşılandığından emin bile olsanız, birbirinizi özlemeniz çok doğal.


ÇOCUĞUNUZU OKULA BAŞLAMADAN ÖNCE ÖĞRETMENİYLE TANIŞTIRIN

Öncelikle kreş seçimini yapmanızın hemen ardından, çocuğunuzu çalışanlarla ve öğretmeniyle tanıştırın. Bu yeni ortamı ne kadar iyi tanırsa, o kadar güvende hissedecektir.

Olumlu pekiştirmelerle çocuğunuz ve öğretmeni arasındaki bağın kurulmasına yardım edin. Böylece size kolaylıkla veda edip okuluna gidecektir. Eğer daha önce hiç biriyle yalnız bırakmadıysanız, kreş sürecinden önce bir aile büyüğüyle baş başa zaman geçirmesini sağlayın. Sizden uzak ve ayrı da kalabileceği konusunda alışkanlık kazanması iyi olacaktır.

OYUN GRUPLARI OKULA ISINMASINA YARDIMCI OLUR

Aynı şekilde kreşten önce oyun gruplarına katılabilirsiniz.

Bu kısa aktiviteler ona başka çocuklarla vakit geçirme konusunda yardımcı olacaktır. Oyun grubunda siz de olacağınız için kendini güvende hissedecektir ve bağımsızlık duygusu kademeli olarak gelişecektir. Kreş, çocuğunuza mutlaka bir alışma ve adaptasyon süreci sağlayacaktır. Belki önce yarım gün, sonra tam gün gibi bir geçiş yaşayabilirsiniz. Birkaç saatlik ziyaretler giderek uzatılabilir. Bazı kurumlar, ilk birkaç gün ebeveynin de kalmasını isteyebilir. Yavaş yavaş uzaklaşarak çocuğunuzun alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Daha önce bir bakıcınız vardıysa, onu da bu sürece katın. Çocuğunuz kimseden ayrılmak zorunda kaldığını düşünmemeli.

KREŞTEKİ İLK GÜN

İlk gün sizin için de zor olabilir. Endişe ve gerginlik hissetmeniz normaldir. Sakin kalmaya çalışın.

Çocuğunuz ağlarsa bile sakinliğinizi bozmayın. Bu onun kafasını karıştırır. Hiç bir durumda ona belli etmeden kreşten ayrılmayın. Daima ne yapacağınızı ve onu neyin beklediğini açıklayın. İlk günün sonunda yüksek ihtimalle onu keyifle oynarken bulacaksınız. Gününden bahsedin ve olumlu yanlarını artırın. Ağlama süreci birkaç gün sürebilir. Bu da çocuğunuzun fazladan desteğe ihtiyacı olduğunu gösterir. Öğretmeniyle siz de konuşun ve çocuğunuz ona güvendiğinizi hissetsin. Evden bir oyuncak ya da onu rahatlatacak bir nesne götürmesine izin verin. Aynı şekilde kitaplar da işe yarayacaktır.

KENDİNİZİ de HAZIRLAMALISINIZ

Siz de kendinizi hazır hissetmeyebilirsiniz. Onu kreşe bıraktıktan sonra gözyaşlarına boğulabilirsiniz. Unutmayın, bu ikinizi için de büyük bir değişim.

Siz de onun gibi, işyerinizdeki masanızda fotoğrafı bulundurabilir, gün içinde çocuğunuzu arayabilirsiniz. Aynı yaşlarda çocuğu olan arkadaşlarınızla konuşun ve deneyimlerinizi paylaşın. Çocuklar kreşe daima alışırlar. Bu sadece biraz zaman ve emek istiyor. Annelik de tam olarak bu demek!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.