Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku İdeal?

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku İdeal?
06 Eylül 2021

Bebekler büyüdükçe uyku düzenleri de değişir. Bu noktada önemli olan, ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçlarını bilmesi ve buna göre bir uyku düzeni oluşturmalarıdır.

Tüm anne ve babalar bilir ki, bebeklerin doğumundan itibaren ilk birkaç ay içerisinde uyku düzeni oturmaz. Bebekler geceleri birden çok kez uyanır, gün içerisinde ise 2-3 kez şekerleme yapabilirler. Özellikle yenidoğan bebeklerin ortalama 16 saat uyuması gerekir. Uyku beden gelişimi için son derece önemlidir. Ancak bebekler büyüdükçe uyku düzenleri de değişir. Bu noktada ise önemli olan ebeveynlerin çocuklarının ihtiyaçlarını bilmesi ve buna göre bir uyku düzeni oluşturmalarıdır. Peki, bebeklerde yaşa göre uyku süresi ne olmalı?

Bebeğinizin Yaşına Uygun Uyku Düzeni Nasıl Belirlenir?  

İşte, bebeklerde yaşa göre ideal uyku süreleri...

Yenidoğan döneminde bebekler

Bu dönemde bebekler günde ortama 12-16 saat uyurlar. Gece gündüz ayrımını bilmedikleri için geceleri sık sık uyanabilirler. Bebeklerin kısa aralıklarla uyumak yerine düzenli olarak şekerlemeler yapmaları 12. haftada gerçekleşmeye başlar.

Bebeklerin Uyumasını Güçleştiren 9 Durum!

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku İdeal?

2-3 aylık dönemde aralıksız 3-4 saat uyumaya başlayabilirler

Bebekler 12. haftadan itibaren kısa aralıklarla uyumayı bırakıp, 3-4 saatlik uykulara başlarlar. Uzmanlar bu dönemde ebeveynlere bebeklerinin hareketlerini takip etmelerini ve buna göre bir rutin belirlemelerini öneriyor. Eğer bebeğiniz yüzünü ovuşturuyor ve esniyorsa, rahat uyumaları için onları yatakların yatırabilirsiniz. Ya da her gün aynı saatte uyumalarını sağlayarak bir rutin oluşturabilirsiniz. Unutmayın, 3 aylık olduklarında bebeklerin %71’i tüm gece boyunca uyurlar.

4 - 6 ay arasında gece uykuları oturmuş olur

Bebekler 4. aydan itibaren geceleri daha uzun uyumaya başlarlar. Gün içi kestirmelerinin yerini gece uykuları alır. 4. aydan 6. aya kadar bu süreç oturur. 6. aydan itibaren ise bebekler 5-6 saatlik uyku süresi içinde 1-2 kez uyanırlar. Yani günde toplamda 12-13 saat uyurlar.

Hangi Yaşta Kaç Saat Uyku İdeal?

6 - 12 ay arasında geceleri deliksiz uyumaya başlayabilirler

Bebekler 6 aya kadar geceleri beslenmek isteyebilir ve bu nedenle uyanabilirler. Ancak daha sonrasında çoğunlukla gece beslenmelerine ihtiyaç duymazlar. Nitekim yine de bu süreçte de uykuları oldukça hafiftir ve kolaylıkla uyanabilirler. Ancak uyandıktan bir süre sonra yeniden uykuya dalarlar. 12 aylık bebekler günde yaklaşık 9-12 saat uyur. Buna uygun olarak bebeğinize bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Bebeğinizin uyku düzenini neler bozabilir?

Bebeğin uyku düzeni, genetik ve çevresel faktörlerin bir karışımı ile şekillenir. Örneğin, 6 aylık bebekler üzerinde yapılan iki çalışmada, gece uyku süresindeki bireysel farklılığın neredeyse yarısının genetik faktörlere dayandığı belirlenmiştir. Ancak, gün içerisinde kestirme süresindeki farklılıklar ise (bebeklerin 6 aydan itibaren şekerlemeleri azaltıp azaltmadığı gibi) neredeyse tamamen, ebeveynlerin şekerlemeyi teşvik edip etmediği gibi çevresel faktörlerle açıklanıyordu.

Bebekler Uykuda Neden İrkilir ve Sıçrar?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah