Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu
04 Mayıs 2021

Karanlık korkusu olan çocuklar için 5 uzman önerisini sizler için yazdık.

Çocukların hayal dünyaları son derece geniş. Bu ise zaman zaman izledikleri ya da duydukları şeylerden çok fazla etkilenmelerine sebep olabiliyor. Durumları farklı yorumlayıp, bunlarla ilgili fobiler geliştirebiliyorlar. Çocuklarda en sık görülen korku ise niktofobi olarak da bilinen karanlık korkusu. Peki, karanlık korkusu neden olur? Karanlık korkusu her zaman karanlıkla ilgili olmayabilir; karanlık tarafından gizlenmiş olası ya da hayal ürünü tehlikelere karşı duyulan bir korkudan olabilir. Özellikle gelişim çağındaki çocukları etkileyen bu korku önlem alınmazsa, şiddetlenebilir ve patolojik olarak kabul edilebilecek kadar ciddi bir duruma dönüşebilir. Nitekim çocukların  bu korkudan daha erken kurtulmalarına yardımcı olabileceğiniz yollar var. 


İşte çocukların karanlıktan korkmamasına yardımcı olacak 5 tüyo.

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

1. Çocuğunuzu dinleyin

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Eğer çocuğunuz karanlıktan ya da başka herhangi bir şeyden korkuyorsa onu kesinlikle ciddiye almanız gerekiyor. Onları dinlemeli ve yardımcı olmaya çalışmalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Eğer sizden yatağın altını kontrol etmenizi istiyorsa, bunu yapmamalısınız. Çünkü bu, yatağın altında ya da dolabın içinde onun düşündüğü gibi kötü bir şeylerin olabileceğini kabul etmeniz anlamına gelir. Bu da onun daha fazla korkmasına neden olabilir.  Bir yetişkin özellikle de ebeveyn olarak sizlerin düşüncesi çocuklar için son derece önemli. Bu nedenle, ona korkularının nedenini sorun, anladığınızı belirtin ancak korkularını paylaşmadığınızı da vurgulayın. Son olarak, güvende olduklarına ve tekrar korkarlarsa yanlarında olacağınıza dair güvence verin.

2. Çocuğunuzu övün ve ona tüm cesur olduğunu söyleyin

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Olumlu düşüncenin hayatınız üzerindeki etkisi yadsınamaz. Araştırmalar, olumlu onaylamaların düşünme şeklimizi değiştirebileceğini gösteriyor. Bu nedenle de, çocuğunuzun karanlıktan korkmamasına yardımcı olmak için onu övebilirsiniz. Ona cesur olduğunu söylemeniz, sizden gelen olumlu sözler korkularının üstesinden gelebileceklerine gerçekten inanmalarına yardımcı olabilir.

3. Gece lambalarından faydalanın

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocuğunuzun rahatlamasına ve güvende hissetmesine yardımcı olabilecek birçok yaratıcı gece lambası bulunuyor. Özellikle hayvan ya da yıldız figürleriyle süslenen gece lambaları çocuğunuzun rahatlamasını sağlayabilir. Ancak lambanın korkutucu gölgeler oluşturmadığından emin olmalısınız. 

4. Karanlık odalarını oyun alanına çevirin

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocuğunuz karanlığı korkutucu ve tehlikeli bir şey olarak görebilir ancak odasını görme şeklini ve karanlık olduğunda nasıl hissettiklerini değiştirebilirsiniz. Çocuğunuza, kendisini daha güvende hissettirecek şeyler konusunda önerilerde bulunun. Kendiniz öneriler sunun, çocuğunuza da önerilerini sorun. Belki de yatağa özel bir oyuncak ya da yorgan almak kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.

5. Korkunun altında yatan sebebi bulmaya çalışın

Çocuklarınızın Karanlıktan Korkmamasına Yardımcı Olmanın 5 Yolu

Çocukların karanlıktan korkmasının altında farklı sebepler yatıyor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla açık iletişim kurmanız şart. Eğer çocuğunuzun korkusunun altında başka bir sebep yattığından şüpheleniyorsanız, onu zorlamayarak neden karanlıktan korktuğunu sormaya çalışın. Örneğin, bazı çocuklar ebeveynlerinin ayrılmasından ya da ölmesinden korkabilir ve bu endişe karanlıkta yalnız kaldıklarında daha da artabilir. Bu tür konular hakkında çocuğunuzla dürüstçe konuşun. Nitekim tüm bunlar işe yaramıyorsa ve karanlık korkusu gittikçe şiddetleniyorsa, bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz.

Bu  içerik Listelist.com tarafından hazırlanmıştır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.