Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?

Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?
02 Mart 2022

Doğum kontrol hapı, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmasını büyük ölçüde engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Peki, doğum kontrol haplarının koruyucu etkisi ne zaman başlar?

Doğum kontrol hapı ne zaman korumaya başlar sorusu, gebelikten korunmak için doğum kontrol hapı kullanmaya başlayacak olan kadınların en çok merak ettiği konulardan biridir. Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu genellikle ilk haptan itibaren başlar. Diğer bir deyişle, doğum kontrol hapı ilk günden itibaren koruma sağlar. Ancak burada önemli olan ilaca doğru zamanda başlamak ve düzenli olarak kullanmaktır. Düzenli kullanıldığı takdirde doğum kontrol hapı ilk günden itibaren etkili olur ve ek bir korunma yöntemine gerek kalmaz.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, doğum kontrol hapı ilk günden etki eder mi, doğum kontrol hapı aldıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmasını büyük ölçüde engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Progesteron ve östrojen hormonları içeren doğum kontrol hapları, yumurtlamanın gerçekleşmesini önleyerek gebeliği engeller. Yüksek bir etkinliğe sahip olan bu hapların koruyuculuğu neredeyse %100’e yakındır. İlacın kullanımı bırakıldığında ise yumurtalama süreci tekrar başlar. Yani ilacın etkisi döndürülebilir niteliktedir ve yalnızca ilaç düzenli olarak kullanıldığında gebelikte koruma etkisi bulunur.

Doğum kontrol haplarının çoğu 21 adet ilaç içerir. İlaca adetin ilk günü başlanması önerilir. Ancak 2 veya 3. günde de başlanabilir. Hapın her gün aynı saatlerde kutu bitene kadar alınması gerekir. Kutu bittikten sonra veya bitmeye yakın adet kanamasının başlaması beklenir. Bu kanama, doğum kontrol hapının bir yan etkisi olarak normalden daha az olabilir. Kutu bittiğinde ilaca 7 gün ara verilir ve daha sonra yeni kutuya geçilir. Yeni nesil doğum kontrol hapları ise 28 tablet içermektedir. Bu ilaçlarda 7 günlük araya gerek kalmadan kutu biter bitmez yeni ilaca başlanması gerekir. Beklenen kanama kutunun son haplarını kullanırken gerçekleşecektir.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Doğum kontrol haplarının çoğu ilk günden itibaren korumaya başlar. Ancak burada önemli olan ilacın düzenli bir şekilde alınmasıdır. Eğer ilaca doğru zamanda başlanıldıysa ve unutmadan düzenli bir şekilde kullanılıyorsa, ilk hapın alımıyla birlikte ilacın gebelikten koruma etkisi başlayacaktır. Farklı bir ifadeyle, doğum kontrol hapları ilk günden itibaren etkili olurlar. Ancak bazı doktorlar önlem amacıyla hapın kullanılmaya başlandığı ilk 2 – 3 gün prezervatif gibi ek bir korunma yönteminin kullanılmasını önermektedir.

Bununla birlikte doğum kontrol hapı kullanılırken ilaca ara verilen 7 günlük zaman diliminde koruyuculuğun devam edip etmediği de merak edilen diğer bir konudur. Doğum kontrol haplarının etkinliği, ilaca ara verilen 7 günlük süreçte de devam eder. Bu dönemde ilacın etkisi azalmayacağı için ekstra korunma yöntemlerine gerek duyulmamaktadır. Ancak 7 günlük aranın ardından hemen yeni kutuya başlanılmalıdır. Aksi halde ilacın koruyuculuğu sona erer ve gebelik ihtimali oluşabilir.

Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutunca Ne Olur?

Doğum kontrol hapları, gebeliği önlemek için sentetik östrojen ve progesteron hormonu içeren ilaçlardır. Bu haplar yumurtlamayı durdurarak ve spermin geçişini engelleyerek istenmeyen hamileliklerin oluşmasını engeller.

Kullanımına 1960’lı yıllarda başlanılan doğum kontrol hapları doğru kullanıldığı takdirde etkinliği ortalama %99’dur. Hafif aksatmalarda ise koruculuk oranı %91’lere geriler. Buradan da anlaşılacağı üzere, doğum kontrol ilaçları düzenlilik gerektirir. Her gün aynı saatlerde alınan ilaçlar gebeliği önleme konusunda oldukça etkilidir ancak doğum kontrol hapını içmeyi unutmak veya düzensiz kullanmak, ilacın koruyuculuğunu epey düşürecektir. Peki, doğum kontrol hapını içmeyi unutunca ne olur?

Doğum kontrol hapının 1 gün unutulması durumunda hatırlandığı an ilaç içilmelidir. Sonraki günlerde de aynı saatlerde düzenli olarak içilmeye devam edilmelidir. Yalnızca 1 gün unutulduğunda ilacın etkisi devam edeceği için ekstra korunma yöntemlerine gerek yoktur. Ancak doğum kontrol hapının 2 gün içilmemesi ilacın etkinliğini düşürebilir veya tamamen ortadan kalkabilir. Bu nedenle hatırlandığı an hap içilmeli ortalama 1 hafta kadar prezervatif gibi ekstra korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

Doğum Kontrol Hapı İlk Günden Korur mu?

Doğum kontrol hapı aldıktan sonra ne zaman ilişkiye girilir, doğum kontrol hapı ilk günden korur mu gibi sorular, ilacı ilk kez kullanacak kadınların en sık araştırdığı soruların başında gelmektedir. Doğum kontrol haplarının çoğu ilk hapın alındığı andan itibaren etki gösterir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilacın doğru zaman kullanılmaya başlanması ve düzenli olarak her gün aynı saatte alınması gerekir.

Bununla birlikte piyasada onlarca çeşit doğum kontrol hapı olduğundan, her ihtimale karşı ilacın türüne göre koruyuculuğun ne zaman başlayacağını doktora danışmak daha sağlıklı olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.