Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Kaç Yaşında Yakalar?

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Kaç Yaşında Yakalar?
17 Kasım 2017

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları prematüre doğan bebeklerin doğru bakımla yaşıtlarını kısa bir sürede yakalayabileceklerini söylüyorlar.

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Kaç Yıl Sonra Yakalar?

Günümüzde her 10 bebekten birinin prematüre (erken doğan) doğduğunu belirten uzmanlar, erken doğan bebeklerin hayata tutunmaları için en önemli sürecin gebeliğin 23, 28. ve 32. haftaları olduğunu belirtirler. Söz konusu haftalarda doğru atılmayan adımların bebeğin hayatını riske atmasının yanında, ilerleyen zamanlarda bebekte sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olduğu söylenir. Son 10-15 yılda tıpta yaşanan gelişmelerin erken doğan bebeklerin sağlıklı yaşam şansını önemli ölçüde artırdığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, gebeliğin 27-28. haftasından sonra ve 1 kilonun üzerinde doğan bebeklerin yüzde 90'nın hayatta kalabildiğine dikkat çekerler. Prematüre bebekler yaşıtlarını kaç yıl sonra yakalar? Prematüre doğan bebeklerin doğru bakımla 3 yıla kadar yaşıtlarıyla aynı sağlık düzeyine ulaşabilecekleri yapılan araştırmalar arasında yer alır.     

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Kaç Yaşında Yakalar?  

Erken Doğan Bebek Kaçıncı Ayda Normal Gelişim Gösterir?

Prematüre bebeklerin gelişiminin, normal zamanında doğan bebeklerle ne zaman aynı seviye geleceği özellikle erken doğan bebek (prematüre) sahibi anneler tarafından merak edilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, prematüre bebeklerde düzeltilmiş yaş kavramının önemli olduğunu, erken doğmuş bebeklerin yaşıtlarını da bu düzeltilmiş aylar üzerinden yakaladıklarını söylerler. Erken doğan bebek normal doğan bebeği gelişimsel olarak ne zaman yakalar? 28 haftalık doğan bir bebeğin nereden bakılırsa normal zamanında doğan bebekten 2 ya da 2,5 ay önce doğduğuna dikkat çeken uzman doktorlar, 28 haftalık doğan bebeğin 12 aylık olduğunda ancak normal zamanında doğan 10 aylık bebekle karşılaştırılabileceğini belirtir. 28 haftalık doğan ve 12 aylık olan erken doğan bir bebeğin, normal zamanında doğan 10 aylık bir bebek neler yapıyorsa, onun yaptıklarını yapıp yapmamasıyla test edilebileceği belirtilir.  

Prematüre Bebeklerin Akranlarına Erişme Zamanı

Prematüre bebeklerin gelişimsel ve fiziksel olarak normal zamanında doğan yaşıtlarına ancak 3 yaşına geldiklerinde erişebilecekleri, bazı bebeklerin yaşıtlarına daha erken erişebilirken, bazılarının ise daha geç erişebildikleri söylenir. 

Prematüre Bebeklerde Kanguru Bakımı Nasıl Olur? Detaylar için tıklayın...

Prematüre Bebekler Yaşıtlarını Kaç Yaşında Yakalar?  

22 - 23. Haftadan Sonra Doğanlar Yaşam Sınırına Giriyor

Gebeliğin 22 -23. haftasından sonra yaşanan erken doğumların yaşam sınırına girdiğini belirten uzman doktorlar, gebeliğin 26. haftasına kadar olan zamanın gri bölge olarak kabul edildiğini söylerler. Söz konusu dönemde zamanından erken doğan bebeğin organların fonksiyon özelliğinin henüz gelişmemiş olmasından dolayı, bu haftaların atlatılmasından sonra 28. haftaya girildiğinde ve bebeğin ağırlığının 1000 grama ulaştığında bu riskin nispeten azalmış olacağı ifade edilir.   Prematüre Bebeklerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? Detaylar için tıklayın...

Prematüre Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80'e Çıktı!

Prematüre bebeklerin geçtiğimiz yıllara nazaran hayatta kalma oranının yüzde 80'i geçtiğini söyleyen uzman doktorlar, yapmış oldukları açıklamalarda gelişen teknoloji sayesinde, bin 500 gramın altında doğan bebeklerin riskli görüldüğü dönemlerden bu yana günümüzde 500 gram doğan bebeklerin bile hayata tutunmayı başardıkları döneme girildiğini belirtiyorlar. Bu olumlu gelişmenin büyük nedeni olarak, hastanelerde yenidoğan ünitelerinin artmasına bağlı olarak yenidoğan bakım hekim sayısının artması gösteriliyor.   Prematüre Bebek Nedir? Detaylar için tıklayın...  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.