Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar mı?

Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar mı?
12 Ocak 2023

Doğum kontrol hapı, içerdiği östrojen hormonu nedeniyle ilk aylarda mide bulantısına neden olabilmektedir.

Doğum kontrol hapı mide bulantısı yapar mı sorusu, doğum kontrol hapı ile korunmaya başlayan pek çok kadının yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira doğum kontrol hapına yeni başlayan kadınların çoğu mide bulantısından şikâyet eder. Peki, doğum kontrol hapları ile mide bulantısı arasında gerçekten bir ilişki var mı? Evet, doğum kontrol hapı mide bulantısı yapabilir. Çünkü ilacın içinde bulunan östrojen, mide astarını tahriş ederek bulantı hissine neden olabilmektedir. Mide bulantısının yanında kusma, baş ağrısı, şişkinlik ve iştah kaybı gibi yan etkiler de gelişebilir. Ancak doğum kontrol hapının neden olduğu bu yan etkiler genellikle geçicidir. Vücut ilaca alıştıkça, doğum kontrol hapının sebep olduğu mide bulantısı gibi semptomların da yavaş yavaş geçmesi beklenir. Bu süreç ise ortalama birkaç ayı bulabilmektedir. 

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, doğum kontrol hapı mide bulantısı yapar mı, doğum kontrol hapının neden olduğu mide bulantısı nasıl geçer gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik, keyifli okumalar!

Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar mı?

Çoğu doğum kontrol hapı östrojen ve progesteron hormonlarını içeren kombinasyon ilaçlardır. Bu hormonlar yumurta salınımını durdurmak için birlikte çalışırlar. İlacın içindeki hormonlar yumurtlamayı baskılamanın yanı sıra servikal mukusu da yoğunlaştırarak sperm geçişine engel olurlar. Böylece gebeliğin oluşmasını büyük oranda engellerler.

Doğum kontrol ilaçları, gebeliği önlemekle birlikte hormonlardan kaynaklanan ödem, sivilcelenme, cilt yağlanması, kist tedavisi ve adet döngüsünün düzenlenmesi amacıyla da doktorlar tarafından reçete edilebilmektedir. Ayrıca doğum kontrol haplarının bazı meme hastalıkları, yumurtalık kistleri ve anemi gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteren onlarca araştırma mevcut.

Tüm bu avantajların yanı sıra doğum kontrol haplarının bazı dezavantajları da olabiliyor. Bunların başında ise mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler geliyor. Doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonlar, (özellikle östrojen) mide zarının tahriş olmasına yol açarak mide bulantısına neden olabilmektedir. Fakat söz konusu yan etki genellikle geçicidir. İlk kez doğum kontrol hapı kullanan kadınların çoğunda görülen mide bulantısının 2 - 3 ay sonra kendiliğinden geçmesi beklenir. Mide bulantısına ek olarak kusma, bağ ağrısı, iştah kaybı ve şişkinlik gibi semptomlar da gelişebilir.

Doğum kontrol hapını içtikten 1 – 2 saat sonra gerçekleşen kusmalarda dikkatli olmak gerekir. Zira ilaç vücut tarafından tam emilemediği için doğum kontrol hapının koruyucu etkisi düşebilir. Bu durumda ek doz alınıp alınmayacağına ilişkin doktor ile görüşmek faydalı olacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Kontrol Haplarının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar?

Özetlemek gerekirse, doğum kontrol hapı mide bulantısına neden olabilir. Bunun nedeni ise çoğunlukla östrojen hormonunun mide astarını tahriş etmesidir. Ancak doğum kontrol hapına bağlı olarak gelişen mide bulantısı geçicidir. Vücut ilaca alıştıkça ilacın yan etkileri de zamanla ortadan kalkacaktır.

Doğum Kontrol Hapı Mide Bulantısı Yapar mı?

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkisi Olan Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Yukarıda da değindiğimiz gibi doğum kontrol ilacı mide bulantısı yapabilmektedir. Ancak bu yan etki genellikle geçicidir. Doğum kontrol hapının yol açtığı mide bulantısının 2 - 3 ay içinde kendiliğinden geçmesi beklenir.

Doğum Kontrol Hapına Bağlı Gelişen Mide Bulantısı Nasıl Önlenir?

Doğum kontrol hapına bağlı gelişen mide bulantısını engellemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

  • Doğum kontrol hapını her gün aynı saatte alın.
  • Tuzlu kraker gibi hafif ve yumuşak atıştırmalıklar tüketin.
  • Hafif soğuk su için.
  • Öğünleri yavaş tüketin, sık ama az beslenin.
  • Yemek yedikten sonra ağır aktivitelerden kaçının.
  • Baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

Sonuç olarak, doğum kontrol hapı mide bulantısı nedeni olabilmektedir. Zira içerdiği hormonların ilk aşamada mideyi tahriş etme olasılığı bulunur. Ancak doğum kontrol hapına bağlı gelişen mide bulantısının birkaç ay sonra kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer geçmiyorsa alternatif yöntemleri konuşmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.