Çalışan Anneler İçin Yeni Teknoloji: Akıllı Bebek Takip Kamerası

Çalışan Anneler İçin Yeni Teknoloji: Akıllı Bebek Takip Kamerası
19 Nisan 2017

Bebeğiniz için eve kamera sistemi kurmayı düşünüyorsanız, bu yeni teknoloji tam size göre!

Ebeveynlerin çoğu evine bebek için kamera takip sistemi kurdurmaktadır. Çünkü hiçbir anne kolay kolay bebeğini birine emanet edemez. Özellikle çalışan anneler için bu durum tam bir işkencedir. Bakıcıya güvense dahi içi rahat etmez. Bebeğinin yemek yememiş olma ihtimali ya da başına herhangi birşey gelme olasılığı tüm gün boyunca kafasında dönüp durur. Ama size iyi haberlerimiz var. Türk mühendislerin geliştirdiği bebek için kamera takip sistemi sayesinde gönül rahatlığıyla evden çıkabilirsiniz. Sıradan bir kamera gibi sadece anı kaydetmiyor. Tanımlanan yüz tanıma ve duygu analizi özelliği ile evde olan gelişmeleri anlık olarak takip edebileceksiniz. Çocuğunuzun yürümeye başlaması, ilk defa 'anne' demesi gibi en özel anlarını kaçırmayacak, kaydedip hatıra olarak saklayabileceksiniz. Gelin bu harika cihazın özelliklerine bir göz atalım.   Çalışan Anneler İçin Yeni Teknoloji: Akıllı Bebek Takip Kamerası  

Türk Mühendisler Geliştirdi!

80 milyar avro bütçesi olan ve dünyanın en büyük sivil araştırma ve inovasyon programı Avrupa Birliği (AB) Ufuk 2020 kapsamında, 2014-2020 yılları arasında sadece Kobi'lere destek sağlamak amacıyla 'Kobi Aracı' programı geliştirildi. Ulusal koordinasyonu, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen programa çok sayıda başvuru oldu. 15'i Türkiye'den olmak üzere bin 534 projenin başvurusu oldu. Bunlardan 66'sı program tarafından desteklendi. Bu 66 proje arasında Türk bilim insanlarının da geliştirdiği bir proje bulunmakta. Ekibin adı Mobilus. Mobilus, sadece Türk mühendisler tarafından geliştirilen 'Akıllı Bebek ve Bakıcı İzleme Sistemi' (İnvidyo) ile 4 milyon lira hibe almaya hak kazandı.  

Birçok Özelliği Var

Firmanın yöneticisi Özgür Deniz Önür, firmanın 2005 yılında kurulduğunu belirtirken, insanlardan kamera sistemleri ile ilgili gelen şikayetleri de göz önünde bulundurarak yeni akıllı bir sistem yarattıklarını söyledi. Buna göre; cihaza yüz tanıma ve duygu analizi özelliği eklendi. Böylelikle bebek gülümsediğinde ya da ağladığında fotoğrafları çekilecek ve anneye anında haberi gidecek. Bununla birlikte cihaza yüzü tanınan kişiler dışında eve biri girdiğinde yine hemen ebeveynlerin haberi olacak. Ortamın sıcaklığını, nem ve hava kalitesini ölçme özelliklerine ek olarak bir de sigara uyarısı var. Ortamda sigara içildiğinde yine ebeveynlere haber gidiyor. Türkiye'de 599 tl, ABD'de ise 200 dolardan satışa çıkartıldı. Yaklaşık 6 aydır piyasada olan 'Akıllı Bebek ve Bakıcı İzleme Sistemi'ne annelerden ilgi yüksek oldu.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.